عفونت لثه

عفونت لثه

عفونت لثه

عفونت لثه یا التهاب لثه یک بیماری باکتریایی میباشد که با درگیر کردن لثه‌ ها موجب بروز چرک در حفره‌ دهانی بیمار می‌شود. بروز این بیماری معمولا با علائمی مثل بوی بد دهان همراه است. عدم کنترل عفونت لثه موجب بروز عوارضی مثل آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان و در نهایت لقی دندان می شود. عفونت لثه به معنای وجود هرگونه چرک و التهاب در بافت لثه است و معمولاً با بروز درد و تورم لثه ‌ها همراه است. این بیماری به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل عفونی مختلف ایجاد می‌شود و با متورم کردن لثه و پر خون کردن آن موجب بروز ناراحتی ‌ها و علائم اولیه بیماری در مبتلایان می‌ شود.

علائم اصلی عفونت لثه

ایجاد شدن درد در محل التهاب و یا حفره‌ی دهانی ورم کردن و قرمزی لثه بوی بد دهان حساس شدن بیش از حد دندان ‌ها به سردی و گرمی متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن

بطور کلی، با افزایش التهاب لثه علائم این بیماری به صورت سیستمیک ظاهر خواهند ، حتی در موارد شدید‌‌تر مشاهده شده است که ادامه یافتن عفونت لثه موجب بروز مشکلات قلبی مختلفی همچون تب روماتیسمی نیز شده است.

عوامل اصلی ایجاد کننده التهاب و عفونت لثه

عفونت ‌های باکتریایی

عفونت‌ های باکتریایی یکی از شایع ‌ترین علل ایجاد عفونت لثه محسوب می‌شوند. معمولاً التهابی که به واسطه‌ پاتوژن باکتری ‌های دهانی ایجاد می‌شود از شدت بیشتری برخوردار است. عوامل باکتریایی با نفوذ به بافت لثه موجب فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی می‌شوند و زمینه را برای بروز التهاب و تورم در بافت لثه فراهم می‌کنند. فعّالیت سیستم ایمنی در بافت لثه و در نتیجه عفونت لثه با علائم مختلفی همچون: تورم بافت لثه، درد، سفید شدن و تغییر رنگ لثه‌‌ ها و حساس شدن دندان ها همراه است و ادامه یافتن این علائم می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد.

استفاده‌ی غلط از نخ دندان موجب بروز عفونت لثه می ‌شود!

استفاده از نخ دندان یکی از بهترین راه‌ ها برای جلوگیری از عفونت لثه می ‌باشد و انجام دادن مداوم این فرایند موجب حفظ سلامت دندان‌ ها و لثه شما خواهد شد. با این حال، استفاده غلط از نخ دندان موجب تخریب بافت لثه‌ ها خواهد شد و به همین دلیل است که شما باید با اصول اولیه و روش صحیح استفاده از نخ دندان آشنا باشید تا از بروز التهاب و عفونت لثه جلوگیری نمایید.

بعضی از افراد استفاده از نخ دندان را با وسواس شدیدی انجام می‌ دهند و این مسئله موجب وارد شدن آسیب به بافت لثه‌ ها می‌شود و زمینه را برای بروز عفونت لثه فراهم می کند. غشای مخاطی در حفره‌ی دهانی اولین سد دفاعی بدن برای جلوگیری از بروز التهاب لثه محسوب می شود و وارد شدن آسیب به بافت لثه به دلیل استفاده‌ غلط از نخ دندان موجب از بین رفتن این سد دفاعی می گردد و زمینه را برای تهاجم باکتری ‌ها و مخمر‌ها به بافت لثه فراهم می‌کند.

مصرف دخانیات از عوامل اصلی ایجاد شدن عفونت لثه

مصرف دخانیات از دیگر عوامل ایجاد کننده‌ عفونت لثه محسوب می شود. دخانیات ضمن وارد کردن آسیب مستقیم به بافت لثه، موجب بروز مشکلاتی در دندان ‌های شما نیز خواهد شد. افراد سیگاری بطور روزانه دندان‌ ها و لثه ‌های خود را با هزاران نوع ماده‌ شیمیایی و سمی مختلف مواجه می‌کنند. این ترکیبات سمی در نهایت با نفوذ به بافت لثه موجب کاهش ایمنی بافت لثه می شوند و زمینه را برای التهاب لثه فراهم می کنند. بطور کلی، التهاب ‌های ایجاد شده در لثه‌ افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارند و در موارد بسیاری با ترک مصرف سیگار و دخانیات این التهاب ‌ها نیز بدون استفاده از درمان‌ های جایگزین برطرف می شوند.

