کمبود تستوسترون در زنان

کمبود تستوسترون در زنان

کمبود تستوسترون در زنان

هورمون تستوسترون چیست؟

هورمون تستوسترون مسئول رشد ویژگی‌های جنسی مردان می باشد. هورمون‌ها پیام‌‌رسان‌های شیمیایی هستند که موجب ایجاد تغییرات ضروری در بدن می‌شوند. زنان نیز هورمون تستوسترون تولید می‌کنند، اما مقدار آن کمتر از مردان است. تستوسترون از دسته‌ی هورمون‌های آندروژنی است که به‌طور عمده در سلول‌هایی از بیضه‌ها به‌ نام سلول‌های «لیدیگ» تولید می‌شود.

تستوسترون در بدن زنان مسئول تولید سلول‌های جدید خون و حفظ میل جنسی بوده و در هورمون‌های محرک فولیکول (FSH) که بر باروری اثر می‌گذارند دخیل است. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند تستوسترون پایین در زنان با بی‌اختیاری ادرار ارتباط دارد. مطالعه‌ای که روی 2123 زن انجام شد نشان داد زنانی که پایین‌ترین سطح تستوسترون را داشتند، نسبت به آن‌هایی که تستوسترون‌شان بالاتر بوده 48 درصد بیشتر مستعد بی‌اختیاری ادرار بودند.

علائم کمبود تستسترون در خانمها

به طور کلی تستسترون نامی است که بر روی هورمون های مردانه قرار گرفته است. در بررسی های اخیر مشخص شده است که گروهی از پزشکان معتقد هستند که تستسترون در بدن بانوان نیز وجود دارد بنابراین بهتر است که هورمون مردانه خطاب نشود. تستسترون در بدن زنان به میزان مشخص و البته کمتر از مردان ترشح می شود. اوایل سی سالگی عموماً سنی است که شاهد کمبود تستسترون در خانمها خواهیم بود.

حالا می خواهیم بررسی کنیم که کمبود تستسترون در خانمها سبب بروز چه علائمی می شود. اولین و مهمترین علائم کمبود تستسترون در خانمها، وجود مشکلاتی در یائستگی و کم شدن میل جنسی می باشد. یکی دیگری از علائم مهم در خصوص کمبود تستسترون در خانمها احساس خستگی همیشگی می باشد. در نظر داشته باشید که خستگی های همیشگی به معنی کمبود تستسترون است و نمی توان گفت که تنها چند ساعت خستگی در طول روز نیز به همین دلیل است. بانوانی که 50 سال دارند باید به میزان کافی تستسترون داشته باشند و اگر مجموع میزان تستسترون آن کمتر از 25 نانوگرم باشد دچار کمبود تستسترون هستند.

در خصوص کمبود تستسترون در خانمها اغلب افراد به فکر کاهش میل جنسی هستند اما این موضوع تنها یکی از مشکلات کمبود تستسترون در خانمها می باشد و این هورمون برای سلامتی جسمی و روانی زنان نیاز است. کمبود تستسترون در خانمها سبب تحلیل بافت های قلبی، عروقی می گردد. نبودن این هورمون سبب می شود که رگ های خونی به مغز نرسد، ریه ها، نخاع، سینه و مثاله درگیر می شود.

علائمی که نشان می دهد ممکن است کمبود تستسترون داشته باشید عبارتند از:

√ میل جنسی تان کم شده است

داشتن میزان تستوسترون طبیعی به این معنا نیست که به طور ناگهانی میل جنسی داشته باشید. این بدان معناست که شما به طور منظم میل جنسی خواهید داشت و هنگام رابطه از آن لذت می‌برید. هنگامی که این میزان ترشح تستسترون کم‌تر از حد طبیعی باشد، ممکن است تمایل جنسیتان کمتر و کمتر شود، حتی اگر شما هنوز عاشق شریک زندگیتان باشید. حتی کمبود تستسترون موجب می‌شود رابطه جنسی به اندازه‌ی قبل برایتان لذت بخش نباشد، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد ترشح اندک هورمون تستسترون می‌تواند بر توانایی یک زن در ارگاسم تاثیر بگذارد.

