لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی یا خون ریزی کم در در دوران بارداری می تواند باعث نگرانی و وحشت گردد، اما همیشه جدی و خطرناک نیست. بسیاری از زنانی که در دوران بارداری لکه بینی دارند، نوزاد خود را سالم به دنیا می آورند. لکه بینی، مقدار کمی از خون صورتی، قرمز یا قهوه ای تیره می باشد. امکان دارد زن در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی متوجه لکه بینی شود یا چند قطره خون روی لباس زیر خود مشاهده کند.لکه بینی در دوران بارداری، می تواند توسط تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود.لکه بینی با خون ریزی شدید که زن نیاز به استفاده از نوار بهداشتی دارد، فرق دارد. زنان باردار در صورتی که در سه ماهه دوم یا سوم بارداری خود، خون ریزی دارند و یا خون ریزی آن ها شدید باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند. پزشک تشخیص می دهد که آیا زن نیاز به درمان دارد یا ندارد. پزشک در مورد علائم دیگر همراه با لکه بینی مانند گرفتگی یا تب از بیمار سؤالاتی می پرسد.قطعاً مشاهده‌ی خون در زنان باردار هراسناک است. اما همیشه خونریزی نشانه‌ وجود یک مشکل حاد در بارداری نیست. لکه بینی و خونریزی در بارداری بسیار شایع می باشد و در واقع یک پنجم زنان باردار درجاتی از لکه بینی یا خونریزی در سه ‌ماهه‌ اول بارداری را تجربه می‌کنند. لکه بینی به صورت خونریزی خفیف از واژن است و مایع خارج شده به رنگ قهوه‌ای یا صورتی و شبیه لکه‌های پایان دوره‌ی قاعدگی می باشد. اما چنان‌چه خون مشاهده شده به رنگ قرمز روشن باشد، خونریزی در بارداری محسوب می‌گردد.به طور کلی، ترشحاتی که می بینید قهوه ای، قرمز یا صورتی رنگ است و دارای بافت کمی غلیظ یا رشته ای است (زیرا ترشحات شامل چند قطره خون خشک شده است که با مخاط دهانه رحم مخلوط می شود). از لحاظ مقدار، انتظار می رود که مقدارش کمتر از دوره قاعدگی معمولی باشد - معمولا فقط چند قطره است.علل بسیاری در اوایل دوران بارداری وجود دارد. مطمئنا، سقط جنین یکی از دلایل است، اما دلایل بسیار زیادی نیز وجود دارند که یک تشخیص حاملگی طبیعی و سالم را به همراه دارند.

علت لکه بینی در بارداری:

لکه بینی در بارداری معمولاً خوش‌خیم و ناشی از یکی از موارد زیر است: لکه بینی در اثر لانه‌گزینی: در اولین بخش از بارداری، لانه‌گزینی جنین در دیواره‌ی رحم می‌تواند باعث لکه بینی در بین حدود 20 تا 30 درصد از زنان باردار شود. این حالت معمولاً قبل (یا در برخی موارد در حین) زمان انتظار قاعدگی اتفاق می‌افتد و از دلایل لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه اول بارداری است. معاینه‌ داخلی یا نزدیکی: در دوران بارداری، دهانه‌ی رحم با مویرگ‌ های خونی مسدود و هر نوع برخورد جزئی مانند مقاربت و یا معاینه‌ی داخلی می‌تواند باعث تحریک دهانه‌ رحم و لکه بینی یا خونریزی شود. عفونت واژن یا دهانه‌ رحم: تحریک و یا ملتهب شدن دهانه رحم به دلایل مختلفی همچون عفونت، ممکن است باعث کمی خونریزی گردد. خونریزی ساب کوریونیک: خون در لایه‌های کوریون (غشای خارجی جنین، در کنار جفت) و یا در داخل لایه‌هایی از جفت تجمع می‌یابد که در اغلب موارد خود به خود برطرف شده و به یک مشکل برای بارداری تبدیل نمی‌شود. یا لکه بینی در بارداری نشانه سقط است

بسیاری از مردم می ترسند که لکه بینی در اوایل دوران بارداری نشانه سقط جنین باشد، اما همان طور که اشاره کردیم، علت های بسیاری برای سقط جنین وجود دارد. تقریبا نیمی از زنان که در اوایل بارداری دچار لکه بینی می شوند، سقط جنین دارند. این همچنین بدان معنی است که نیمی از زنان که در اوایل بارداری خود لکه بینی دارند، سقط جنین ندارند ، بین 10 تا 30 درصد از زنانی که بچه های کامل سالمی را به دنیا می آورند، گزارش می دهند که در برخی موارد در طول دوران بارداری خود دچار لکه بینی شده بودند. لکه بینی در اواسط و اواخر دوران بارداری ، در دوره های دوم و سوم اغلب کمتر جدی هستند، اما همچنین می تواند بسیار جدی باشند. هر کسی که در طول سه ماهه دوم یا سوم خود لکه بینی داشته باشد، باید فوری با پزشک خود تماس بگیرد.