سایر عوامل ایجاد کننده عفونت لثه

بطور کلی هر عاملی که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و بافت لثه شود می ‌تواند زمینه را برای بروز التهاب لثه فراهم نماید. از دیگر عوامل ایجاد کننده‌ عفونت لثه می توان به مواردی همچون: شیمی درمانی، مصرف الکل، عدم استفاده صحیح از مسواک، برفک دهان، مصرف برخی از داروها، تغذیه نامناسب، استفاده از دندان مصنوعی و … اشاره کرد. همچنین، باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که التهاب لثه ارتباط مستقیمی را با بهداشت دهان و دندان دارد و رعایت این مسئله می‌تواند گام مهمی در راستای پیشگیری از بروز این بیماری محسوب شود اگر شما به بیماری لثه مبتلا باشید، ممکن است هنگامی‌که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، لثه‌های شما خونریزی کند و یا بوی بد دهان داشته باشد. این علائم مربوط به مراحل اولیه بیماری لثه است که تحت عنوان بیماری‌های لثه شناخته می‌شود. اگر بیماری‌های لثه به ‌موقع درمان نشود، ممکن است باعث ایجاد حالت پیشرفته‌تری از بیماری لثه شود که آن را پریودنتیت می‌نامند. این بیماری بر مقدار بیشتری از بافت‌هایی که وظیفه پشتیبانی از دندان‌ها را بر عهده دارند و آن‌ها را در محل خود محکم نگه می‌دارند، تأثیر منفی می‌گذارد. اگر پریودنتیت درمان نشود، ممکن است استخوان فک شما آسیب ببیند و فضاهای کوچکی در بین لثه‌ و دندان‌ها باز شود. درنتیجه ممکن است دندان‌های شما لق شود و نهایتاً بیفتد و از بین برود

بیماری‌های لثه چیست؟

بیماری‌های لثه به‌ نوعی از التهاب لثه‌ها اطلاق می‌گردد که معمولاً ناشی از عفونت باکتریایی است. اگر بیماری‌های لثه به‌ موقع درمان نشود، ممکن است به عفونت خطرناک‌تری تبدیل شود که پریودنتیت نامیده می‌شود. بیماری‌های لثه و پریودنتیت اصلی‌ترین علت‌های از بین رفتن دندان‌ها در افراد بزرگسال محسوب می‌شوند.

علت‌ها و دلایل بیماری‌های لثه

لثه‌های شما معمولاً در نقطه‌ای پایین‌تر و عمیق‌تر از لبه‌های لثه که ما در ظاهر می‌بینیم، به دندان‌ها متصل شده‌اند. این حالت اتصال لثه و دندان، باعث ایجاد فضایی در فاصل بین آن‌ها می‌شود که آن را اصطلاحاً اسکولوس می‌نامند. ذرات غذا ممکن است در درون این فضا گیر بیفتد و باعث بروز عفونت لثه یا بیماری‌های لثه شود.

پلاک دندان یک لایه نازک جرم است که از باکتری‌ها تشکیل شده است. این لایه به ‌طور مداوم بر روی سطح دندان‌های شما تشکیل می‌شود. وقتی پلاک‌ها توسعه پیدا کرده و ضخیم‌تر می‌شوند، به لایه سخت‌تری از جرم دندان به نام تارتار تبدیل می‌شود. هنگامی‌که پلاک در قسمت‌های پایین‌تر از خط لثه ایجاد شود، می‌تواند باعث تشکیل عفونت در این قسمت شود. اگر بیماری‌های لثه به ‌موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند باعث جدا شدن لثه‌ها از دندان شود. در این صورت، بافت‌های نرم اطراف دندان و استخوان پشتیبانی‌کننده از دندان نیز آسیب می‌بینند. در نتیجه ممکن است دندان لق و ناپایدار شود. اگر عفونت بیشتر از این پیشرفت کند، ممکن است نهایتاً دندان شما از بین برود و یا لازم به کشیدن دندان توسط دندانپزشک باشید.

