کرم انگل در کودکان

کرم انگل در کودکان

کرم انگل در کودکان

انگل یک ارگانیسم یا حیوان کوچک می باشد که درون یا بیرون ارگان زنده دیگری که از آن تغذیه می نماید، زندگی می‌کند. انگل نمی‌تواند به تنهایی زندگی کند. انگل‌ها شامل کک‌ها، شپش و کرم‌ها می‌شوند. بیماری‌های انگلی شامل عفونت‌های تک یاخته (ارگانیسم‌های تک سلولی مانند مالاریا)، کلمنت (کرم) و بندپایان (مانند گال) هستند.

انگل روده ای درون روده زندگی می کند. انگل های روده ای معمولا تک یاخته (مانند ژیاردیازیس) و یا کرم ها (مانند کرمک یا کرم های نواری) هستند که به بدن کودک خود وارد شده و از روده به عنوان سرپناه استفاده می کنند. انگل ها در روده و یا سایر نقاط بدن زندگی می کنند و اغلب تولید مثل کنند. وجود انگل در بدن ممکن است علائم یا عفونت ایجاد نکند. ابتلا به انگل در سراسر جهان بسیار رایج است. انگل و عفونت ها در مکان های شلوغ و عمومی مانند مهد کودک منتقل می شود. همچنین، کودکان در کشور های در حال توسعه معمولا میزبان نوعی از انگل هستند. بهداشت ضعیف و آب ناسالم خطر ابتلا کودک به انگل را افزایش می دهد.

انگل های روده ای شایع در کودکان عبارتند از: ژیاردیازیس و کرمک. انگل های دیگر مانند آسکاریس، آمبیبیاس و کرم کدو در کودکانی که در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند و از نظر بهداشت و سلامت ضعیف هستند، دیده می شود.

نشانه های انگل در کودکان این بیماری به شکل های مختلف مشاهده می شود و بر طبق نوع انگل متفاوت است . در برخی از کودکان ابتلا به انگل ها به صورت کرمک موجب خارش ناحیه مقعد می شود یا کرم های اسکاریس که به صورت بی اشتهایی یا پرخوری ، بداخلاقی  ، لجبازی و یا جاری شدن آب دهان در هنگام خواب خود را نشان می دهد . در ادامه به توضیح بیشتر این بیماری می پردازیم .

علائم انگل در کودکان

کشیدن دندان ها روی هم (دندان قروچه) هنگام خواب

آبریزش از دهان مخصوصا در زمان خواب

بی اشتهایی

صحبت کردن و تحرک بیش از اندازه در خواب

اختلالات عصبی، کم حوصلگی ، پرخاشگری و عصبانیت در کودک

حالت تهوع به هنکام خوردن غذا

ضعف و بی حالی

کم خونی

درد و گرفتگی عضلات شکم

لاغری کودک با وجود اشتهای زیاد

تب

احساس خستگی

خارش مقعد

اسهال مزمن، اسهال خونی

وجود انگل در کودکان با علائم مختلفی همراه می باشد . اگر کودکی یک یا چند مورد از آن را داشته باشد احتمال مبتلا به انگل در آن ها وجود دارد . این عوامل عبارتند از :

خارش مقعد کرم های ماده که بارور هستند هنگام شب از سیستم گوارش خارج شده و به اطراف باسن رفته و تخمگذاری می کنند . به این خاطر در شب کودکان احساس خارش در ناحیه نشیمنگاه خود دارند . این مشکل معمولا در اطفال شیوع دارد .


برخی از بیماری ها مختص کودکان بوده و بیشتر در محدوده سنی خاصی رخ می دهد اما به خاطر واگیر دار بودن آن موجب می شود تمام افراد خانواده به نوعی با آن درگیر شوند . آلوده بودن به انگل نیز جزو این دسته است .

این خارش ها در کودکان دختر با خارش قسمت واژن نیز همراه است . خارش در مقعد می تواند به خاطر رعایت نکردن بهداشت و شستشوی نامناسب نیز باشد که در این مورد والدین باید دقت لازم را داشته باشند . قارچ و حساسیت نیز می تواند از جمله عوامل خارش در ناحیه مقعد باشد .

اسهال های متناوب

اسهال می تواند از علائم بیماری ژیاردیا باشد که در کودکان به صورت شایه مشاهده می شود .

آب دهان

ممکن است در بسیاری از کودکان دیده باشید که هنگام خواب آب دهانشان جاری می شود ، این علائم از جمله موارد مبتلا به انگل است .

دندان قروچه در شب

در موراردی می توان دندان قروچه در شب را در کودکان از علائم انگل در کودکان  به شمار آورد . انگل ها سم هایی را از خود ترشح می نمایند که باعث ایجاد دندان قروچه در کودکان می شود . لازم به ذکر است دندان قروچه می تواند دلیل عصبی داشته باشد که باید آن را لحاظ کرد .

دل درد

متداوم احساس درد در اطراف ناف می تواند از علائم شایه وجود انگل باشد . شکم درد در کودکان باید پیگیری شود .

دلایل ابتلا به انگل

این انگل در رودخانه ها، سدها، دریاچه ها، منابع آب شهری، استخر های شنا و اسپا یافت می شود. همچنین عفونت می تواند از طریق غذای آلوده یا تماس فرد به فرد منتقل شود. این انگل ها در مدفوع حیوانات نیز یافت شوند. معمولاً ابتلا به انگل در کودکان به واسطه سطح آگاهی پایین و همچنین رابطه با یکدیگر که معمولاً با تماس از طریق دست، ظرف غذا ، اسباب بازی هایی که استفاده می کنند این انتقال از کودک آلوده به کودک سالم انجام می شود، این موضوع در مهدهای کودک و یا مدارس شیوع بیشتری دارد.

