علت خشکی پوست چیست؟

علت خشکی پوست چیست؟

علت خشکی پوست چیست؟

گاهی خشکی پوست علت‌های ساده‌ای دارد، در این موارد، تخلیه‌ی لیپیدها ممکن است به دلیل استفاده از صابون‌های قوی، پوشیدن لباس‌‌های حساسیت زا و دوش گرفتن و حمام کردن طولانی و داغ باشد. یک عامل محیطی مهم خشکی پوست قرار گرفتن درمعرض هوای خیلی گرم یا سرد با رطوبت کم می باشد.علت خشکی پوست شما می تواند استفاده از کرم مرطوب کننده در زمان اشتباه باشد. زمان درست برای مرطوب کردن پوست دقیقا پس بعد از شستن آن است (وقتی هنوز کاملا خشک نشده). زمانی پوست تان بیشترین میزان رطوبت را دارد که خیس است و هنگامی که پوست تان آبرسانی شده است مرطوب کننده ها بهترین کارایی را دارند.

خشکی پوست اغلب در زمستان‌ها بدتر می‌شود و چند عامل دارد:

در این فصل از سال دما و رطوبت هوا پایین است. همچنین، استفاده از دستگاه‌های گرمایشی هوا را خشک می‌کند و میزان آب لایه‌ی شاخی پوست را می‌کاهد. در طول تابستان نیز قرارگرفتن مداوم در مقابل دستگاه‌های خنک کننده ممکن است همین اثر را به دنبال داشته باشد.برخی داروها نظیر داروهای مُدر یا رتینوئید‌ها پوست را به طور موقت خشک می‌کنند. در این موارد، معمولاً قطع دارو مشکل خشکی پوست را حل می‌کند. همچنین، در سنین سالخوردگی، در پی عواملی نظیر تغییرات متابولیک و مصرف کمتر مایعات، پوست خشک و نازک می‌شود و حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.عوامل مرتبط با فرآیند پیری پوست نیز حرکت کراتینوسیت‌ها را از لایه‌ی زیرین اپیدرم به لایه‌ی شاخی پوست کاهش می‌دهند، در نتیجه، فعالیت غدد چربی کمتر و پوست خشک می‌شود. افزون بر این، در دوران یائسگی یا کم کاری و پرکاری تیروئید تعادل هومورمون ها از بین می‌رود. این امر نیز ممکن است با خشکی شدید پوست همراه باشد.

ساختار پوست خشک

پوست از بدن ما در برابر عوامل بیرونی و محیطی محافظت می‌کند. پوست ما سه لایه دارد. لایه‌ی زیرین، «هیپودرم» است که از بافت چربی، رگ و عصب تشکیل شده ‌است.لایه‌ی میانی پوست «درم» نام دارد. این لایه از بافت‌های همبند و الیاف کلاژن، فیبرهای الاستین، رگ‌های خونی، غدد چربی، فولیکول های مو و غدد عرقی تشکیل شده است.‌ لایه‌ی رویی «اپیدرم» است که از کراتینوسیت تشکیل شده است. سلول‌های سطح پوست در احاطه‌ی لایه‌های لیپید هستند. لایه‌های لیپید از کلسترول، اسیدهای چرب و سرامید تشکیل شده‌اند. لایه‌ی شاخی پوست (بیرونی‌ترین قسمت اپیدرم) وظیفه‌ی آبرسانی به پوست را بر عهده دارد. لیپیدها از تبخیر آب ذخیره شده در پوست جلوگیری می‌کنند.غدد چربی و عرق که عوامل طبیعی رطوبت رسان پوست هستند با مشارکت در رطوبت رسانی به مواد تشکیل دهنده‌ی پوست به عنوان نگهدارنده‌های درونی رطوبت پوست عمل می کنند.

خشکی پوست چیست؟

خشکی پوست یک مشکل پوستی رایج می باشد  و در تمام سنین رخ می‌دهد. این مشکل خیلی جدی نیست، اما گاهی درمان آن سخت است. خشکی پوست ممکن است به بیماری‌های دیگر پوستی یا بیماری‌هایی مانند دیابت، کم کاری یا پرکاری تیروئید، سندرم شوگرن و سوء تغذیه مربوط باشد.