عوامل خطرزا برای بروز بیماری‌های لثه

عوامل خطرزایی که می‌تواند باعث بروز بیماریهای لثه شود، عبارت است از: سيگار کشيدن يا جويدن توتون ديابت

علائم و نشانه‌های بیماری‌های لثه

بسیاری از افراد خودشان اطلاع ندارند که مبتلا به بیماری‌های لثه هستند، ممکن است یک فرد بدون آنکه علائم مشخصی داشته باشد، به بیماری‌های لثه مبتلا باشد. با این‌ وجود، موارد زیر مهم‌ترین علائم بیماریهای لثه هستند:

قرمز، حساس و متورم شدن لثه‌ها خونريزي لثه‌ها در زمان مسواک زدن يا کشيدن نخ دندان تحليل رفتن لثه‌ها يا جدا شدن آن از دندان‌ها لق شدن دندان‌ها تغيير در نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روي هم در زمان گاز گرفتن يا جويدن غذا (ناهنجاري دنداني) تشکيل جرم يا چرک در فاصله بين دندان‌ها و لثه درد دندان در هنگام جويدن غذا حساسيت و آسیب‌پذیری دندان‌ها تغيير در نحوه قرار گرفتن دندان‌هاي مصنوعي در داخل دهان به‌طوری‌که ديگر با دهان شما انطباق ندارد. بوي بد دهان که بعد از مسواک کردن دندان‌ها برطرف نمي‌شود.

تشخیص بیماری‌های لثه

در زمان معاینه، وضعیت لثه‌های شما با استفاده از یک خط‌کش کوچک بررسی می گردد. این بررسی به‌ منظور تشخیص هر نوع عفونت احتمالی در محل لثه‌ها انجام می‌گیرد. همچنین اندازه پاکت‌های موجود در اطراف دندان‌های شما از این طریق اندازه‌گیری می‌شود. عمق معمول پاکت‌ها بین 1 تا 3 میلی‌متر است. ممکن است دندانپزشک برای بررسی آسیب‌دیدگی احتمالی استخوان‌ها، دستور گرفتن عکس اشعه ایکس از دندان را نیز بدهد.

در مورد عوامل خطرزا برای بیماری‌های لثه و نیز علائم این بیماری‌ها، با دندانپزشک خود مشورت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه، خودتان بهتر بتوانید آن را تشخیص دهید. اگر معاینات انجام‌شده نشان دهد که شما دچار بیماری‌های لثه هستید، ممکن است دندانپزشک شمارا به یک متخصص پریودنتیست معرفی کند. پریودنتیست، دندانپزشکی است که در درمان بیماری‌های لثه تخصص دارد.

درمان عفونت لثه

در درجه اول باید به یک دندانپزشک که متخصص بیماری های دهان و دندان می باشد مراجعه کنید. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و دندانپزشکی روش های مختلفی برای درمان عفونت لثه به بیمارارن ارائه می شود. شما می توانید از روش های نوین درمان عفونت لثه برای پیشگیری، کنترل و درمان التهاب لثه ها استفاده نمایید. از جمله مهم ترین روش های درمان عفونت لثه می توان به مواردی همچون: استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

برای درمان پریودنتیت لازم می باشد که بهداشت دهان و دندان را با دقت رعایت کنید. همچنین باید سیگار را ترک کنید و بیماری دیابت خود را نیز کنترل کنید. سایر اقداماتی که برای درمان بیماری‌های لثه در نظر گرفته می‌شود، شامل تمیز کردن و جرم‌گیری عمیق دندان‌ها، مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و عمل جراحی می‌باشد.

اگر علائم عفونت لثه را مشاهده کرديد، بايد در اسرع وقت به يک دندانپزشک مراجعه کنيد. مواردي از قبيل متورم شدن لثه‌ها، حساس شدن و خونريزي لثه، پس کشيدن و تحليل رفتن لثه، خارج شدن چرک از لثه‌ها، بوي بد مداوم دهان، لق شدن دندان‌ها و تغيير قابل‌توجه در نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روي هم، در زمان گاز گرفتن يا جويدن غذا، همگي مي‌تواند نشانه‌هاي وجود عفونت لثه باشد. اگر عفونت لثه در شما تشخيص داده شد، از چندين روش مختلف مي‌توان براي درمان آن استفاده کرد که انتخاب روش نهايي به‌شدت عفونت لثه شما بستگي دارد. برخي از روش‌هاي رايج که براي درمان عفونت لثه مورداستفاده قرار مي‌گيرد، عبارت است از:

درمان با آنتی‌بیوتیک

جرم‌گیری دندان‌ها

عمل جراحي: اگر هیچ‌کدام از روش‌هاي درماني غير جراحي براي درمان عفونت لثه شما کارآيي نداشته باشد، ممکن است دندانپزشک انجام عمل جراحي را براي شما توصيه کند. براي درمان عفونت لثه چندين عمل جراحي مختلف شامل ژنژيوکتومي، جراحي فلپ و حتي کشيدن دندان، وجود دارد.

