لابیاپلاستی چیست ؟

لابیاپلاستی چیست ؟

لابیاپلاستی چیست ؟

اکثر خانم ها به هنگام صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات جنسی و تناسلی احساس راحتی نمی کنند. یکی از این مسائل که در میان خانم ها بسیار رواج دارد، نارضایتی و یا خجالت از شکل ظاهری و اندازه ی واژن می باشد. بزرگ بودن لب های واژن در هنگام انجام حرکات ورزشی، پوشیدن لباس های تنگ و حتی رابطه جنسی باعث ایجاد ناراحتی می شود. اگر شما هم با چنین مشکلی رو به رو هستید، پیشرفت علوم پزشکی این امکان را داده است تا از طریق عمل زیبایی Labiaplasty این مشکل را برطرف نمایید.

در دنیای امروز علاوه بر توجه به زیبایی ظاهر، زیبایی اندام های بدن نیز به صورت چشمگیر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواردی که توجه خانم ها را به خود جلب کرده است، زیبایی ظاهری اندام جنسی می باشد. اندام جنسی زنان از قسمت های مختلفی تشکیل شده که یکی از این قسمت ها لابیا نام دارد. لابیا، یک اندام گوشتی مانند است که از اعضای داخلی دستگاه تناسلی زنان مانند کلیتوریس و دهانه واژن محافظت می کند.

در برخی خانم ها به دلایل متفاوتی لابیاهای دستگاه تناسلی بزرگ، بدشکل و بد رنگ شده و در نتیجه منجر به تحریک جنسی مزمن، قابل دیدن بودن از روی لباس های تنگ و حتی عدم اعتماد به نفس حین برقراری رابطه جنسی می شود. در این شرایط خانم ها در صدد اصلاح این مشکل ساختاری بر می آیند. عمل جراحی که به اصلاح این مشکل می پردازد، لابیاپلاستی نام دارد. در این عمل لبه های داخلی و یا خارجی واژن کوتاه شده و اصلاح می گردد.

دلایل انجام عمل زیبایی واژن

بزرگی لابیاهای مینور ظاهر ناخوشایندی به واژن داده و باعث احساس خجالت خانمها در برابر شریک جنسی آنها می گردد.  طبق تحقیقی که در سوئد روی بیش از 500 زن انجام شده است ، لابیاپلاستی می تواند موجب بهبودی روابط جنسی زنان شود. 92 درصد از زنان در این تحقیق، از نتیجه عملشان راضی بوده اند. همچنین ارگاسم در روابط جنسی بیش از نیمی از این زنان افزایش یافته است. در واقع بهبود روابط جنسی از اصلی ترین دلایل گرایش خانمهای متاهل به عمل های زیبایی واژن در سراسر دنیاست. سایر دلایل عمل لابیاپلاستی عبارتند از:

• زیبایی واژن

• متقارن کردن اندازه لابیاها

• رفع درد، سوزش و خارش واژن موقع دوچرخه سواری یا پوشیدن لباس های تنگ

• افزایش تحریک پذیری کلیتوریس و ارگاسم بیشتر

• رفع تیرگی لبه های داخلی واژن همچنین زنانی که لابیا مینور بزرگ دارند و دچار عدم خروج ترشحات واژن و عفونتهای مکرر واژینالی هستند برای درمان اقدام به لابیاپلاستی می نمایند.

علت بزرگ شدن و تورم لبه های واژن

بسیاری از خانمها در مورد علت تغییر شکل و بزرگ شدن لبه های واژن و عدم تقارن آن سوال می کنند. در بعضی موارد ممکن است بزرگ بودن لابیاها مادرزادی باشد. این افراد به صورت ارثی و به دلایل ژنتیکی لابیاهای بزرگتری نسبت به زنان دیگر دارند. اما لابیاهای مینور در طول زندگی یک خانم ممکن است به دلایل زیر بزرگ شود:

• تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ

• تغییرات هورمونی ناشی از رسیدن به سن یائسگی

• زیاد بودن روابط جنسی

• تغییرات هورمونی ناشی از بارداری و زایمان

تغییرات هورمونی ناشی از مصرف برخی داروها و یا ابتلا به بیماریهایی که باعث اختلالات هورمونی می شوند نیز از علل بزرگ شدن لابیا هستند. این اختلالات هورمونی باعث افزایش سطح هورمون های مردانه (آندروژن) در زنان و بزرگ شدن لابیاهای آنها می شوند.

