علت سفید شدن مو

علت سفید شدن مو

علت سفید شدن مو

وقتی اولین تار موی سفید را روی سرمان می‌بینیم، چه احساسی پیدا می‌کنیم؟ این احساس ناخوشایند باعث می‌گردد نخواهیم موی سفید بیشتری داشته باشیم. در این مقاله علت سفید شدن مو را با هم مرور می‌کنیم. یکی از عواملی که عموم مردم از آن به عنوان علت سفید شدن مو یاد می‌کنند، استرس یا همان حرص و جوش می باشد. شاید شما هم داستان ماری آنتوانت، ملکه فرانسه را خوانده باشید که در شب پس از انقلاب فرانسه، وقتی منتظر اجرای حکم گیوتین بود، یک شبه همه موهایش سفید شد؛ اما واقعاً چقدر استرس به سفید شدن مو منجر میگردد؟ در ادامه، بررسی می‌کنیم چه اتفاقی در بدن می‌افتد که مو رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهد و سفید می‌شود؟

رنگ طبیعی مو

می‌دانیم در پیاز مو سلول‌هایی وجود دارند که رنگدانه‌های طبیعی مو را تولید می‌کنند ،  زمانی که ساخت رنگدانه مو به اندازه کافی در پیاز مو انجام می‌شود، رنگ مو تغییر نمی‌کند. گاهی رنگ طبیعی تار مو کم‌رنگ می‌شود، نه سفید. در این حالت، ساخت رنگدانه در پیاز مو کم شده، ولی متوقف نشده است.

چرا سفیدی مو؟

در حالت طبیعی، هر از گاهی موها می‌ریزند و دوباره تجدید می‌شوند. با بالا رفتن سن، وقتی که تار مویی می‌ریزد ممکن است سلول‌های مسئول تولید رنگدانه بمیرند. این مرگ، حاصل چرخه طبیعی زندگی این سلول‌هاست. بدین ترتیب، تار موی تازه‌ای که در می‌آید، رنگ ندارد و سفید خواهد بود.در بیشتر مردم میزان مرگ سلول‌هایی که ساخت رنگدانه مو را به عهده دارند از حدود سن ۳۵ سالگی زیاد می‌شود که سن آغاز سفید شدن مو به‌شدت تحت تاثیر ژنتیک قرار دارد.

نقش استرس در سفید شدن مو

می‌دانیم که استرس سرعت ریزش مو را تا سه برابر حد طبیعی زیاد می‌کند.تا چند ماه پیش شواهد علمی کافی وجود نداشت که ثابت کند استرس می‌تواند باعث سفیدی مو شود، اما یک پژوهش مهم پزشکی نشان داد استرس با چه مکانیسمی باعث سفید شدن مو می‌شود.

نقش تحریک اعصاب سمپاتیک

وقتی دچار استرس می‌شویم، دستگاه عصبی غیرارادی ما به نام سمپاتیک تحریک می‌شود، کار اصلی دستگاه عصبی سمپاتیک این است که بدن فرد را برای جنگ یا گریز آماده می‌سازد، یعنی آمادگی برای واکنش‌هایی که در حالت خطرناک ممکن است لازم شود.

رشته‌های اعصاب سمپاتیک به طور مستقیم تا پیاز مو پیش می‌روند، استرس مزمن با تحریک مداومِ اعصاب سمپاتیک به سلول‌های سازنده رنگدانه مو آسیب دائمی می‌زند و سفید شدن مو را جلو می‌اندازد.

در حال حاضر، وقتی سلول سازنده رنگدانه مو از بین برود، دیگر به هیچ شکلی (به‌جز با روش‌های مصنوعی) امکان برگرداندن رنگ طبیعی به موی سر وجود ندارد.سفید شدن مو قبل ۴۰سالگی علل جدی دارد، سفید شدن موها در سن زیر 40 سال دلایل مختلفی دارد و طبیعی نمی باشد. اگر موهای شخصی در کمتر از 40 سالگی شروع به سفید شدن کند باید برای درمان آن اقدام کند زیرا ممکن است علت سفیدی زودرس موها ، نوعی بیماری باشد. سفید شدن مو در سنین زیر 40 سال طبیعی نبوده و یکی از علل آن می تواند استرس زیاد و کاهش قوای جسمانی افراد همینطور افزایش میزان خشکی ماده تشکیل دهنده مو باشد.

عوامل مهم در سفید شدن زودهنگام موها

ژنتیک ژنتیک نقش مهمی در سفید شدن زودهنگام موها دارد ، در نژاد افراد می توان تاثیر ژنتیک را مشاهده کرد که پیری زودرس و سفید شدن موهها می تواند از نسل قبل به ارث رسیده است. در این صورت ژنتیک فرد مشخص می کند سفیدی موها و یا سفیدی زودرس مو ها در چه سنی اتفاق می افتد.

