کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی که تلفظ صحیح آن (kol-POS-kuh-pee) است، روشی میباشد که دهانه رحم، واژن و ولو را از نزدیک برای بررسی علائم بیماری بررسی می‌کند. در صورت غیرطبیعی بودن آزمایش تست پاپ، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را برای شما تجویز کند. اگر پزشک در طی روش کولپوسکوپی ناحیه غیرمعمولی از سلول ها را پیدا کند، می توان نمونه ای از بافت را برای آزمایش آزمایشگاهی (بیوپسی) جمع آوری کرد. کولپوسکوپی، معاینهای است که پزشک با استفاده از یک نوع میکروسکوپ خاص به نام کولپوسکوپ دهانه رحم را بررسی می کند. این میکروسکوپ شبیه به یک جفت دوربین دو چشمی بر روی یک پایه است. کولپوسکوپ وارد بدن شما نمیشود.


چرا به یک کولپوسکوپی نیاز دارم؟


شما به خاطر یکی از دالیل زیر معرفی شدەاید: • شما سه اسمیر نارسایی داشتید، یا • نتایج اخیر آزمایش اسمیر شما غیر طبیعی یا مثبت بوده است. این یعنی ممکن است تغییراتی کوچک در سلول هایی که پوست دهانه رحم را تشکیل می دهند )دهانه رحم( یافت شده باشند. ما باید همه تغییرات سلولهای دهانه را بررسی کنیم، مهم نیست که چقدر کوچک ً اطمینان داشته باشید که در صورت لزوم می توانیم به راحتی آنها را باشد. لطفا درمان کنیم. گاهی اوقات حتی اگر اسميرهای شما طبیعی باشند، ممکن است به علت عالئمی مانند خونریزی پس از رابطه جنسی، برای معاینه معرفی شده باشید. یک روش تشخیصی پزشکی برای بررسی یک دید و مقیاس روشن از دهانه رحم و بافت‌های واژن و اندام تناسلی زنان می باشد. بسیاری از ضایعات ضعیف و ضایعات بدخیم در این مناطق ویژگی‌های قابل تشخیصی دارند که می‌توانند از طریق معاینه تشخیص داده شوند. ین کار با استفاده از کولپوسکوپ انجام می‌شود که دید وسیع و کاملی را از نواحی داخلی اندام تناسلی زنان فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد تا کولپوسکوپیست با مشاهدهٔ دقیق از عادی بودن بافت ظاهری یا غیرطبیعی آن و نتایج بافت‌برداری و بیوپسی‌های آزمایشگاهی برای بررسی معاینهٔ پاتولوژیک مطمئن شود. هدف اصلی از کولپوسکوپی جلوگیری از سرطان سرویکس یا دهانه رحم با تشخیص ضایعات پیش‌سرطانی زودرس و درمان آن‌ها است. این روش توسط دکتر هانس هینسلمن و با کمک ادوارد وریث طراحی و کشف شده‌است توسعه و پیشرفت کولپوسکوپی به دلیل آزمایش‌های مربوط به زندانیان یهودی از آشویتس بودهمچنین، کولپوسکوپ‌های تخصصی مجهز به دوربین برای بررسی و جمع‌آوری شواهدی برای قربانیان تجاوز جنسی استفاده می‌شود


چرا کولپوسکوپی باید انجام شود؟


وقتی یک زن برخی نشانه‌ها و علائم سرطان سرویکس یا سرطان گردن رحم را داشته باشد یا در تست پاپ اسمیر او سلول‌های غیرطبیعی مشاهده شود، تست کولپوسکوپ برای تشخیص دقیق انجام می‌شود. کولپوسکوپ یک وسیله پزشکی با لنزهایی است که قدرت بزرگ‌کننده دارد و برای مشاهدهٔ دهانهٔ سرویکس و بافت اطراف آن به کار می‌رود. این آزمایش بدون درد و عوارض است برای انجام کولپوسکوپی باید در حالتی مثل انجام معاینه لگن قرار بگیرید که پاها و باسن در پایین باشد، سپس یک اسپکولوم درون واژن قرار می‌گیرد و بعد پزشک با وارد کردن محلول‌هایی بررسی لازم را انجام می‌دهد. اگر آزمایش پاپ اسمیر یا معاینه لگن شما ناهنجاری را نشان دهد، پزشک ممکن است آزمایش را توصیه کند.