در حال حاضر هیچ داروی افزایش‌دهنده‌ی میل جنسی برای زنان وجود ندارد. در عین حال، محققان دریافتند مکمل تستسترون می‌تواند به برخی از زنان که دچار کمبود هستند، کمک کند، هر چند آنها توسط FDA تایید نشده و می تواند موجب عوارض جانبی ناخواسته مانند رشد مو و حتی احتمال بروز مشکلات قلبی شود (هر چند که بحث‌انگیز است). اگر میل جنسیتان را به‌طور ناگهانی از دست داده‌اید با پزشکتان مشورت نمایید.

√ همیشه احساس خستگی می کنید کاملا طبیعی است که در ساعاتی از روز افت انرژی را تجربه کنید. اما همیشه خسته بودن و یا به‌ سادگی خسته شدن در زمان‌ ورزش می‌تواند علائم چیزی بدتر و فراتر از نیاز به کافئین باشد. در مطالعه‌ای از مردان و زنان بیش از ۶۵ سال، دانشمندان دریافتند که افراد با تستسترون پایین که به سادگی احساس خستگی می‌کنند، به‌اندازه‌ی همسالان خود با سطح تستسترون طبیعی قادر نیستند به همان سرعت راه بروند و یا به‌همان اندازه فعالیت داشته باشند.  برخی پزشکان جایگزین‌های تستسترون که البته هنوز مورد تایید نیست را برای زنانی که از نداشتن انرژی شکایت می‌کردند، تجویز می‌کنند. هنگامی که علاوه بر خستگی، میل جنسی نیز به مخاطره افتد کرم‌های تستسترون می‌تواند کمک کننده باشد.

√ خیلی نمی توانید وزن کم کنید

تلاش برای کاهش وزن (به خصوص چربی شکم) می‌تواند فراتر از حد ورزش شما یا درمان‌های گاه و بی‌گاه شما باشد. تستسترون کمک می‌کند تا عضله و چربی در بدن جایگاه مناسب خود را بیابند و فقدان این هورمون توازن را به نفع چربی، به خصوص در نواحی میانی بدن تغییر می‌دهد. اما نه تنها میزان اندک تستسترون موجب ثبات و پایداری چربی در بدن می‌شود، بلکه بر توانایی شما در ساخت عضله نیز تاثیر می‌گذارد و حتی می‌تواند موجب از دست رفتن عضلات موجود در بدن شما شود. زمانی که محققان میزان تستسترون و تراکم عضلات ۴۳۰ زن ژاپنی، بین سنین۴۰ تا ۷۹ را اندازه‌گیری نمودند، دریافتند تستسترونِ پایین با از دست دادن عضلات بازو و پاها در طول زمان همراه است.

√ پوکی استخوان دارید

پوکی استخوان، که باعث ضعف می شود، اغلب به عنوان یک بیماری زنانه قلمداد می‌شود زیرا کمبود استروژن عامل کلیدی در از دست دادن تراکم استخوان است. اما تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که سطح پایین تستسترون نیز می‌تواند قدرت استحکام استخوان‌بندی را کم کند. هم مردان و هم زنانی که میزان ترشح تستسترون درآنها پایین است، تاحدی “ضعیف” تلقی می‌شوند زیرا آن‌ها دیگر قادر نخواهند بود تا محکم دست دهند. برای بیشتر زنان، کمبود استروژن دلیل اصلی پوکی استخوان به ویژه پس از یائسگی می‌باشد یعنی زمانی‌که هورمون‌ها به طور چشمگیری افت می‌کنند. اما جایگزین نمودن استروژن نیز درصورت عدم کفایت تستسترون موثر واقع نخواهد شد.