لکه بینی در سه ماهه اول لکه بینی همیشه نشانه سقط جنین نیست. زنان باردار بیشتر در 12 هفته اول بارداری دچار لکه بینی می شوند. لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری رخ می دهد. لکه بینی در سه ماهه اول می تواند به علت برخی عوامل زیر بروز کند: خون ریزی استقرار تخمک یا کاشت حاملگی خارج رحمی.

خون ریزی یا لکه بینی در دوران حاملگی خارج رحمی معمولاً با علائم زیر همراه است:

درد شدید شکم یا لگن ضعف، سرگیجه یا غش فشار هنگام دفع مدفوع یک حاملگی خارج رحمی: در حدود 1 از 60 بارداری رخ می دهد. بعضی اوقات این حاملگی می تواند لوله فالوپ را پاره کند و منجر به خون ریزی شدید شود. در برخی موارد، تزریق خون و جراحی برای درمان خون ریزی لازم است. زایمان زودرس یا سقط جنین.

خون ریزی ناشی از سقط جنین می تواند منجر به بروز علائم زیر شوند:

کاهش وزن گرفتگی یا انقباضات درد خفیف تا شدید کاهش ناگهانی علائم بارداری ترشحات واژن سفید – صورتی

پزشک احتمالاً دو یا چند آزمایش خون را برای بررسی میزان هورمون حاملگی بیمار انجام خواهد داد، به این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) گفته می شود. آزمون ها 24 تا 48 ساعت با فاصله از هم انجام می گیرند. کاهش سطح hCG نشان دهنده، از دست رفتن حاملگی می باشد. سقط جنین شایع است و در حدود 20 درصد افرادی که باردار هستند، اتفاق میفتد.

وجود برخی از درد ها و مقدار کمی لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری طبیعی می باشد. اما زنانی که خون ریزی خفیف، لکه بینی یا ترشحات غیر طبیعی را تجربه می کنند باید با پزشک مشورت کنند. خون ریزی در سه ماهه دوم می تواند باعث التهاب خفیف و تحریک دهانه رحم شود. تحریک دهانه رحم معمولاً بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم رخ می دهد. اما این خون ریزی کاملا طبیعی بوده و معمولاً باعث نگرانی نمی شود.پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خون ریزی در سه ماهه دوم است. پولیپ یک رشد خوش خیم در دهانه رحم می باشد. به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت اطراف دهانه رحم، احتمال دارد زنان در دوران بارداری لکه بینی را تجربه کنند. در دوران بارداری، پولیپ های دهانه رحم ممکن است متورم یا تحریک شده و باعث خون ریزی شود. زنان باردار اگر در سه ماهه دوم، خون ریزی واژینال شبیه دوره قاعدگی شدید دارند، باید سریعاً به پزشک اطلاع دهند.

خون ریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه علائم شرایط جدی تر باشد، مانند:

مشکلات جفت جفت سرراهی یا پلاسنتا پرویا چسبندگی جفت کندگی جفت گاهی اوقات جفت خیلی زود از رحم جدا می شود. کندگی جفت می تواند باعث خون ریزی، کمردرد و گرفتگی شدید شکم شود. تشخیص زودرس آن می تواند از بروز عوارض شدید برای مادر و نوزاد جلوگیری کند.

لکه بینی در سه ماهه سوم در سه ماهه سوم بارداری احتمال دارد بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم خون ریزی کم یا لکه بینی رخ دهد. این خون ریزی های معمولی و طبیعی هستند. زنان در صورتی که در اواخر بارداری خون ریزی شدید واژن دارند، باید فورا به دنبال درمان باشند. خون ریزی در اواخر دوره بارداری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

زایمان زودرس وازا پرویا پارگی رحم بیماری تروفوبلاستیک حاملگی

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) گروهی از بیماری های نادرمی باشند که باعث رشد سلول های غیر طبیعی در رحم در طول و بعد از بارداری می شود. این سلول ها می توانند تومورها و توده ها را تشکیل دهند. بعضی اوقات این توده ها سرطانی می شوند، اما بیشتر اشکال تروفوبلاستیک خوش خیم است. زنان مبتلا به GTD ممکن است دچار خون ریزی و ناهنجاری های رحمی شوند. درمان این بیماری به نوع GTD، میزان رشد آن و سایر عوامل بستگی دارد. احتمال دارد بیماران نیاز به برداشتن توده حین بارداری یا بعد از آن داشته باشند. با این وجود، محتاط بودن بسیار مهم است. درمان و مراقبت های فوری در مواقع اضطراری می تواند زندگی مادر و نوزاد را نجات دهد.