برای تشخیص بهتر این ناهنجاری‌ها از کولپوسکوپی استفاده می‌گردد:


زگیل ناحیه تناسلی تغییرات پیش سرطانی ولو تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن تغییرات پیش سرطانی در بافت گردن رحم التهاب دهانه رحم (دهانه رحم)


علائم و نشانه هایی که ممکن است عوارض را برای شما نشان دهند عبارتند از:


خونریزی شدیدتر از آنچه معمولاً در دوره قاعدگی دارید لرز تب درد شدید شکم


علائم و موارد تشخیص


بیشتر زنان به این دلیل تحت معاینهٔ کولپوسکوپی قرار می‌گیرند تا پزشک بتواند بیشتر در مورد معاینهٔ سیتولوژی در پاپ اسمیر آنها تحقیق نماید.. به عبارت دیگر، پزشک به این دلیل کولپوسکوپی را توصیه می‌کند که یک آزمایش پاپ اسمیر یا لگن ناهنجاری‌هایی را نشان دهد. سایر علائم بیمار برای لزوم انجام کولپوسکوپی عبارتند از:

یک بیماری سرکوب‌کننده دستگاه ایمنی مانند HIV یا ایدز یک بیمار پیوند عضو تغییرات ظاهری غیرطبیعی در بافت دهانه رحم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی HPV یا زگیل تناسلی تغییرات غیرطبیعی در بافت واژن التهاب دهانه رحم یا سرویکیت به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی قانونی تجاوز جنسی


بسیاری از پزشکان تصمیمات ارزیابی و درمان خود را بر اساس گزارش «راهنمای مدیریت ناهنجاری‌های سیتولوژی و پیشکاران سرطان دهانهٔ رحم»، که توسط انجمن آمریکایی کولپوسکوپی و آسیب‌شناسی سرویکس در طی یک کنفرانس در سپتامبر ۲۰۰۱ انجام شد می‌گیرند بر این اساس، اگر آزمایش‌ها پاپ اسمیر یک بیمار ضایعه‌ای داخل شکمی را نشان دهد، کولپوسکوپی برای افراد نباید انجام شود، چون کولپوسکوپی برای این بیماران تا زمانی که فرد مبتلا به ضایعه قابل مشاهده نیست، عود بیماری را تشخیص نمی‌دهد.

چگونه برای کولپوسکوپی آماده شویم؟

آماده شدن برای کولپوسکوپی ، با توصیه‌های پزشک جلو می‌رود: در زمان پریود از کولپوسکوپی خودداری نمایید. یک یا دو روز قبل از مقاربت واژینال نداشته باشید. یکی دو روز قبل از مسکن استفاده نکنید. دو روز قبل از داروهای واژینال استفاده نکنید.

قبل از مراجعه به قرار کولپوسکوپی خود از یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده نمایید.

با اضطراب آزمایش کولپوسکوپی مقابله کنید.

بسیاری از زنان هنگام تجویز پزشک و یا در زمان انجام آزمایش کولپوسکوپی اضطراب شدیدی پیدا می‌کنند. اضطراب می‌تواند به شما احساس ناراحتی بدهد. ممکن است تمرکز برای شما سخت باشد و در خوابیدن هم مشکل داشته باشید.

به نظر ما زنانی که سطح اضطراب بالایی دارند باید تا زمان کنترل اضطراب آزمایش خود را عقب بیاندازند.

کولپوسکوپی چگونه انجام میگردد؟

کولپوسکوپی معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود و این روش حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. همانند معاینه لگن یا آزمایش پاپ اسمیر، پشت و روی میز دراز خواهید کشید و پاها را در تکیه گاه قرار می‌دهید. پزشک یک اسپکولوم فلزی را در واژن شما قرار می‌دهد، اسپکولوم دیواره‌های واژن شما را باز نگه داشته تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را ببیند. سپس پزشک دستگاه بزرگنمایی ویژه ای را که کولپوسکوپ نامیده می شود، در فاصله چند سانتی متر از ولو قرار می‌دهد. درادامه نور را به واژن شما تابانده و از طریق لنز کولپوسکوپ معاینه را انجام می‌دهد. دهانه رحم و واژن شما با پنبه سواب می‌شود تا مخاط را پاک گردد. پزشک شما ممکن است محلول سرکه یا نوع دیگری از محلول را در آن منطقه استفاده کند. این کار باعث احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن شود. این روش به برجسته سازی هر منطقه از سلول‌های مشکوک کمک می‌کند.