نشانه های خشکی پوست

در این مشکل، پوست، ظاهری خشک و بی آب، پوسته‌ پوسته، تحریک شده و ملتهب دارد. اگر پوستتان خشک است، احساس زبری و گاهی درد و خارش را تجربه می‌کنید. البته، در حالت شدیدتر، پوست دچار قرمزی و خارش شدید می‌شود. در نتیجه، ترک‌های عمیقی روی پوست ایجاد می‌شوند که ممکن است خونریزی کنند. همه‌ی اینها از نشانه‌های خشکی شدید پوست است.

عوامل تاثیر گذار در نرمی بافت پوست

نرمی بافت پوست به میزان ذخیره‌ی آب آن بستگی دارد. هوای خشک (با رطوبت پایین) احتمالاً یکی از متداول‌ترین علت‌های خشکی پوست است. در خشکی پوست ذخیره‌ی آب پوست به طور مشهودی کاهش می‌یابد. به علاوه، خشکی پوست هنگامی رخ می‌دهد که لیپیدها تخلیه می‌شوند و آب کافی در لایه‌ی شاخی پوست برای عملکرد مناسب آن وجود نداشته باشد.درماتیت آتوپیک یا اگزما، یک حالت خشکی پوست شایع در کودکان است. در اگزما سطح لیپید در لایه‌ی شاخی پوست کاهش می‌یابد. در نتیجه، کمبود جدی آب در آن رخ می دهد.پوست بسیار خشک ممکن است، ناشی از اختلالات ارثی به نام ایکتیوز (ماهیاک) باشد. ویژگی‌ این بیماری پوسته پوسته شدن پوست است. این عارضه بیشتر در قسمت پاها و در ماه‌های نخست تولد بروز می‌کند. به علاوه، خشکی پوست ممکن است نشانه‌ی یک بیماری پوستی دیگر مانند اگزمای غیر چرب (استئاتوتیک)، بیماری لیکن پلان و پسوریازیس باشد.

چرا باید به متخصص پوست مراجعه کنم؟

اگر پوستتان به شدت خشک و مزمن است حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید به بیماری های پوستی‌ای که در بالا ذکر شد، مبتلا نیستید.متخصص پوست علت‌ها را ارزیابی و درمان لازم را تجویز می‌کند. معمولاً، بهترین درمان خشکی پوست استفاده از بهترین مرطوب کننده صورت یا نرم کننده‌های پوست است. اما، پزشک شما ممکن است در صورت لزوم، کرم یا پماد استروئید نیز تجویز کند. در مواردی که خشکی پوست با خارش شدید همراه است و مانع فعالیت های روزانه و خواب می شود. ممکن است آنتی هیستامین تجویز شود.

۴ بیماری مهم که سبب خشکی پوست می شوند.

1-دیابت با این که دیابت با میزان قند خون مرتبط است ولی یک بیماری سیستمیک است و کل بدن از جمله پوست را درگیر می کند. وقتی سطوح قند خون در یک فرد دیابتی دچار اختلال می گردد و یا افزایش می یابد، پوست دهیدراته (از دست دادن آب) و خشک می شود که این امر منجر به سوزش و ترک خوردن پوست می شود که از عوارض شایع دیابت است 2-هیپوتیروئیدیسم زمانی که متابولیسم بدن به علت تغییرات هورمونی تغییر می‌کند و از آن‌جا که یکی از عوامل مؤثر در متابولیسم بدن، هورمون‌های تیرویید است با مشکلات پوست و مو روبه‌رو می‌شویم. در بیماری کم کاری تیروئید افراد از خشکی پوست رنج می برند و این خشکی ممکن است تا حدی شدید شودکه پوست خشک و خشن شود که به این حالت خشکی غیر طبیعی و منتشر پوست می گویند. در بسیاری از موارد، بیماران مبتلا به خارش منتشر پوست دچار کم‌کاری تیروئید هستند. در حالی که خود افراد از آن بی‌خبرند و تنها با مراجعه به یک متخصص پوست و با انجام آزمایش پاراکلینیکی مانند آزمایش PSH مشخص می‌شود که فرد دچار کم‌کاری تیروئید است.  

