علت و درمان فرو رفتگی نوک سینه

علت و درمان فرو رفتگی نوک سینه

علت و درمان فرو رفتگی نوک سینه 

فرو رفتگی نوک سینه مشکل شایعی می باشد  که حدود ۱۰ درصد خانم‌ها و بعضی از آقایان نیز به آن دچار می‌شوند. این مشکل معمولا از زمان تولد با فرد همراه می باشد  و در زمان بلوغ و رشد سینه‌ها خود را نمایان می‌کند. بسته به میزان فرورفتگی نوک پستان و علت آن ممکن است روش‌های غیر جراحی یا جراحی برای بیرون آوردن نوک سینه به کار گرفته شود. همانطور که می دانید جراحی سینه انواع متفاوتی دارد مانند بزرگ کردن سینه با جراحی یا لیفت و پروتز سینه یا اصطلاحا پروتزپکسی. تشخیص نوع فرو رفتگی و دلیل آن با معاینه دقیق پزشک و انجام آزمایش مشخص خواهد شد. ماساژ، مکش و عمل کوچک کردن سینه از روش‌های درمان فرورفتگی نوک سینه است. در فرورفتگی نوک سینه، نوک سینه به جای این که رو به بیرون باشد، به سمت داخل حرکت می کند. نوک سینه فرورفته به کمک تحریک دستی یا محیطی همانند لمس، مکیدن یا احساس سرما، بیرون می آید. این وضعیت ممکن است در یک یا هر دو سینه مشاهده شود؛ حدود 9 تا 10 درصد از خانم ها حداقل یک سینه با نوک فرورفته دارند؛ این حالت در آقایان نیز دیده می شود. در مواردی فرورفتگی تنها در برخی مواقع ایجاد می شود و تغییراتی در دما یا تحریک آن وضعیت را تغییر می دهد. در برخی دیگر نوک سینه ها به صورت دائمی در وضعیت فرورفته قرار دارد. این بدین معنی است که آن ها در وضعیت فرورفته باقی می مانند تا زمانی که اقداماتی به منظور درمان انجام گیرد. در بیشتر موارد فرورفتگی نوک سینه عواقبی را برای فرد به دنبال ندارد و این حساسیت نوک سینه را تحت تاثیر قرار نمی دهد.   فرو رفتگی نوک سینه عارضه‌ای می باتشد که در آن، نوک سینه با درجات مختلف به سمت داخل متمایل شده باشد. در حالی که در یک سینه طبیعی، نوک سینه، بیرون آمده است اما در درجات کمتر فرورفتگی، نوک پستان به اطراف متمایل می‌شود؛ در درجات بالاتر فرورفتگی نوک سینه ممکن است اصلا نوک پستان دیده نشود. البته بهتر است این مشکل را فرورفتگی نوک سینه بنامیم، نه پستان؛ چرا که این فرورفتگی در سینه مردان هم پیش می‌آید. حدود ۱۰ درصد خانم‌ها با مشکل فرورفتگی نوک سینه در سنین رشد و بلوغ مواجه می‌شوند. کوتاه بودن مجاری شیری در سینه، عامل مهم این پدیده است. درواقع مجاری شیری به اندازه دیگر بافت‌های سینه رشد نمی‌کنند و به مرور نوک سینه را به درون می‌کشند. فرورفتگی نوک پستان به دلیل کوتاهی مجاری شیردهی، بعد از بارداری نیز ممکن است روی دهد. البته گاهی چه در زنان و چه مردان، نوک سینه به‌طور مادرزادی و با درجات مختلف فرو رفته است و ربطی به مجاری شیردهی ندارد. در بعضی از افراد، بزرگ و پهن بودن عضلات نوک سینه، دلیل این عارضه است. همچنین اضافه وزن و چاقی بیش از اندازه نیز می‌تواند از عوامل فرورفتگی نوک سینه باشد. یکی دیگر از نکات قابل توجه، بدون درد بودن فرورفتگی نوک سینه است. اگر فرورفتگی نوک پستان شما دردناک است، حتما به پزشک مراجعه نمایید تا سینه‌های شما معاینه شود. در افراد جوان که فرورفتگی مادرزادی نوک سینه دارند، ممکن است ترشحات نوک سینه موجب تحریک هاله سینه و پیرامون نوک سینه شود. این موضوع معمولا با خارش همراه است که ممکن است به مرور موجب حساسیت و ایجاد درد موضعی شود. تمیز کردن نوک سینه می‌تواند این عارضه را کاهش دهد و جای نگرانی نیست. اما وجود دردی که جنبه داخلی داشته باشد، بسیار مهم است و باید پیگیری شود.