برخی از علائمی که نیاز به درمان فوری دارند، عبارتند از:

خون ریزی شدید ناگهانی خون ریزی همراه با درد یا انقباضات سرگیجه یا ضعف همراه با خون ریزی خون ریزی که به تدریج بیشتر می شود. خون ریزی که شامل لخته های خونی است. خون ریزی بعد از آسیب، مانند تصادف رانندگی یا سقوط خون ریزی در فرد مبتلا به اختلالات جفت یا سابقه زایمان زودرس پیش آگهی لکه بینی در بارداری لکه بینی در دوران بارداری همیشه باعث اضطراب نمی شود.

بسیاری از خانم ها خون ریزی کم را در دوران بارداری اولیه تجربه می کنند. برخی از لکه بینی ها را بعد از رابطه جنسی کاملا طبیعی هستند. زنان باردار در صورتی که لکه بینی آن ها به خودی خود متوقف نشود یا بیشتر شود بهتر است به پزشک مراجعه کنند. همچنین اگر علائم دیگری را همراه با لکه بینی، مانند اسپاسم، کمردرد یا تب دارند، به پزشک اطلاع دهند. بسیاری از زنانی که در دوران بارداری خود لکه بینی را تجربه می کنند، پیش آگهی خوبی دارند و کودکان سالمی را به دنیا می آورند.

درمان خونریزی در بارداری:

درمان خونریزی در بارداری با توجه به علت خونریزی متفاوت خواهد بود، در بیشتر موارد، استراحت بهترین درمان خونریزی در بارداری می باشد. از دیگر روش های درمان خونریزی در بارداری، تجویز دارو توسط پزشک می باشد. همچنین گاهی ممکن است به انجام معاینات دقیق تر، سونوگرافی و یا آزمایش خون برای درمان خونریزی در بارداری نیاز باشد.

اقدامات لازم هنگام لکه بینی یا خون‌ریزی در بارداری:

در صورت مشاهده هرگونه خونریزی در بارداری، بدون توجه به زمان آن باید هرچه سریعتر با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. خود را برای پاسخ دادن به سؤالاتی در مورد در مورد رنگ، مقدار و زمان خونریزی به منظور کمک به تشخیص پزشک آماده کنید. به احتمال زیاد پزشک با معاینه‌ دهانه‌ی رحم، میزان باز شدن آن را بررسی می‌ نمایند. در صورت باز شدن دهانه‌ رحم قبل از هفته‌ بیستم بارداری، احتمال سقط جنین وجود دارد. با بررسی از طریق سونوگرافی و اطمینان از وجود ضربان قلب جنین، شانس ادامه‌ی حاملگی افزایش می‌یابد. بسته به علت خونریزی در هر فرد، دارو درمانی و مراقبت‌هایی از جمله نداشتن نزدیکی و یا پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین توصیه می‌شود. حتی در برخی افراد نیاز به بستری در بیمارستان و استراحت مطلق وجود دارد. در صورت شدید بودن خونریزی و به خطر افتادن جان جنین یا مادر، بارداری ختم داده می‌شود.

چه کاری باید انجام داد زمانی که لکه بینی دارید و نگران هستید:

اگر خونریزی در اوایل دوره بارداری است و بسیار کم است و غیر از این نشانه دیگری در خود ندارید، صبر کنید و در ملاقات بعدی خود با پزشکتان، در این باره صحبت کنید. اما اگر خیلی نگران هستید، فوری به دفتر دکتر خود تماس بگیرید. حاملگی می تواند یک دوره استرس زا باشد و صحبت با پزشک خود در مورد علائمتان می تواند بسیار دلگرم کننده باشد.

علائم دیگری که همراه با خونریزی و لکه بینی در طول بارداری هستند:

سرگیجه از حال رفتن تب و لرز درد شکم درد و ناراحتی شانه ریزش لخته های خون بزرگ بوی غیر معمول در ترشحات واژن درمان خانگی لکه بینی در بارداری

خونریزی در هر سه ماهه بارداری طبیعی نیست، نیاز به مراقبت و توجه فوری دارد. در موارد خونریزی شدید، توصیه می شود که بلافاصله با پزشک متخصص خود مشورت کنید. علاوه بر این، خونریزی سبک و روشن را می توان با برخی از درمان های خانگی ساده که در زیر ذکر شده کنترل کرد.