3-اگزما نوعی از اگزما به نام درماتیت آپوتیک که به معنی قرمزی و خارش پوست است به صورت یک بیماری مزمن بروز می کند. از مهمترین نشانه های این بیماری خشکی پوست است.

4-سو تغذیه خشکی پوست ممکن است به طور معمول رخ دهد ولی در بعضی افراد علت خشکی پوست می تواند کمبود ویتامین ها و اسید های چرب مثل امگا-۳ باشد. کمبود مواد مغذی نه تنها بر پوست که بر ناخن، مو و حتی لثه اثر گذار است و در موارد شدید می تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد سیدهای چرب امگا-۳ به تغذیه سد چربی طبیعی پوست، لایه ای از چربی که میکروب ها و سموم مضر را دور نگه می دارد و در تامین رطوبت پوست نقش دارد، کمک می کنند. کمبود اسیدهای چرب امگا-۳ می تواند به از دست دادن رطوبت پوست منجر شود که بافت خشک و پوسته پوسته پوست را موجب می شود.

عواملی که باعث بوجود آمدن این بیماری پوستی می شوند، عبارتند از:

عوامل محیطی از قبیل قارچ ها و گرده های گیاهان آلاینده های هوا مواد محرک مثل صابون،مواد شوینده، عطرها و نیکل در جواهرات آلرژی های غذایی یا سایر آلرژی ها این بیماری به صورت ارثی در خانواده ها دیده می شود و در افراد خانواده ای که مبتلا به آلرژی، تب یونجه یا آسم شده اند بیشتر دیده می شود. در نتیجه با اینکه خشکی پوست یک حالت شایع پوستی است و ممکن است به علت سبک زندگی ایجاد شود یا آنقدر ملایم باشد که فرد را درگیر نکند، ولی هم چنین ممکن است در اثر برخی بیماری ها ایجاد شود که خوب است شناخته و کنترل شوند. با مراجعه به یک متخصص پوست می توانید بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید.

درمان های خشکی پوست که به سبک زندگی مرتبط می شود :

تغییرات خیلی ساده در سبک زندگی می تواند به جلوگیری کردن از خشکی پوست کمک کند.

سعی کنید: از حمام کردن یا دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید. به جای هر روز دوش گرفتن، یک روز درمیان دوش بگیرید زمان دوش گرفتنتان کمتر از 10 دقیقه باشد. هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از صابون مرطوب کننده استفاده کنید. بلافاصله بعد از حمام یا دوش گرفتن از مرطوب کننده استفاده کنید. نوازش خیلی آرام، به جای مالش های محکم، پوست مرطوب را با یک حوله نرم خشک کنید. از خاراندن و یا اسکراب کردن پوست خشک پرهیز کنید. در خانه از دستگاه بخور استفاده کنید. مقدار بسیار زیادی آب بنوشید.

درمان های خانگی برای پوست خشک:

1. رفع خشکی پوست با روغن زیتون یک لایه نازک روغن زیتون طبیعی در زیر مرطوب کننده همیشگی تان بزنید. حدود نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، روغن زیتون را روی دست ها، پاها و سایر مناطقی که پوست خشک دارند بزنید و آرام ماساژ دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید. دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، چهار قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و یک قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کنید ؛ این ترکیب اسکراب خانگی را بر روی پوست خشک خود بزنید، با حرکات دایره ای چند دقیقه مالش دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید.

2. شیر برای درمان خشکی پوست یک حوله را در شیر سرد خیس کنید و به مدت 5 تا 7 دقیقه قرار دهید ؛ شیر را به آرامی با یک پارچه دیگر که در آب خیس شده است، از صورتتان پاک کنید. به این ترتیب این مرطوب کننده طبیعی روی پوست شما باقی خواهد ماند این کار را یک روز در میان انجام دهید. چند قطره گلاب را به چهار قاشق شیر اضافه کنید؛ این محلول را به سراسر بدن خود بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس بدن خود را با آب سرد شستشو دهید. این درمان را دو بار در روز استفاده کنید.