اندازه طبیعی لابیا مینور چقدر است؟

به طور رسمی و علمی، اندازه مشخصی برای لبه های کوچک واژن ذکر نشده ولی و اندازه لابیاهای مینور بین انسانهای مختلف متفاوت است و این مورد، به سن، ژنتیک، مسائل هورمونی و بارداری های متعدد وابسته است. با این حال از نظر پزشکی، چنانچه لابیاهای مینور باعث آزار و اذیت شخص حین انجام فعالیتهای ورزشی شود و یا با جلوگیری از خروج ترشحات واژن، موجب عفونتهای واژینال شود، غیرطبیعی محسوب می شود و باید فرد جهت انجام عمل لابیاپلاستی اقدام کند.

از نظر زیبایی هم تعریف خاصی برای اندازه طبیعی لابیامینور وجود ندارد با این حال بسیاری از خانمهایی که متقاضی عملهای زیبایی واژن هستند می خواهند با کوتاه کردن لبه های کوچک واژن، ظاهری زیباتر داشته باشند.

علت بزرگی لابیا مینور چیست؟

در پاسخ به این سوال که علت تغییر شکل لبه های واژن چیست باید گفت هنوز نمی توان گفت دقیقا چرا لبه های کوچک واژن بعد از بلوغ رشد می کنند. با این حال بررسی ها نشان می دهند که عوامل مختلفی بر بزرگی اندازه لابیا مینور تاثیرگذار هستند.

مهمترین این عوامل عبارتند از:

بالا رفتن سن: با بالارفتن سن لابیاهای مینور دچار افتادگی می شوند. این افتادگی لبه های کوچک واژن یکی از دلایل اصلی اقدام به عملهای زیبایی واژن در سنین حدود 40 سال است. بد نیست بدانید که بعد از دوران یائسگی با کاهش تولید هورمونهای زنانه لابیاهای مینور شروع به کوچک شدن می کنند.

عوامل ژنتیکی: برای مثال اندازه لابیا مینور در برخی از نژادها بزرگتر می شود و در برخی از نژادها رشد زیادی نخواهد کرد.

زایمانهای طبیعی متعدد: یکی از عواملی که موجب بزرگ شدن لبه های مینور می شود زایمانهای طبیعی متعدد است. منظور از "متعدد" داشتن زایمان های بالای سه یا چهار عدد است.

تغییرات هورمونی در بدن:میزان تغییرات هورمونی در بدن در اندازه لابیا مینور بسیار تاثیرگذار است. برای مثال در زنان باردار سایز لابیاها بزرگتر از حالت عادی خود می شود.

با توجه توضیحات فوق پیداست نمی توان دقیقا گفت علت بزرگ شدن لبه های واژن چیست. برای برخی از خانمها بعد از بلوغ، علاوه بر بزرگ شدن لابیاهای مینور، با تیرگی و افتادگی آنها هم روبرو می شویم که موجب می شود خیلی از خانمها به عملهای زیبایی واژن مثل لابیاپلاستی علاثمند شوند. در ادامه به طور مختصر به عمل زیبایی لابیا می پردازیم.

عمل لابیاپلاستی با لیزر برش بخش های اضافی لابیا مینور با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ باعث زیباتر شدن نتیجه برش لابیاها می شود. از مزایای عمل لابیاپلاستی با لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دوران نقاهت بیمار کوتاهتر

• ترخیص از مطب، نیم ساعت بعد از جراحی

• عدم نیاز به بخیه

البته در صورتی که نیاز باشد تنها با یکی دو بخیه مشکل حل می شود. جای بخیه ها بعد از جذب باقی نمی ماند. این روش برای همه مناسب نمی باشد. برای انتخاب روش لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی باید با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی

برای کاهش درد تا سه روز بعد از جراحی می توانید از قرصهای مسکن تجویزی استفاده کنید. بعد از جراحی به مراقبتهای زیر حتما توجه کنید:

• تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی

• خودداری از پوشیدن لباس های تنگ

• استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم در روز اول پس از عمل

• خودداری از مالش ناحیه جراحی

• دوش نگرفتن تا 48 ساعت پس از جراحی

• خودداری از تمرینات ورزشی که به واژن فشار می آورند تا خوب شدن کامل

• حمام طولانی، نشستن در وان و یا رفتن به استخر تا بهبودی کامل ممنوع است.

  • برای جلوگیری از باز شدن زخم برای شروع فعالیت جنسی 6 تا 8 هفته صبر کنید.