پانکراتیت حاد در بارداری چیست

پانکراتیت حاد در بارداری چیست

پانکراتیت حاد در بارداری چیست

در دوران بارداری ، بدن زن تغییر می کند ، که منجر به تشدید آسیب های مزمن می گردد،  این موارد شامل پانکراتیتدر دوران بارداری می باشد. در بیشتر نقاشی ها ، این یک روند کاهنده است ، با این حال ، گاهی اوقات برای اولین بار رخ می دهد.پانکراتیت یک روند التهابی لوزالمعده است که می تواند در سه ماهه اول منجر به عوارض جدی شود اما بعد از 16 هفته روی رشد جنین تأثیر نمی گذارد. تظاهرات حاد است که با یک دوره سریع و سریع و مزمن همراه است و همراه با یک دوره کاهنده است. این درمان تلاش زیادی می کند ، نیاز به استفاده از داروها ، یک رژیم غذایی دقیق. در نظر بگیرید که چه عواملی باعث ایجاد پروستاتیت می شود و مادر انتظار چه علائمی را تجربه می کند؟ چگونه درمان در  پانکراتیت یک نوع بیماری ناشی از التهاب لوزالمعده است. پانکراس، غده ای است که در پشت معده قرار دارد. این غده با تولید انسولین موجب تنظیم سطح قند خون بدن می شود. همچنین آنزیم هایی را به وجود می آورد که روند هضم غذا را تسهیل می کند. در موارد شدید بیماری پانکراتیت، می تواند آسیب جدی به بافت، عفونت و خونریزی خود غده پانکراس را به همراه داشته باشد. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی علائم پانکراتیت و راه های درمان آن می پردازیم. همچنین راه های تشخیص  آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

پانکراتیت و بارداری اغلب

در سه ماهه اول بارداری ، پانکراتیت مزمن ظاهر می شود. مشکل اصلی این است که تشخیص درست آن به اندازه کافی دشوار می باشد. بسیاری از خانم ها شکایت دارند که لوزالمعده در دوران بارداری صدمه می زند ، هضم اختلال ایجاد می شود و بیماری های پوستی ظاهر می شود. اغلب ، اولین علائم یک روند پاتولوژیک با سمیت زایی اشتباه گرفته می شود - از بین رفتن اشتها ، تهوع ، استفراغ ، ناراحتی در شکم. مطابق با کد ICD 10 ، این بیماری حاد ، زیر حاد ، مزمن و انواع دیگر است.

شکل مزمن این بیماری به انواع زیر طبقه بندی می گردد:

دیسپتیک

دردناک بدون

علامت

در دوران بارداری ، هر گونه تنوع می تواند ایجاد شود ، آنها اغلب با یکدیگر ترکیب می شوند ، به عنوان مثال علائم انواع دردناک و سوء هاضمه وجود دارد. دلایلی که بر وضعیت لوزالمعده تأثیر می گذارد شامل عادت بد غذا خوردن ، سایر آسیب های مزمن (کوله سیستیت ، بیماری زخم گوارشی) ، استعداد ژنتیکی و دیابت است. در دوران بارداری ، لوزالمعده به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ، تغییر در تغذیه ، تحت استرس جدی قرار دارد. با لوزالمعده سوء هاضمه ، هضم اختلال ایجاد می شود ، نفخ ظاهر می شود ، اسهال با محتویات کف می شود و وزن بدن کاهش می یابد. غالبا به دلیل افزایش تعداد میکرو فلورای بیماری زا به دیزبیوز می پیوندد. ویژگی های فرم درد:

دلایل پانکراتیت حاد در حاملگی

خوشبختانه میزان پانکراتیت حاد در بارداری نادر است. تخمین زده می شود که پانکراتیت حاد در حدود ۱ از هر ۱۰،۰۰۰ بارداری رخ می دهد که با این وجود ، این میزان بسته به منطقه و نوع بیمارستان متفاوت است. بیشتر موارد پانکراتیت حاد در دوران بارداری ناشی از بیماری سنگ کیسه صفرا است. با توجه به وزن و تغییرات هورمونی ناشی از بارداری ، سنگ کیسه صفرا به احتمال زیاد شکل می گیرند و بنابراین به مجرای صفراوی مشترک می روند تا مانع از خروج مجرای پانکرس شوند.

درمان پانکراتیت حاد در بارداری

درمان پانکراتیت حاد در بارداری  شبیه بیماران غیر باردار ولی با استثنائات است. استراحت دستگاه گوارش با نخوردن غذا ، کنترل درد و کاهش مصرف مایعات تهاجمی ضروری است. به طور معمول ، اگر دلیل پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا باشد ، برداشتن کیسه صفرا تا بعد از بارداری به تعویق می افتد. غالبا متخصص زنان با کمک متخصص گوارش وضعیت را تا زمان نیاز به برداشتن عمل جراحی در حالت نرمال نگه می دارند. اما اگر انتظار تا پایان بارداری امکان پذیر نباشد ، عمل جراحی برداشتن جراحی به طور کلی با خیال راحت انجام می شود.  اگر علت پانکراتیت حاد ناشی از تری گلیسیرید باشد ، می توان از برخی داروهای خاص و اصلاحات رژیم غذایی برای جلوگیری از حملات مکرر استفاده کرد. اما اگر حمله در اواخر سه ماهه سوم رخ دهد ، معمولاً زایمان انجام می شود ، زیرا این امر باعث کاهش فوری سطح تری گلیسیرید خواهد شد. سایر علل پانکراتیت  حاد ، مانند آسیب مجرای آسیب زای ، لازم است به صورت فردی به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

انواع پانکراتیت پانکراتیت حاد:

این بیماری یک التهاب ناگهانی پانکراس می باشد که معمولا کوتاه مدت است. نتیجه آن درد شدید شکم خواهد بود که معمولا در عرض یک هفته بهبود می یابد.  