تشخیص فرو رفتگی نوک سینه

در تشخیص دلیل فرو رفتگی نوک سینه توسط پزشک، باید به یک نکته مهم توجه داشت، اگر این فرورفتگی به تازگی شکل گرفته باشد و ترشحاتی نیز از نوک پستان خارج شود، باید خطر بیماری سرطان پستان را جدی گرفت و آزمایش‌های لازم را هرچه زودتر انجام داد. از سوی دیگر اگر فرو رفتگی نوک سینه از زمان تولد وجود داشته است اما هنگام بلوغ، با رشد سینه‌ها میزان فرورفتگی نیز بیشتر شده باشد، این نوع فرورفتگی نوک سینه مادرزادی است و معمولا نباید نگران سرطان پستان بود. معمولا پس از معاینه پزشک مشخص می‌شود که آیا نوک سینه فرو رفته نیازی به جراحی دارد یا خیر. برخی از فرورفتگی‌ها با فشار دست یا مکش، رفع می‌شود اما در برخی موارد جراحی ماموپلاستی توسط جراح پلاستیک و زیبایی، این عارضه را درمان می‌کند. البته اگر نوک سینه قابل دیدن نباشد، ممکن است با جراحی بیرون آوردن نوک سینه، دیگر قدرت شیردادن در سینه‌ها از دست برود. برای تشخیص اینکه عمل جراحی چه عوارضی را ممکن است در پی داشته باشد، باید سینه‌ها معاینه و میزان فرورفتگی درجه‌بندی شود.

درجه‌بندی میزان فرورفتگی نوک سینه

به طور کلی نوک سینه  فرو رفته یا با کمی فشار بیرون می‌آید، یا با فشار و مکش فرورفتگی رفع می‌شود و یا در کل نوک سینه فرو رفته است و تنها با جراحی خارج خواهد شد. بنابر این فرورفتگی نوک سینه را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد: فرورفتگی که به سادگی خارج می‌شود: اگر به درستی و توسط پزشک درمان شود، قدرت شیردهی باقی می‌ماند. فرورفتگی که به سختی خارج می‌شود: در این روش با کمک مکش و مهارت جراح، ممکن است بدون جراحی نیز نوک سینه بیرون بیاید. با این حال احتمال آسیب ره مجاری شیری وجود دارد. فرورفتگی که نوک سینه دیده نمی‌شود و نیاز به ماموپلاستی دارد: در این مورد، پزشک فوق تخص جراحی پلاستیک و زیبایی، با انجام ماموپلاستی نوک سینه را آزاد می‌کند. معمولا در این روش به دلیل کوتاهی مجاری شیردهی، به آن‌ها آسیب وارد می‌شود و حتی ممکن است برخی از مجاری قطع شود تا بتوان نوک سینه را بیرون آورد. مهارت جراح، انتخاب روش مناسب جراحی و وضعیت نوک سینه در امکان حفظ قدرت شیردهی فرد، بسیار موثر است.

اختلالات موثر در فرو رفتگی نوک سینه

فرو رفتگی مشکلی می باشد  که در نوک سینه خانم‌ها و آقایان دیده می‌شود و از نظر زیبایی اندام آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل ممکن است مادرزادی باشد و یا گاهی در خانم‌ها نشانه سرطان پستان است. به ویژه اگر این تغییر در نوک سینه از زمان بلوغ وجود نداشته باشد و ناگهانی رخ دهد. بالا رفتن سن ازدواج و اولین بارداری، احتمال بروز سرطان پستان و ایجاد اختلالات در سینه را افزایش می‌دهد. وجود یک ضایعه در بافت سینه و از دست رفتن بخشی از آن، یکی از دلایل فرورفتن نوک سینه است. گاهی به دلیل عفونت و بیماری‌های عفونی این مشکل ایجاد می‌شود. همچنین وجود ترشحات از نوک سینه نیز می‌تواند راهنمایی برای تشخیص علت این عارضه باشد. وجود کیست‌های فیبرو آدنوز، یائسگی و گشادشدگی مجاری شیری نیز از دیگر عوامل فرورفتگی نوک سینه هستند. گاهی در برخی افراد نوک سینه‌ها بعد از تغییر دما یا تحریک دچار فرورفتگی می‌شود. این تغییر ممکن است همیشگی باشد و یا با روش‌های جراحی یا غیر جراحی رفع شود. معمولا فرورفتگی نوک سینه در سلامت فرد تاثیری ندارد و دردناک هم نیست.