3. درمان خشکی پوست با کرم خامه شیر چند قطره آب لیمو، یک قاشق چای خوری شیر و دو قاشق چای خوری خامه را باهم مخلوط کنید. این ترکیب را روی دست ها و پاهایتان بزنید. کمی قبل از دوش گرفتن این ترکیب را بزنید و اجازه دهید تا بماند. این کار را یکبار در روز انجام دهید. خامه را به سه تا چهار قاشق غذاخوری آرد اضافه کنید، تا خمیری سفت بدست آید خمیر را روی صورت، دستها و پاهای خود بزنید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند و سپس آن را با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

4. درمان خشکی پوست با ماست ماست تازه را روی دستها، صورت و پاهای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید ، برای 10 دقیقه و سپس دوش بگیرید. عمل لایه برداری خفیف ماست پوست خشک را برمی دارد و پوست را تازه تر می کند. این کار را یکبار در روز انجام دهید. نصف فنجان ماست را با سه قاشق غذاخوری پاپایا خرد شده یا له شده مخلوط کنید ؛ چند قطره از هر عسل و آب لیمو اضافه کنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشورید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

5. عسل برای رفع خشکی پوست قبل از حمام یا دوش گرفتن، عسل را به تمام بدن خود بمالید و اجازه دهید ، 5 تا 10 دقیقه بماند. این کار را هر روز تکرار کنید تا پوست مرطوب خود را مشاهده کنید.نسبت های مساوی از عسل، موم زنبور عسل و روغن زیتون را اندازه گیری کنید ؛ موم را در یک تابه کوچک روی حرارت کم قرار دهید تا آب شود. آن را از روی حرارت بردارید و عسل و روغن زیتون را در آن مخلوط کنید. این مخلوط را روی تمام بدن خود بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. سپس دوش بگیرید. این کار را هر روز یا یک روز در میان تکرار کنید.

6. روغن نارگیل برای درمان خشکی پوست قبل از رفتن به رختخواب، روغن نارگیل گرم را به تمام بدن خود بمالید و صبح آن را بشویید. این کار را روزانه انجام دهید تا پوست شما نرم و صاف شود. پس از حمام رفتن یا دوش گرفتن روغن نارگیل را روی پوست خشک خود بمالید. هنگامی که پوست بعد از حمام گرم است، روغن نارگیل بیشتر جذب می شود. این کار را هر رور انجام دهید.

توصیه های کلی برای درمان خشکی پوست

برای از بین بردن خشکی پوست انگشتان دست، کرم گل همیشه بهار و ویتامین E را استفاده  نمایید. موقع خواب این مخلوط را به پوست دست خود بمالید و تمام شب دستکش های نایلونی بپوشید تا کرم به جایی مالیده نشود. برای رفع خشکی پوست از دستگاه بخور یا سماور یا یک ظرف آب روی شوفاژ برای مرطوب کردن هوای اتاق به خصوص در زمستان استفاده کنید ، اقدامی که باعث می شود پوست آب کمتری از دست بدهد. از صابون های تند و کرم های پاک کننده مواد آرایشی استفاده نکنید، زیرا این کرم ها دارای روغن های هیدروژنه هستند، این روغن ها باعث می شوند رادیکال های آزاد به پوست آسیب زده و باعث خشکی و چین و چروک آن شوند. برای پاک کردن پوست خود، از روغن زیتون و روغن بادام استفاده کنید. به آرامی روغن را به پوست خود بمالید، سپس با آب گرم آن را بشویید و با یک پارچه نرم، پوست خود را خشک کنید.

هنگام حمام کردن از آب خیلی داغ استفاده نکنید. تا جایی که امکان دارد جلوی آفتاب قرار نگیرید. نور خورشید باعث خرابی بیشتر پوست می شود. تابش مستقیم نور خورشید به پوست خشک باعث خشکی، چین و چروک، جوش و حتی تاول می شود