تشخیص انگل روده

برای تشخیص اینکه کودک شما به ژیاردیازیس مبتلا شده یا خیر، پزشک مدفوع کودک را آزمایش خواهد کرد. فرزند شما ممکن است مجبور به تکرار این آزمایش در چند روز شود تا پزشک از دقت و صحت نتیجه مطمئن شود.

تشخیص انگل با آزمایش انگلی :

آزمایش مدفوع برای شناسایی انگل ها، اعتبار قطعی ندارد، چرا که انگل کرمک با آزمایش مدفوع قابل کشف نیست و انگل ژیاردیا نیز با آزمایش مدفوع ممکن است قابل کشف نباشد، بنابراین لازم است با علایم بالینی انگل ها آشنا باشیم.

چگونه می توانم از کرمک پیشگیری کنیم؟

هنگامی که دکتر شما درمان های صحیح برای انگل زدایی را تجویز می کند، کرم ها در حدود 15 روز آینده از بین خواهند رفت حتی اگر هیچ انگلی هم باقی مانده باشند، اما تخم های آنها می توانند زنده بمانند به همین دلیل است که درمان را تا دو هفته باید ادامه داد، زیرا احتمال مجدد ابتلا بسیار بالاست.

فرزند خود را با مد نظر قرار دادن چندین اقدام احتیاطی از آلوده شدن یا ابتلای دوباره به کرمک در امان نگه دارید:  

اگر کسی در خانواده شما آلوده شده، حتما همه خانواده تحت درمان قرار بگیرند.   ناخن های فرزندتان را کوتاه کنید و با استفاده از یک برس تمیز کنید و برای جلوگیری از به دام افتادن تخم ها در زیر ناخن ها، ناخن های فرزندتان را کوتاه نگه دارید.

فرزند خود را روزانه به حمام ببرید. استحمام کودکان موقع بیداری از خواب می تواند به از بین بردن تخم های آزاد شده در طی شب کمک کند.

اگر فکر می کنید که ممکن است یکی از فرزندانتان دچار کرمک شده باشد، پس اجاره ندهید فرزندانتان با یکدیگر استحمام کنند.

روزانه لباس زیر فرزندتان را تعویض کنید. پرده های اتاق خواب فرزندتان را باز کرده و بگذارید پرده ها در طول روز باز بمانند، اجازه دهید تا نورخورشید بر روی ملافه ها، فرش، پرده، و سایر اشیا موجود در اتاق بتابد (تخم های کرمک نسبت به نور خورشید حساس می باشند).

روزانه لباس زیر فرزندتان را تعویض کنید. پرده های اتاق خواب فرزندتان را باز کرده و بگذارید پرده ها در طول روز باز بمانند، اجازه دهید تا نورخورشید بر روی ملافه ها، فرش، پرده، و سایر اشیا موجود در اتاق بتابد (تخم های کرمک نسبت به نور خورشید حساس می باشند).

دستانتان را قبل از تهیه غذا و پس از استفاده از توالت بشویید. همچنین آنها را قبل و پس از تغییر پوشک بچه حتماً بشویید.

همچنین در حین مقابله با آلودگی کرمک، تمیز کردن روزانه توالت نیز ایده خوبی می باشد.

اگر عضوی از خانواده تان برای کرمک تحت درمان قرار دارد، لباس ها و ملافه های تمامی اعضای خانواده را برای از بین بردن کرم ها و تخم هایشان در آب داغ بشویید.

درمان انگل در کودکان به روش طب سنتی

پس از هر بار اجابت مزاج معقد را با استقاده از آب و صابون شستشو کنید.

لباس زیر و ملحفه کودک را به صورت روزانه عوض کرده و با استفاده از پودر و مایع ضد عفونی کنید.

استفاده از صابون بابونه هنگام شستشوی دستها و همچنین جهت درمان توصیه می شود.

در صورت امکان ظروف ، لباس و لوازم شخصی قابل شستشو را با آب بجوشانید.

استفاده نکردن کودک از مواد قندی حاوی قند و شکر باعث سرعت بخشیدن به درمان می شود.

کودک مبتلا به انگل را به استفاده از دستکش نخی به هنگام شب تشویق کنید.

عدم خاراندن معقد در درمان نقش مهمی دارد.

درمان انگلها در کودکان درمان عفونت انگلی، بسته بر نوع کرمی که روده را آلوده کرده است، متفاوت است. پزشک ممکن است داروهای کرم کشی تجویز کند که در شکل شربت برای کودکان نوپا و در شکل قرص برای بچه های بزرگتر موجود باشند. برخی از داروهای رایج برای درمان کرم روده ای در کودکان عبارتند از:

Mebendazole (مبندازول)، برای درمان انواع بیماری های انگلی در کودکان استفاده می شود.

Pyrantel (پیرانتل)، یکی دیگر از داروهای درمان عفونت انگلی کودکان است که پزشک ممکن است تجویز کند.

برای بچه های بزرگتر، شما می توانید داروی عفونت انگلی قابل اعتمادی چون کرمک Rees را امتحان کنید.

داروهای ضد حساسیت Zentel 400mg (زنتل) برای کودکان بالای دو سال تجویز می شود.

سوسپانسیون زنتل، شربت انگلی کودکان زیر دو سال است.

قرص های عفونت انگلی کودکان، معمولا انگل ها را بدون آسیب رساندن به میزبان، از بین می برند.

دوره درمان معمولا کوتاه است و بیش از چند روز طول نمی کشد. گاهی اوقات یک دوز مبندازول برای از بین بردن کرم های روده ای کودک کافی است.