علت فرورفتگی نوک سینه

نوک سینه فرورفته گونه متفاوت و طبیعی از نوک سینه است. این بدین معنی است که فرد ممکن است با نوک سینه های فرورفته متولد شود. احتمال بروز این حالت بعد از تولد و در طول زندگی نیز وجود دارد. چندین علت برای نوک سینه فرورفته وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

افزایش سن همچنان که سن فرد افزایش می یابد، فرورفتگی نوک سینه نیز به آرامی و به تدریج رخ می دهد. این یک فرآیند خوش خیم است؛ بدین معنی که ارتباطی با سرطان یا وضعیت پزشکی دیگری ندارد.

اکتازی مجرای شیری این وضعیت غیر سرطانی است که اغلب در دوران قبل از یائسگی رخ می دهد. اکتازی مجرای شیری در اثر گشاد و باز شدن مجرای شیری، مسدود شدن آن و تجمع مایع در سینه رخ می دهد. این مشکل التهابی همچنین ممکن است موجب قرمزی، حساسیت به درد و بروز ترشح از نوک سینه شود.

بیماری پاژه سینه این یک بیماری نادر سرطانی می باشد که نوک سینه و ناحیه تیره اطراف آن را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری پاژه سینه اغلب با سرطان سینه مجرایی همراه است. علاوه بر فرورفتگی سینه، برخی مشکلات بیماری پاژه سینه ممکن است موجب علائمی مشابه اگزما یا تحریک پوستی شوند که شامل خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش، قرمزی هستند و معمولاً نادیده گرفته شده و دیر تشخیص داده می شود. در مواردی فرد توده ای را در سینه خود احساس می کند.

کارسینوم فرورفتگی نوک سینه می تواند نشانه ای از انواع شایع سرطان سینه همانند کارسینوم باشد. این نشانه زمانی بروز می کند که توده بدخیم به اندازه ای بزرگ است که در ماموگرافی مشاهده بوده و در معاینه فیزیکی قابل حس کردن است.

روش‌های درمان فرورفتگی نوک سینه درمان فرو رفتگی نوک سینه به درجه و نوع فرو رفتگی بستگی دارد. اگر این فرورفتگی از زمان تولد همراه فرد باشد، جای نگرانی ندارد و با روش‌های جراحی و غیر جراحی قابل درمان است. نخست ماساژ دادن و مکش، تحریک نوک سینه به بیرون آمدن و ثابت ماندن در آن وضعیت، به درمان این عارضه کمک می‌کند.مکش سینه با کمک قیف مکنده، سرنگ یا دستگاه شیردوش قابل انجام است. همچنین تحریکات جنسی نیز می‌تواند به این کار کمک کند. کشش روزانه، ماساژ و ثابت نگه داشتن نوک سینه در حالت بیرون آمده، به مرور حالت فرورفتگی را کاهش می‌دهد. اگر این روش‌ها موثر نبود و یا نوک سینه به کل پنهان باشد و با مکش بیرون نیاید، باید از جراحی نوک سینه بهره برد.