نمونه برداری در زمان کوپوسکوپی

اگر پزشک شما منطقه مشکوکی را پیدا کند، ممکن است یک نمونه کوچک از بافت را برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری کند. برای جمع آوری و نمونه برداری از بافت، پزشک از ابزار بیوپسی برای برداشتن یک تکه کوچک از بافت استفاده می‌کند. اگر چندین منطقه مشکوک وجود داشته باشد، پزشک ممکن است چندین نمونه نمونه برداری را انجام دهد.

اقدامات بعد از کولپوسکوپی

اگر در هنگام کولپوسکوپی پزشک نمونه بیوپسی نگرفته باشد، پس از اتمام معاینه محدودیتی در فعالیت نخواهید داشت. اما ممکن است یکی دو روزبعد، دچار لکه بینی یا خونریزی بسیار خفیف از واژن خود شوید.

اگر در طی آزمایش نمونه بیوپسی گرفته شود ، ممکن است موارد زیر اتفاق بیافتد: درد واژن یا ولو که یک یا دو روز طول می‌کشد خونریزی خفیف از واژن که چند روز طول می‌کشد

ترشحات تیره از واژن

برای گرفتن خون یا ترشح از پد استفاده کنید. تا یک هفته پس از بیوپسی، یا تا زمانی که پزشک به شما دستور داده است از استفاده از دوش گرفتن و آمیزش واژن خودداری کنید.

نتایج آزمایش کولپوسکوپی

نتایج کولپوسکوپی مشخص می‌کند که آیا شما به آزمایش و درمان بیشتری نیاز دارید. آزمایشگاه پاتولوژی مایسا مرکز فوق تخصصی بررسی نمونه های پاتولوژی کولپوسکوپی، دهانه ی رحم، نمونه های رحم و تخمدان است. این مرکز بیشترین نمونه‌های بیوپسی دهانه ی رحم را از سراسر تهران و شهرستان‌ها دریافت می‌نماید. همچنین بالاترین میزان مراجعات بررسی نمونه‌های کولپوسکوپی و HPV مثبت را در کشور به خود اختصاص داده است. آزمایشگاه پاتولوژی مایسا توانسته است افتخار کسب رضایت همکاران متخصص زنان و انکولوژی زنان را داشته باشد.

عوارض بعد از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ایمن است که به ندرت خطری دارد. اما برخی عوارض ناشی از کولپوسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشد: خونریزی شدید عفونت درد لگن

هزینه کولپوسکوپی رحم

در خصوص هزینه کولپوسکوپی می بایست دانست که انجام این کار مانند بسیاری از امور پزشکی دیگر ممکن است با هزینه های متغیر روبرو باشد چرا که گاه ممکن است شما برای انجام روش کولپوسکوپی چندین نوبت به مطب پزشک خود مراجعه کنید و یا لازم باشد اقداماتی را قبل از انجام این روش به کار ببندید. یادآوری این نکته نیز حایز اهمیت بسیار است که اگر سرطان دهانه‌ی رحم به طور موروثی در خانواده و بستگان شما وجود داشته باشد، و اگر با انجام تست پاپ اسمیر بیماری احتمالی شما تشخیص داده نشده یا حتی چنانچه مشکوک به زگیل‌های تناسلی هستید انجام کولپوسکوپی به شما پیشنهاد می‌شود.

روش های کولپوسکوپی

تنظیم و ثابت کردن ( فوکوس) کولپوسکوپ به دو روش انجام می شود : ۱٫ فوکوس یا ثابت کردن خشن (Coarse focuse) که با جلو و عقب بردن کولپوسکوپ امکان پذیر است . ۲٫ فوکوس یا ثابت کردن ملایم (Fine focuse) که با چرخاندن پیچ مخصوصی که به همین منظور روی دستگاه کولپوسکوپ قرار گرفته است، مقدور است . از منابع نوری مختلف می توان در کولپوسکوپ استفاده کرد که مهترین آنها عبارتند از : گزنون و هالوژن. استفاده از فیلتر سبز در این دستگاه باعث می شود که طول موج های خاصی از نور به بافت تابیده شود که این طول موج ها به وسیله رنگ قرمز به خوبی جذب می شوند و متعاقب آن عروق ، تیره تر و واضح تر از بافت اطراف دیده خواهند شد . بنابراین برای دیدن جزئیات طرح عروقی از این وسیله استفاده می شود .