قرص ملاتونین چیست

قرص ملاتونین چیست

قرص ملاتونین چیست

ملاتونین یک هورمون طبیعی  می باشد  که چرخه خواب را مدیریت می کند و نظم می بخشد. برخی از افرادی که از بیماری بیخوابی رنج می برند یا به اختلالات خواب دچار هستند، می توانند مصرف قرص ملاتونین را شروع کنند.

چه کسانی باید از قرص ملاتونین استفاده کنند؟

قرص ملاتونین داروی مناسبی برای درمان و تنظیم اختلال خواب است، معمولا با بالا رفتن سن ترشح این هورمون در بدن پایین می آید. به همین دلیل سالمندان بیشتر از افراد دیگر به اختلال خواب دچار هستند و باید مصرف انواع قرص خواب آور از جمله قرص ملاتونین را آغاز کنند ، کارکرد هورمون ملاتونین بدین صورت است که با تاریک شدن هوا و کم شدن نور آفتاب ترشح این هورمون در بدن افزایش پیدا می کند. اما گاهی این هورمون به اندازه کافی ترشح نمی شود و در نتیجه خواب در شب برای بسیاری از افراد به یک معضل بزرگ تبدل می شود. کارشناسان بر این باور هستند که مصرف این قرص کمک زیادی به این افراد می کند. همچنین افرادی که ناچار هستند سفرهای بین قاره ای داشته باشند ممکن است دچار اختلالات خواب شوند. پزشکان استفاده از این قرص را به این دسته از افراد پیشنهاد می دهند.

عوارض جانبی قرص ملاتونین کدامند؟

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو و مکمل هستند، آگاهی از این موارد سبب می شود بهتر بتوانیم استفاده از دارو را مدیریت کنیم.عوارض جانبی قرص ملاتونین بسیار محدود است. اما گاهی برخی از افراد به (1) سردرد، (2) سرگیجه، (3) حالت تهوع و (4) خواب آلودگی شدید دچار می شوند. عوارض شدید این قرص به شرح زیر هستند: افسردگی افزایش تحریک پذیری اضطراب اسهال معده درد افت فشار خون درد مفاصل در صورت بروز هریک از این علایم سریعا مصرف این قرص را قطع کنید و به پزشک مراجعه نمایید.

تاثیر ملاتونین بر کرونا ویروس چیست؟

تاثیر ملاتونین بر کرونا ویروس چیست؟ تاثیر ملاتونین بر کرونا ویروس مورد بررسی زیاد قرار گرفته است. محققان دانشگاه کلمبیا در نیویورک مطالعه ای را انجام داده اند که نشان می دهد بیماران مبتلا به کرونا که به دلیل ناراحتی تنفسی به لوله گذاری و تهویه مکانیکی نیاز دارند، ممکن است از درمان هورمون ملاتونین بهره مند شوند.علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض ملاتونین به دنبال لوله گذاری همچنین با نتیجه بقای مثبت در میان بیماران مبتلا به COVID-19 که به تهویه مکانیکی نیاز داشتند همراه بود است. با این حال، هیچ مزیتی در سایر بیماران غیرکرونایی که به تهویه مکانیکی نیاز داشتند، مشاهده نشده است. محققان می گویند: این نشان می دهد که ملاتونین ممکن است در شدیدترین موارد COVID-19، التهاب ناشی از سندرم تنفسی حاد، ویروس کرونا 2 (SARS-CoV-2) را هدف قرار دهد. این تیم اظهار داشت که برای بررسی مکانیسم های احتمالی این مشاهدات به مطالعات بیشتری نیاز است.

ملاتونین چگونه بر ویروس کرونا تاثیر می گذارد؟

شواهد نشان می دهد که ملاتونین ممکن است دو نوع اثر کاملاً متفاوت در Covid-19 داشته باشد که هر کدام به دوز و شدت بیماری بستگی دارد.

تاثیر ملاتونین و NLRP3  گیرنده 3 (NLRP3( NOD به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می شود. عوامل بیماری زای ویروسی برای تقویت التهاب باعث فعال شدن NLRP3 می شوند. ملاتونین با مهار این گیرنده بر روی کاهش آسیب ریوی و التهاب مجاری هوایی تاثیر می گذارد.در این موارد، ملاتونین با مهار التهاب NLRP3، نفوذ ماکروفاژها و نوتروفیل ها را به ریه آسیب دیده کاهش داد. در بررسی های صورت گرفته بر روی موش ها، مهار NLRP3 در مرحله اولیه عفونت باعث افزایش مرگ و میر می شود. در حالی که سرکوب NLRP3 در اوج عفونت باعث ایجاد اثر محافظتی می شود.این بررسی ممکن است نشان دهد که بهترین استفاده از ملاتونین با دوز بالا در مرحله حاد ریه. مرحله ARDS است. یعنی زمانی که التهاب شدیدتر می شود.