جراحی نوک سینه

عمل جراحی نوک سینه با کنار زدن پوست هاله و اطراف نوک سینه، قطع یا آزاد کردن مجاری شیردهی کوتاه و انجام تکنیک‌های ترمیمی، نوک سینه را بیرون می‌آورد و برجسته می‌سازد. عمل جراحی نوک سینه اگر به درستی انجام شود، می‌تواند برخی از مجاری شیری را در سینه حفظ کند و امکان شیر دادن برای فرد حفظ گردد. بعضی از خانم‌ها نگران جای زخم و بدنما شدن توک سینه‌ها هستند. معمولا جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی با کمک مهارت خود در انجام چنین جراحی‌هایی، با کمترین برش و بخیه این عمل را انجام می‌دهد. این برش‌ها معمولا در نقاطی زده می‌شوند که اثر آن دیده نشود. این برش‌ها معمولا در پایین نوک پستان و بخش‌های زیرین هاله سینه انجام می‌شود. پس از انجام جراحی وجود درد، ورم و کبودی در سینه‌ها طبیعی است و برطرف می‌شود. مصرف داروهای مسکن و همچنین کمپرس سرد و گرم، به رفع این عوارض کمک می‌کند. تا یک هفته ممکن است درد خفیفی ادامه داشته باشد. ۳ تا ۵ روز استراحت و انجام فعالیت‌های سبک ضروری است. فعالیت‌های سنگین و ورزش بعد از یک ماه و با تشخیص جراح قابل انجام است. مصرف نمک باید کاهش پیدا کند و به جای آن مصرف میوه و سبزی تازه از جمله آناناس پیشنهاد می‌شود. پس از انجام عمل جراحی ممکن است به دلیل وجود تورم، نوک سینه‌ها بیش از اندازه بیرون زده باشد. پس از ۲ تا ۴ هفته، ورم کاهش پیدا می‌کند و نوک سینه به حالت طبیعی خود می‌رسد. پمادهای ترمیمی به تشخیص جراح ممکن است تجویز شود که به بهبود زودتر جای بخیه‌ها کمک می‌کند

جراحی با حفظ مجاری شیری

خانم ها با انجام این جراحی همچنان توانایی شیردهی خود را حفظ می کنند؛ زیرا بخشی از مجاری شیری متصل باقی می مانند و همچنین تغییری در حس نوک سینه ایجاد نمی شود. در این روش، بعد از اعمال بی حسی موضعی، پزشک شکافی را در اطراف پایه نوک سینه ایجاد می کند. در حالی که هنوز متصل باقی مانده، نوک سینه و ناحیه تیره اطراف آن به بالا کشیده شده و در وضعیت بیرون زده دوخته میشوند. سپس جراح شکاف ایجاد شده را می بندد و محل جراحی را پانسمان می کند.

جراحی با مجاری شیری جدا شده این روش بسیار شایع برای درمان فرورفتگی نوک سینه می باشد. خانم هایی که تحت این جراحی قرار می گیرند توانایی شیردهی را از دست می دهند؛ زیرا مجاری شیری برداشته می شوند. در این جراحی نیز حس نوک سینه تغییری نمی کند. در جراحی با مجاری شیری جدا شده، جراح قبل از ایجاد برش در پایه نوک سینه، بی حسی موضعی انجام می دهد. سپس مجاری شیری جدا شده و نوک سینه بیرون می آید. در این مرحله جراح برش را بخیه می کند و گاز استریل را بر روی آن قرار می دهد. پزشک پیرامون روش مناسب با بیمار صحبت می کند. هر یک از روش های جراحی به یک تا دو ساعت زمان نیاز دارند. فرد اغلب ظرف چند ساعت بعد از جراحی می تواند به منزل بازگردد

حفظ جریان‌های شیردهی با وجود فرو رفتگی نوک سینه

حفظ توان شیردهی در خانم‌ها پس از جراحی نوک سینه، کاملا با وضعیت نوک سینه و میزان وارونگی آن، وضعیت مجاری شیردهی و تعداد مجاری دخیل در فرورفتگی در ارتباط می باشد که ممکن است تنها با قطع کردن تعداد کمی از مجاری شیری، نوک سینه آزاد شود. همچنین ممکن است دلیل پنهان بودن نوک سینه، به کوتاهی مجاری شیردهی ربطی نداشته باشد. در تمام این موارد، معاینه دقیق و جراحی توسط پزشکی که مهارت کافی داشته باشد، به حفظ قدرت شیردادن کمک می‌کند. بسیاری از خانم‌ها پس از جراحی نوک سینه توان شیردادن خود را حفظ می‌کنند هرچند ممکن است میزان شیردهی سینه‌ها کاهش یابد. بهتر است برای انجام جراحی‌های ماموپلاستی به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید تا در این زمینه بهترین تکنیک‌ها برای شما به کار گرفته شود