√ افسرده و یا مضطرب هستید

هرچند که کمبود تستسترون احتمالا تنها عامل افسردگی نیست، اما تحقیقات نشان می‌دهد می‌تواند همچون عاملی در بیماری افسردگی دخیل باشد. در مطالعه‌ای از زنان، در سنین ۲۵-۴۶، هرچه میزان تستسترون آنها پایین‌تر، احتمال افسردگی در آنها بیشتر بود. تحقیقات دیگری حاکی از آن است که اغلب زنان مبتلا به کمبود تستسترون، در مقایسه با زنان با سطح تستسترون طبیعی، به مدت طولانی‌تر مضطرب و هم افسرده بودند.

علل کمبود تستوسترون

دو علت اصلی کمبود تستوسترون در زنان عبارتند از:

- کاهش سطح لین هورمون به عنوان یک نتیجۀ طبیعی یائسگی و پا به سن گذاشتن

- وجود مشکلاتی در پیوند با تخمدان‎ها یا غدد هیپوفیز و ادرنال (فوق کلیوی)

تستوسترون همراه پا گذاشتن زنان به سال‎های پیری به شکل طبیعی کاهش پیدا می‎کند. سطح دیگر هورمون‎ها مثل استروژن، نیز به مرور زمان کاهش می‎یابد به ویژه زمانی که زنان به یائسگی می‎رسند. در پیرامون زمانی که یائسگی آغاز می‎شود، زنان ممکن است در معرض احتمال بالاتری برای دچار شدن به کمبود تستوسترون باشند زیرا در این زمان میزان تولید تستوسترون در تخمدان‌ها کاهش می‎یابد. همچنین داروهایی که برای مقابله با اثرات جانبی یائسگی مصرف می‌شوند می‎توانند سطح تستوسترون را کاهش دهند. یکی از این داروها استروژن خوراکی است. مواجه شدن با مشکلاتی در مورد تخمدان‎ها و غدد فوق کلیوی نیز می‎تواند به کاهش سطح تولید تستوسترون منجر شود. برای مثال در صورتی که تخمدان‌های زنی برداشته باشد یا دچار عدم کفایت ادرنال (که به معنی عدم کارکرد کامل غدد فوق کلیوی است) باشد میزان تستوسترون در زن کاهش خواهد یافت.

مزایای تستسترون نرمال در خانمها زمانی که کمبود تستسترون در خانمها جبران می شود آنها حس دوباره زندگی کردن را خواهند داشت. در تحقیقات انجام شده در بیمارستان بریگهام مشخص شده است که اگر درمان شود فرد دچار سلامتی روانی شده و عملکرد جنسی وی افزایش می یابد و میزان قوای عضلانی او نیز بهتر می شود. کمبود میل جنسی یکی از شایع ترین عوارض کمبود تستسترون  محسوب می گردد اما درمان کمبود تستسترون سبب می شود تا خشکی واژن برطرف شده و جریان خون به طور استاندارد افزایش یابد و نهایتا میزان تراکم استخوان وی بهتر شده و شاهد افزایش میزان انرژی میشود.

عوارض کمبود تستسترون در خانمها بارها به این جمله بر خورده ایم که کمبود تستسترون در خانمها خطرناک است! به نظر شما علت این امر چیست؟ اگر اجازه دهید این موضوع را کمی علمی تر توضیح دهیم. کمبود تستسترون در خانمها به طور مستقیم بر روی تخمدان ها تأثیر دارد. تخمدان های منبع اصلی برای تولید تستسترون هستند و در صورت کاهش این هورمون دیده می شود که تخمدان درست کار نمی کند. در واقع تعادل بین تستسترون و استروژن سبب می شود که تخمدان ها به صورت طبیعی کار کند.

از طرف دیگر کمبود تستسترون بر روی عملکرد مغز نیز تأثیر می گذارد و این موضوع سبب می شود که خلق فرد تنگ شود.