داروها

بعضی از داروها در سفیدی زودهنگام موها در گیجگاه و ابروها می شود . مثلا چند ماه بعد از مصرف داروهای کلروکین و هیدروکسی کلروکین در بیماران روماتیسمی ، سنتز فئوملانین در افرادی که موهای بور دارند مختل می شود و موها رو به سفیدی می گرایند که با قطع مصرف این نوع داروها رنگ طبیعی موها باز می گردد. داروهای دیگری مانند بلئومایسین ،اترتینات ،هالوپریدول ،تاموکسیفن، والپروات، وراپامیل ،مفنسین،فلوروبوتیروفنون ،تریپارانول نیز در سفید شدن زودرس موها تاثیر دارند.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین B-12 یا اختلالات هیپوفیز و تیروئید از عوامل سفیدی زود رس موها محسوب می شوند. اگر سفیدی موها به این دلایل باشد قابل درمان و برگشت پذیر می باشد.

تغذیه نامناسب

اختلالات تغذیه ای مانند کمبود پروتئین و کالری، همچنین کمبود برخی از اسیدهای آمینه ضروری ، کمبود ویتامین هایی مانند B6 ، B12، D ؛کمبود املاح مانند روی ، کلیسیم ، مس و سلنیم تاثیر زیادی در سفید شدن موها دارد. کمبود آهن به تنهایی موجب سفید شدن موها نمی شود و فقط در ریزش موها تاثیر دارد. آنچه بسیار مهم است تغذیه با مواد غذایی سرشار از این مواد معدنی ها و ویتامین ها می باشد در صورت گیاه خوار بودن می توانید از مکمل های این مواد ضروری استفاده نمائید. اگر سفید شدن موها به صورت طبیعی باشد نمی توان از پروتئین ، ویتامین ها و مواد ریز مغذی دیگر برای درمان آن استفاده کرد. این مسئله بدان جهت حائز اهمیت است که شرکت های دارویی امروزی با تبلیغات گسترده خود ، سعی در فروش کپسول های مولتی ویتامین مخصوص درمان سفیدی مو می کنند.

تجمع ملانین

تجمع ملانین (گروهی از رنگدانه های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده ) در بسیاری موارد یکی از دلایل سفیدی زودرس موها بوده است. تجمع ملانین به دلیل کمبود عناصر غذایی و پروتئین ها اتفاق می افتد.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار موجب فرآیند اسیداتیو استرس می شود که در نتیجه منجر به غیر فعال شدن ملانوسیت ها و سفیدی زودرس موها می گردد.

هورمون ها

هورمون ها بدن در بروز پدیده های فیزیولوژیک بدن بسیار موثر هستند و هرگونه تغییری در تعادل آنها موجب بروز پدیده های مختلف مانند سفیدی زودرس موها می شود. به همین دلیل اختلالات هیپوفیزی و تیروئیدی منجر به سفیدی زودرس موها می شوند.

درمان سفیدی زودرس موها

1- کاستن از استرس ها و ورزش کردن

2- کنترل وضعیت فعالیت غدد تیروئیدی و هیپوفیز در بدن

3- شستشوی تار موها با جوشانده سیاه دانه و آب

لوسیون های گیاهی برای رفع سفیدی مو یک قاشق غذاخوری چای سیاه و یک قاشق غذاخوری گیاه مریم گلی خشک شده را با 2 لیوان آب ترکیب کرده و روی حرارت قرار دهید تا به آرامی به جوش اید. بعد از اینکه حجم مواد به اندازه یک لیوان شد آن را از صافی عبور دهید و اجازه دهید تا خنک شود. هر هفته یک بار از این لوسیون تهیه کرده و موهای خود را با آن ماساژ دهید. روش ایده آل برای تیره کردن موهای سفید این است که 5 بار در هفته از این لوسیون استفاده کنید .قبل از مصرف این لوسیون ، موهای خود را با یک شامپوی گیاهی سبک شستشو دهید. جوشانده گیاه تنباکو یکی دیگر از لوسیون های گیاهی و طبیعی است که در تیره شدن موهای سفید موثر می باشد .این لوسیون مانند جوشانده چای سیاه آماده می شود. که می تواند به تیره شدن مو های سفیدتان کمک کند جوشانده گیاه تنباکو است که به روش جوشانده چای سیاه آماده می شود. استفاده مداوم از این جوشانده برای ماساژ موها موجب رفع سریع سفیدی موها می شود.

4- از بین بردن سردی و ایجاد تعادل در بدن

5- برخی از روشهای سنتی موجب بازگشت رنگ طبیعی موها و جلوگیری از سفید شدن تارهای دیگر مو می شود مثلا استفاده از روغن سیاه دانه و روغن نارگیل برای ماساژ پوست سر و موها جهت ایجاد گرما در پیاز موها و رفع سفیدی آنها بسیار موثر است.

نکته ی آخر

چه زمانی و با چه الگویی موهای ما سفید می‌شوند؟ پاسخ این سوال به ژن‌های ما بستگی دارد. اگرچه استرس در این زمینه بی‌تاثیر نیست، اما بهتر است به موهای والدین خود نگاه کنیم و درباره زمان آغاز سفید شدن مو از آن‌ها بپرسیم.

برچسب ها :