8علائمی در سینه که باید جدی گرفت پستان ها هر اندازه ای که داشته باشند و به هر رنگ و شکلی که باشند، بخشی از بدن خانم ها هستند که باید توجه روزانه به آنها معطوف شود و نادیده گرفته نشوند. از آنجائیکه وضعیت کلی آنها نشان دهنده سلامت بدن است، همیشه باید به نکات زیر توجه داشت.

1. کاهش سایز اگر فکر می کنید سینه ها دارند آب می روند، شاید وزن کم کرده باشید، یا سطح استروژن بدنتان پایین آمده باشد، یا مصرف قرص ضدبارداری را متوقف کرده باشید یا یائسگی تان نزدیک شده باشد. اگر شاهد آب رفتن پستان هایتان هستید و هیچیک از این موارد برایتان صادق نیست (به خصوص اگر ریزش مو، آکنه و موی صورت دارید) بهتر است برای سندروم تخمدان پلی کیستیک آزمایش بدهید که شاخصه آن سطوح بالای هورمون های تستوسترون و DHEA است یا اینکه به کلی از قهوه و نسکافه دوری کنید. مطالعه ای که در مجله سرطان بریتانیا منتشر شده نشان داده که نوشیدن سه فنجان قهوه در روز باعث می شود پستان های بعضی خانم ها آب برود و هر چند فنجان قهوه بیشتر موجب افزایش این اثر می شود. دلیل آن هم ژنی است که ثابت شده سایز پستان را به مصرف قهوه ربط می دهد.

2. افزایش سایز اگر پستان هایتان درشت تر شده اند، احتمالاً دلیلش افزایش وزن (زیرا سینه ها عمدتاً از سلول های چربی و بافت غده دار تشکیل شده اند) ، بارداری (مجاری شیر برای شیردهی بیشتر می شوند) ، قرص های ضدبارداری، و/یا تغییرات هورمونی مربوط به قاعدگی (سینه ها به تغییر سطح استروژن و پروژسترون بسیار حساس هستند). بنابراین چندان جای نگرانی نیست.

3. سینه های های بزرگ اگر پستان هایتان مادرزادی درشت هستند، شاید باید از دی ان ای خود تشکر کنید (یا به آن لعنت بفرستید!) با آنکه در بعضی مطالعات نشان داده شده که سینه های بزرگتر ریسک بالاتری در ابتدا به سرطان سینه دارند، ولی هنوز شواهد کافی برای اثبات این نگرانی وجود ندارد. دنیل ممان، جراح سینه و استادیار بالینی جراحی در دانشکده پزشکی مونت سینای در منهتن می گوید: «حداقلش این است که باید مطالعات بیشتری قبل از هرگونه نتیجه گیری انجام شوند.»  

4. تغییر شکل این دی ان ای شما است که شکل بدنتان را می سازد، ولی با گذشت زمان بدن تغییر شکل می دهد. ممان در این مورد می گوید: «شکل و ظاهر سینه به میزان زیادی به سن و سابقه فرزندآوری و شیردهی ربط دارد.» پس از دوران شیردهی و با بالا رفتن سن، رباط ها کش می آیند، بافت های همبند از بین می روند و پوست خاصیت کشسانی اش را از دست می دهد و همینها باعث می شوند که پستان ها بیشتر به اشک دربیایند و آویزان شوند. دکتر ممان اظهار می دارد: «استفاده مادام العمر از سینه بند یکی از چیزهایی است که خانم ها می توانند برای مبارزه با عوارض نیروی جاذبه انجام دهند.» از رژیم گرفتن های نامنظم نیز باید اجتناب شود، زیرا نوسانات وزنی منجر به کش آمدن پوست می شوند. در عوض بهتر است ورزش هایی مانند شنا سوئدی و کار با دمبل باعث می شوند که عضلات صدری تان و در نتیجه عضلات سینه ها قوی شوند و پستان ها زیباتر خود را نشان دهند.