جرم گیری و تمیز کردن دندان‌ها برای تمیز کردن عمقی دندان‌ها بدون انجام عمل جراحی، می‌توان از روش‌های متعددی استفاده کرد. تمامی این روش‌ها با حذف پلاک و تارتار، از ایجاد پریودنتیت جلوگیری می‌کنند.

اسکيلينگ که تارتارها را از قسمت‌هاي بالا و پايين خط لثه حذف مي‌کند.

جرم‌گیری عميق که لکه‌هاي سخت و خشن روي دندان را حذف مي‌کند و قسمت‌هاي عفونی‌شده دندان را برمی‌دارد.

ليزر که لکه‌هاي تارتار را حذف مي‌کند و در مقايسه با اسکيلينگ و جرم‌گیری، با درد و خونريزي کمتري همراه است.

داروها

برای درمان بیماری‌های لثه می‌توان از داروهای مختلفی استفاده کرد:

دهان‌شویه آنتی‌بیوتیک که حاوي کلورکسيدين است و مي‌توان از آن براي ضدعفونی کردن دهان استفاده کرد.

چيپ‌هاي آزادکننده مواد آنتي سپتيک (ضدعفونی‌کننده) که حاوي ماده کلورکسيدين است و مي‌توان آن را بعد از جرم‌گیری در داخل پاکت‌ها قرار داد.

ميکروسفرهاي آنتی‌بیوتیک که از داروي ماينوسيکلين ساخته شده‌اند و مي‌توان آن‌ها را بعد از جرم‌گیری و اسکيلينگ، در داخل پاکت‌ها قرار داد.

آنتی‌بیوتیک‌های خوراکي که مي‌توان از آن براي درمان مناطقي از لثه که دچار عفونت مداوم شده است، استفاده کرد.

دوکسي سيکلين که يک داروي آنتی‌بیوتیک است و به جلوگيري از آسيب ديدن دندان‌ به خاطر اثر آنزيم‌ها کمک مي‌کند.

جراحي فلپ يک عمل جراحي است که طي آن پلاک‌ها برداشته مي‌شود و لثه‌ها کشيده شده و به جاي خود بازگردانده مي‌شود. سپس لثه‌ها در جاي خود بخيه مي‌شود تا اطراف دندان را به‌طور کامل و دنج بپوشاند.

پيوند استخوان و بافت هنگامي استفاده مي‌شود که آسیب‌دیدگی دندان‌ها و فک به‌قدری شديد باشد که امکان بهبودي دوباره آن وجود نداشته باشد.

همچنین، شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای درمان موقت عفونت لثه استفاده کنید که مهم ترین آنها استفاده از محلول آب نمک و استفاده از زردچوبه می ‌باشد. با این حال، میزان بازده ای این روش ها کمتر از موارد ذکر شده می ‌باشد و این روش‌های درمانی در موارد شدید کمکی به درمان عفونت لثه شما نخواهند کرد.

در کل، از بین بردن عامل التهاب لثه اصلی ترین روش پیشگیری و درمان این بیماری می باشد و تا زمان پایدار بودن این عوامل التهاب و عفونت لثه هر چند وقت یکبار به سراغ لثه‌ شما خواهد آمد. بهتر است که برای درمان این بیماری همواره از نظر دندانپزشک خود مطلع شوید.

به عفونت دندان و لثه، آبسه دندان یا آبسه لثه هم گفته می‌شود. عفونت به شکل تورم پر از مایعات چرکی در ریشه دندان یا سطح لثه ظاهر می‌شود. عفونت دندان می‌تواند به دلیل پوسیدگی دندان باشد. آبسه دندان تجمع چرک حاصل از عفونت در دندان و لثه است. آبسه‌های دندانی بسیار دردناک بوده و در شما احساس مریضی ایجاد می‌کنند. در صورتی که آبسه و عفونت دندان ها یا لثه درمان نشوند، وضعیت بیماری وخیم‌تر شده و استخوان‌های اطراف ناحیه عفونی‌شده تخریب می‌شوند.

علائم بروز آبسه دندان

احساس درد طولاني، شديد و تير کشيدن يک طرف صورت که ممکن است به چشم‌ها، شقيقه يا اطراف گردن هم کشيده شود. حتي ممکن است شما نتوانيد تشخيص دهيد که کدام دندان يا کدام نقطه از دهان شما منشأ اين درد شديد است.