 پانکراتیت مزمن: پانکراتیت مزمن یک وضعیت دراز مدت است که عملکرد لوزالمعده را مختل می کند. این بیماری بر توانایی بدن برای هضم غذا و سایر عملکردهای بدن تاثیر می گذارد.

علائم پانکراتیت حاد التهاب حاد

– درد بالای شکم

– درد شکم که بعد از خوردن غذا شدید می شود

– درد شکم که به پشت نیز کشیده می شود

– تهوع و استفراغ

– تب

– احساس سفتی به هنگام لمس شکم

علل بوجود آمدن پانکراتیت چیست؟

در برخی موارد، آنزیم های گوارشی موجود در پانکراس با سلول های آن وارد واکنش شده و منجر به التهاب لوزالمعده می شوند.

دو علت اصلی ابتلا به پانکراتیت، سنگ صفرا و مصرف بیش از حد الکل می باشد. سنگ های صفرا از طریق مجرای صفرا وارد روده کوچک می شوند. هنگامی که سنگ های کیسه صفرا در مجرای روده گیر کنند، موجب اختلال جریان مایع در غده پانکراس می شود. در نتیجه منجر به آسیب پانکراس خواهد شد.

برخی از علل دیگر پانکراتیت عبارتند از:

1) آسیب به شکم

2) سیگار کشیدن

3) سطح بالای تری گلیسیرید

4) سابقه خانوادگی پانکراتیت

5) سرطان پانکراس

6) اختلال از هنگام تولد در ساختار پانکراس

7) جراحی تروما یا شکم

8) قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص آسیب رسان به شکم

علائم پانکراتیت مزمن عبارتند از:

1) درد در ناحیه فوقانی شکم

2) کاهش وزن ناخواسته

3) باد کردن

4) اسهال

5) زردی

6) کاهش توانایی تولید انسولین

عوامل خطر ابتلا به پانکراتیت عوامل تاثیر گذار در شرایط افرادی که در معرض خطر ابتلا به پانکراتیت هستند، عبارتند از:

1) جنسیت: مردان درمقایسه با زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پانکراتیت هستند.

2) شرایط پزشکی: افراد مبتلا به شرایط خاص از قبیل کیست فیبروز، سندرم ری و بیماری کاوازاکی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پانکراتیت خواهند بود.

3) عفونت های ویروسی: کودکان و بزرگسالان مبتلا به عفونت های ویروسی از قبیل کاکساکیوریس و اوریون در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند.

4) اختلالات متابولیسمی: افراد مبتلا به پر کاری تیروئید در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری می باشند.

5) تری گلیسیرید بالا: افرادی که مبتلا به سطح بالای تری گلیسیرید هستند یا دارای سابقه خانوادگی در این زمینه می باشند، در معرض خطر ابتلا به پانکراتیت هم خواهند بود.

6) لوپوس اریتماتیک پیشرفته: افراد مبتلا به این بیماری (کاهش توان سیستم دفاعی بدن) بیشتر مستعد ابتلا به پانکراتیت هستند.

تشخیص پانکراتیت چگونه می باشد تست و روش های تشخیصی عبارتند از:

– آزمایش خون، به منظور بررسی سطح آنزیم های پانکراس

– آزمایش مدفوع، اندازه گیری سطح چربی که می تواند نشان دهد که آیا آنزیم های گوارشی در جذب مواد غذایی به خوبی عمل می کنند یا خیر

– سی تی اسکن، به منظور بررسی سنگ کیسه صفرا و ارزیابی میزان التهاب پانکراس

– اولتراسوند شکمی، به منظور تشحیص سنگ کیسه صفرا و التهاب پانکراس

– MRI، به منظور بررسی هر گونه ناهنجاری در کیسه صفرا و پانکراس

درمان پانکراتیت گزینه های درمان پانکراتیت عبارتند از:

– خالی نگه داشتن معده: از بیمار خواسته می شود چند روز غذا نخورد تا زمان به ترمیم پانکراس داده شود. با کنترل التهاب پانکراس، نوشیدن آب و مایعات آغاز و بعد از آن فرد می تواند رژیم غذایی طبیعی خود را داشته باشد.

– مصرف داروهای مسکن

– تزریق وریدی: از آن جایی که بدن برای ترمیم پانکراس، انرژی و مایعات از دست می دهد، تزریق وریدی به حفظ هیدراته بدن کمک می کند. بعد از کنترل التهاب، بسته به علت بروز پانکراتیت، درمان های زیر از سوی متخصص گوارش تجویز خواهد شد:

– رفع انسداد مجرای صفراوی:. باریک شدن و یا مسدود شدن مجرای صفراوی می تواند یکی از دلایل پانکراتیت باشد. پزشک با استفاده از آندوسکوپی معده و وارد کردن لوله ای طویل از راه دهان، به بررسی سیستم گوارش می پردازد.

جراحی سنگ کیسه صفرا: در صورتی که سنگ های کیسه صفرا علت بروز پانکراتیت باشند.

– جراحی پانکراس: به منظور تخلیه مایعات از پانکراس. ممکن است پانکراتیت مزمن، به درمان های بیشتری مانند مسکن های درد، مکمل های آنزیمی به منظور بهبود روند هضم و یا تغییر در رژیم غذایی نیاز داشته باشد.

رژیم غذایی پانکراتیت افراد مبتلا به پانکراتیت، باید بعد از درمان، به رعایت موارد زیر اهمیت دهند:

– کنار گذاشتن نوشیدنی های الکلی

– انتخاب رژیم غذایی کم چرب

– کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات

– مصرف هر چه بیشتر مایعات