تشخیص کمبود تستوسترون

در حال حاضر فقدان تحقیقات کافی در مورد کمبود تستوسترون در زنان به چشم می‎خورد. بسیاری از پزشکان بیشتر نگران افزایش بیش از حد میزان هورمون تستوسترون در زنان هستند تا کاهش میزان آن. در سال 2014 یک کارگروه توصیه‎ای علیه اندازه‎گیری روتین سطح تستوسترون در زنان ارائه داد زیرا تحقیق مزبور نتوانسته بود وجود ارتباطی را میان سطح تسوسترون و علایم اثبات کند. اگر زنی در مورد خود خبر از بروز هر یک از علایم فهرست شده در بالا را داده باشد پزشک احتمالاً نخست در جستجوی اختلالات دیگر و شایع‎تر خواهد بود. برای تشخیص کمبود تستوسترون در زنان پزشک کار را با معاینه فیزیکی و سؤال در مورد علایم آغاز خواهد کرد. اگر دکتر به کمبود میزان تستوسترون مظنون باشد، آنگاه انجام آزمایش خون را درخواست خواهد کرد. اگر زنی هنوز به دوره یائسگی نرسیده باشد، پزشک احتمالاً بهترین زمان برای تست سطح تستوسترون را به وی توصیه خواهد کرد. این به علت نوسان سطح هورمون در سراسر چرخه عادت ماهانه است.

درمان کمبود تستسترون در خانمها

اگر مشکوک به کمبود تستسترون هستید در ابتدا باید تست دهید، در صورتی که کمبود تستسترون در وضعیت نرمال بود استفاده از مکمل های گیاهی مانند testro کفایت می کند. استفاده از وزنه های سنگین، تنظیم خواب، کاهش استرس و داشتن رابطه جنسی روتین و منظم به درمان کمبود تستسترون در خانمها کمک می کند. در صورتی که کمبود تستسترون در خانمها بسیار زیاد باشد باید قطعاً به پزشک مراجعه کنند. درمان کمبود تستسترون  باید طبق نظر پیش برود و در صورتی که فرد با مصرف زیاد دارو سبب افزایش تستسترون در بدن شود قطعاً یک سری عوارض جانبی برای او به همراه خواهد داشت. استفاده از داروهای افزایش تستسترون باید طبق برنامه ریزی پیش برود و تا زمانی که مصرف می شود می بایست میزان تستسترون بدن فرد به طور مرتب اندازه گیری شود. پزشکان دارویی به نام estratest برای پس از دوران یائستگی تجویز می کنند که می تواند به صورت مصنوعی در بدن تستسترون تولید کند و تا حدی مشکل کمبود تستسترون را رفع کند. یک درمان بدون قید و شرط DHEA نام دارد، این مکمل یک پیشرونده قوی برای درمان کمبود تستسترون در خانمها محسوب می شود. مصرف این مکمل باید از دوز کم شروع شود.

نکات مهم در خصوص کمبود تستسترون در خانمها

اگر حامله هستید و یا در برنامه ریزی برای بارداری هستید استفاده از دارو های درمان کمبود تستسترون در خانمها سبب اختلالات جدی برای رشد جنین شده و بارها دیده شده است که سبب به سقط جنین و ختم بارداری شده است. اگر زن باردار باشد باید درمان های کمبود تستسترون به پس از زایمان وی موکول گردد. استفاده از دارو های درمان کمبود تستسترون سبب افزایش رویش موی صورت در فرد می شود و گاهاً دیده شده این گزینه بر روی موهای سر تأثیری برعکس داشته و سبب ریزش می شود. بهترین روش برای حل کمبود تستسترون در خانمها مراجعه به کلینیک های بهداشتی  می باشد. با درمان کمبود تستسترون می توانید به سلامت جسمی و روحی دست یابید. افزایش بیش از احد این هورمون در بدن مشکل ساز خواهد بود.