تاثیر ملاتونین و ACE2 ملاتونین علاوه بر اینکه یک آنتی اکسیدان قوی است، می تواند اثرات ضد ویروسی مستقیمی علیه COVID-19 داشته باشد. در افراد سالم، سطح ملاتونین پس از 40 سالگی کاهش می یابد. کاهش سطح آنتی اکسیدان و ملاتونین بعد از 40 سالگی می تواند علت بالا بودن مرگ و میر در بیماران مبتلا به COVID-19 را توضیح دهد. ملاتونین به طور غیر مستقیم بر عملکرد ACE2 تاثیر می گذارد. ACE2 یک گیرنده مهم در بروز عفونت ویروسی کروناویروس است.

نتایج بررسی ملاتونین بر ویروس کرونا چه بوده است؟ 

ملاتونین ممکن است نقش مهمی در پیشگیری و درمان کمکی Covid-19 داشته باشد.

حتی به نظر می رسد تاثیر ملاتونین به دوز مصرفی آن بستگی داشته باشد:

مصرف دوزهای کم (3-6 میلی گرم در روز) ملاتونین برای پیشگیری یا درمان در مراحل اولیه بیماری کرونا مفید است. مصرف دوزهای بالاتر (20-40 میلی گرم در روز) ملاتونین برای مدیریت آسیب ریه یا ARDS مفید است.

ملاتونین همچنین می تواند با کاهش نفوذ پذیری عروق، اضطراب، خاصیت آرام بخشی و بهبود کیفیت خواب، مزایای غیرمستقیمی در مدیریت بیماران مراقبت های ویژه داشته باشد که همگی ممکن است برای نتایج بهتر بالینی برای بیماران COVID-19 مفید باشد.البته ملاتونین بیشتر به عنوان تنظیم کننده خواب شناخته می شود، اما ملاتونین همچنین در تنظیم سیستم ایمنی نقش مهمی دارد. یکی از راه های انجام این کار تأثیر بر تولید پروتئین های کوچکی است که به عنوان سیتوکین شناخته می شوند و به عنوان سیگنال هایی از سیستم ایمنی بدن به سلول های اطراف بدن عمل می کنند. سیتوکین ها می توانند التهاب ایجاد کنند (سیتوکین های پیش التهاب) یا محدود کننده التهاب (سیتوکین های ضد التهاب) باشند.

ثابت شده است که ملاتونین باعث کاهش تولید سیتوکین های پیش التهاب می شود. ملاتونین همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته شده است ، سلولهای رادیکال آزاد را خنثی می کند و استرس و آسیب اکسیداتیو را محدود می کند، که باعث التهاب می شود.

چه کسانی نباید از ملاتونین استفاده کنند؟

بعضی  از افراد با شرایط زیر باید از مصرف ملاتونین پرهیز کنند. دیابت تشنج هموفیلی زوال عقل افسردگی سابقه آلرژیک به ملاتونین مصرف کننده داروهای کاهش دهنده فشار خون و رقیق کننده خون مصرف کنندگان داروهایی سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن، مانند پیوند عضو مصرف داروهای خواب آور دیگر مانند بنزودیازپین ها، کدئین، الکل یا باربیتورات ها

براساس بنیاد ملی خواب، کارشناسان معتقدند که مصرف ملاتونین در کوتاه مدت اعتیاد آور نیست. برخلاف سایر داروهای خواب آور، ترک و قطع مصرف آن باعث بروز علائم ترک نمی شود؛ اما با این حال برخی افراد بعد از قطع مصرف ملاتونین گزارش داده اند که اختلال خواب آنها بدتر شده است.

مصرف بیش از حد ملاتونین چه خطراتی دارد؟

علائم مصرف بیش از حد ملاتونین در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی افراد، مصرف بیش از حد ملاتونین می تواند خواب آلودگی را افزایش دهد. در برخی دیگر، ممکن است اثر متضاد داشته باشد و باعث هوشیاری فرد شود.

علائمی که فرد در هنگام مصرف بیش از حد ملاتونین ممکن است تجربه کنند، عبارتند از:

سردرد اسهال اضطراب درد مفاصل ناراحتی معده تحریک پذیری

مصرف بیش از حد ملاتونین می تواند باعث افزایش فشار خون شود. برای همین، کسانی که فشارخون بالایی دارند قبل از مصرف این محصول باید به پزشک مراجعه کند. افرادی که این مکمل را مصرف می کنند باید در صورت بروز عوارض جانبی به پزشک خود اطلاع دهند.