1 استراحت روی تخت: این یکی از آسانترین و بهترین راههای درمان خونریزی در دوران بارداری می باشد. پزشکان همچنین پیشنهاد می کنند که در زمانی که خونریزی می بینید یا لکه بینی دارید، کامل روی تخت خود استراحت کنید. استراحت کردن تضمین می کند که جفت در محل مناسب باقی می ماند و ایمن نگه داشته شود. این کار باعث کاهش احتمال سقط جنین می شود.

2 اسید فولیک: اسید فولیک در طول بارداری برای مادر و جنین در حال رشد فواید بسیار زیادی دارد. است. اسید فولیک عملکرد جفت را بهبود می بخشد تا بتواند به طور موثری از جنین و رحم مراقبت کند. ماهی، تخم مرغ و سبزیجات برگ سبز منابع عالی اسید فولیک هستند. اسید فولیک به بدن کمک می کند که با آنمی مبارزه کند و میزان هموگلوبین را در مغز استخوان افزایش دهد. افزایش میزان مصرف اسید فولیک همچنین از سقط جنین در زنان باردار جلوگیری می کند.

3 اجتناب از فعالیت های شدید: فعالیت های فیزیکی و شدید بیش از حد می تواند فشار زیادی بر روی دیواره رحم ایجاد کند. این کار می تواند پلاسمید مخاطی را تشدید کند و باعث خونریزی یا لکه بینی شود. در دوران بارداری توصیه می شود که از فعالیت های شدید که می تواند پیامدهای جدی را در دوران بارداری شما داشته باشد را کنار بگذارید. احتیاط های اضافی همیشه در طولانی مدت کمک می کنند.

4 مصرف مکمل پروژسترون: اغلب خونریزی ها می توانند به علت تغییرات ناگهانی هورمون پروژسترون ایجاد شوند. توصیه می شود که آزمایش پروژسترون را انجام دهید. اگر سطح پروژسترون شما کم باشد، پس از مشاوره با پزشک خود، توصیه می شود که از مکمل های پروژسترون استفاده کنید. از آنجائیکه پروژسترون برای حفظ و پایداری حاملگی مهم است، نباید سطح آن در بدن پایین قرار گیرد.

5 ترکیب برگ های گواوا و برگ های سیب ستاره ای: یکی از بهترین درمان های طب طبیعی برای متوقف کردن خونریزی در دوران بارداری، ترکیبی از مخلوط برگ گواوا و برگ های سیب ستاره ای در آب است. این مخلوط یک درمان فوری برای متوقف کردن خونریزی و لکه بینی در طول دوران بارداری است. این نوشیدنی خونریزی را از داخل مسدود می کنو و قطع می کند و از خونریزی بیشتر جلوگیری می کند. این مخلوط یک اثر فوری است و خونریزی را در عرض چند ساعت متوقف می کند.

6 از مقاربت جنسی اجتناب کنید: معمولا توصیه می شود که هیچ رابطه جنسی در بارداری نداشته باشید. اگر در دوران بارداری خونریزی دارید، توصیه ها را باید دقیق تر دنبال کنید. مگر اینکه علت خونریزی مشخص باشد، شما و همسرتان باید به شدت از مقاربت جنسی اجتناب کنید. این کار به عملکرد طبیعی بدن در دوران بارداری کمک می کند.

7 انجام STI: تصور کردنش سخت است، اما خونریزی نیز می تواند ناشی از عفونت های منتقله جنسی باشد. توصیه می شود از خودتان را برای هر گونه عفونت آزمایش بگیرید و بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید. مصرف آنتی بیوتیک در زمان مناسب می تواند STIS را درمان کند و خونریزی را کاهش دهد. هنگامی که خونریزی دارد، ممکن است یک ترکیب از احساست مختلفی را در خود به طور همزمان حس نمایید. کمی نگرانی و کمی حس گناه. اما خودتان را سرزنش نکنید زیرا هیچ کار بدی انجام نداده اید. خونریزی می تواند برای تقریبا هر زنی در دوران بارداری رخ دهد. مهم است که با دقت بدن خود را بررسی کنید و بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. علاوه بر این، بدن شما برای داشتن یک دوره سالم بارداری، نیاز به استراحت زیاد و آرامش روانی دارد.