درد سنگين در يک طرف دهان يا در يک يا چند تا از دندان‌ها که غذا خوردن را براي شما مشکل مي‌کند و در هنگام شب مي‌تواند خيلي شديدتر باشد، به طوري که از شدت درد از خواب بيدار مي‌شويد.

درد شديد يکي از دندان‌ها به طوري که شما نتوانيد دندان‌هاي ديگر را روي آن فشار دهيد. همچنين ممکن است احساس کنيد که اين دندان شما کمي بالا آمده است يا کمي لق شده است.

ورم شديد در داخل يا خارج دهان در محل لثه در اطراف يک يا چند دندان يا بر روي صورت. اين ورم ممکن است همراه با درد يا بالا رفتن دماي بدن باشد و يا بدون اين علائم باشد.

پيدايش ورم يا يک برآمدگي بسيار کوچک بر روي لثه در قسمت بالا يا زير دندان که ممکن است دردناک يا بدون درد باشد. همچنين ممکن است يک مزه خاص و غير طبيعي در دهان خود احساس کنيد.

علائم بروز آبسه دندان

احساس درد طولاني، شديد و تير کشيدن يک طرف صورت که ممکن است به چشم‌ها، شقيقه يا اطراف گردن هم کشيده شود. حتي ممکن است شما نتوانيد تشخيص دهيد که کدام دندان يا کدام نقطه از دهان شما منشأ اين درد شديد است.

درد سنگين در يک طرف دهان يا در يک يا چند تا از دندان‌ها که غذا خوردن را براي شما مشکل مي‌کند و در هنگام شب مي‌تواند خيلي شديدتر باشد، به طوري که از شدت درد از خواب بيدار مي‌شويد

درد شديد يکي از دندان‌ها به طوري که شما نتوانيد دندان‌هاي ديگر را روي آن فشار دهيد. همچنين ممکن است احساس کنيد که اين دندان شما کمي بالا آمده است يا کمي لق شده است.

ورم شديد در داخل يا خارج دهان در محل لثه در اطراف يک يا چند دندان يا بر روي صورت. اين ورم ممکن است همراه با درد يا بالا رفتن دماي بدن باشد و يا بدون اين علائم باشد.

پيدايش ورم يا يک برآمدگي بسيار کوچک بر روي لثه در قسمت بالا يا زير دندان که ممکن است دردناک يا بدون درد باشد. همچنين ممکن است يک مزه خاص و غير طبيعي در دهان خود احساس کنيد.

پیشگیری از بیماری‌های لثه

با رعایت دقیق و همیشگی بهداشت دهان و دندان، می‌توان از بروز بیماری‌های لثه جلوگیری نمود. از سالم و مقوی بودن رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید و به ‌طور مرتب برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. دندان‌های خود را دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک کنید و هر روز نخ دندان بکشید.

علت‌ها و دلایل عفونت لثه

عفونت لثه به خاطر باکتری‌هایی ايجاد مي‌شود که بر روي دندان‌ها و لثه و يا در اطراف آن تجمع و تکثير مي‌کنند. حتي اگر شما هیچ‌چیز نخوريد و ننوشيد، باز هم باکتري‌ها به‌طور مداوم در دهان شما در حال تکثير و ازدياد هستند. بنابراين رعايت دقيق بهداشت دهان و دندان از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. حفظ بهداشت و سلامت دهان باعث جلوگيري از عفونت لثه‌ها خواهد شد. برخي از عواملي که مي‌تواند باعث ايجاد عفونت لثه شود، عبارت است از:

مراقبت نکردن از دندان‌ها و لثه‌ها به‌طور صحيح و مداوم عدم مراجعه به دندانپزشک به‌طور منظم مصرف نوشابه‌هاي قند دار و گازدار به مقدار زياد خوردن غذاهايي که ذرات آن در بين دندان‌ها باقي مي‌ماند (مانند مغزها، کشمش و غيره) و مسواک نزدن و نکشيدن نخ دندان براي تميز کردن بقاياي آن‌ها

علائم و نشانه‌های عفونت لثه

عفونت لثه چندين علائم مختلف دارد که پيگيري و بررسي وجود آن‌ها مي‌تواند به شما کمک کند تا در صورت بروز عفونت بتوانيد آن را تشخيص دهيد. مهم‌ترين اين علائم عبارت است از:

قرمز شدن اطراف لثه‌ها حساس شدن و آسیب‌پذیری لثه‌ها التهاب در محل خط لثه درد دندان‌درد حساسيت زياد دندان در زمان جويدن غذا خونريزي لثه‌ها بوي بد مداوم دهان و نفس

برچسب ها :