5. تراکم اگر شما هم جزو پنجاه درصد زنانی هستید که پستان های متراکمی دارند – یعنی بافت های فیبردار و غده دار بیشتری دارند – شاید تشخیص توده ها یا تومورها در ماموگرافی در مورد شما دشوار باشد. دلیلش این است که بافت های متراکم پستان و همچنین بافت های سرطانی در عکسبرداری با اشعه ایکس، سفید دیده می شوند. از آنجائیکه داشتن سینه های های متراکم می تواند به معنای ریسک بالای ابتلا به سرطان باشد، حداقل 22 ایالت در آمریکا قانونی تصویب کرده اند مبنی بر اینکه پزشکان باید به خانم هایی که پستان های متراکم دارند این مسئله را اطلاع دهند. خانم هایی که پستان های بسیار متراکم دارند باید از پزشک خود بخواهند که تست های بیشتری از جمله ام آر آی و سونوگرافی برایشان انجام دهد. در این میان خانم ها باید خودشان نیز مواظب باشند. دکتر ممان در این مورد می گوید: «در مورد تست کردن بدنتان دقت داشته باشید. باید پستان هایتان مرتباً لمس کنید و بدانید که در چه حالتی باید به پزشک خود مراجعه کنید.»

6. توده ها و برآمدگی ها در زمان معاینه سینه در طول مدت قاعدگی تان، ممکن می باشد حس کنید پستان هایتان توده یا برآمدگی هایی دارند، زیرا تغییرات هورمونی باعث می شوند که کیست های خوشخیمی پر از مایع تشکیل شوند. لورن استایکر، متخصص زنان و دانشیار بالینی بیماری های زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث‌وسترن می گوید: «در دوران قاعدگی خانم ها، این تغییرات فیبروکسیتیک، بخشی از ساز و کار روتین پستان ها محسوب می شوند.» توده ها – که عمدتاً در کناره های سینه ها و در قسمت پائینی زیر بغل و/یا جلوی بالاتنه و بالاتر از نوک سینه ها شکل می گیرند – ممکن است دردناک باشند یا نباشند، به خصوص در چند روز قبل از شروع پریود، ولی عموماً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، به خصوص اگر توده ها متقارن باشند. اگر نگران هستید با پزشکتان مشورت نمایید.

7. تو رفتگی نوک سینه تو رفتگی نوک سینه امری کاملاً عادی و طبیعی است، اگر همیشه به همین شکل بوده باشد. استرایکر می گوید: «مشکل زمانی بزرگ می شود که نوک سینه همیشه بیرون بوده و یک روز بیدار شوید و متوجه شوید که نوک سینه تان تو رفته است. در این صورت باید فوراً به پزشکتان مراجعه کنید.»

8. دردها فهرست چیزهایی که ممکن می باشد به درد در ناحیه پستان منجر شوند بسیار طولانی است که اغلب آنها هم خوش‌خیم هستند. استرایکر می گوید: «درد دو طرفه پستان یعنی درد در هر دو پستان اغلب اوقات هورمونی و به خاطر مصرف زیاد کافئین است.» زیرا کافئین تغییرات فیبروکیستیک را تشدید می کند. عوامل موثر دیگر شامل تغییرات پیش از قاعدگی، سینه بند نامناسب، ضربه ملایم به قفسه سینه و حتی حمل کردن کیف دستی های سنگین و فشار هر روزه بر روی یک شانه می شوند. درد پستان ممکن است به خاطر فقر آهن نیز باشد که هورمون های تیروئید را تنظیم می کند. در مطالعه ای که در سال 2004، انجام شد مشخص شد که با اضافه کردن 6 میلی گرم مکمل ید، درد سینه ها کاهش می یابد، زیرا عملکرد تیروئید را بهبود می بخشد. درد فقط یک پستان ممکن است نشانه سرطان سینه باشد. استرایکر در این مورد می گوید: «اکثر مردم بر این باورند که سرطان پستان درد ندارد ولی این باور صحیح نیست؛ سرطان می تواند درد داشته باشد. البته هزار و یک چیز غیر سرطانی دیگر هم هست که ممکن است منجر به درد در پستان ها شود و همه آنها تقریباً عادی و بی خطر هستند.»