سرطان استخوان در کودکان

سرطان استخوان در کودکان

سرطان استخوان در کودکان

تومورهای استخوان در اطفال از جمله رایج ترین انواع سرطان در کودکان می باشند که باید در کمترین زمان ممکن تحت درمان قرار بگیرند. توموری شدن استخوان ها در اطفال ممکن است به صورت اولیه بوده و منشا آن از خود استخوان باشد که بندرت رخ داده و یا ممکن است ثانویه باشد یعنی به علت درگیری استخوانی ناشی از بدخیمی در نقطه ای دیگر از بدن رخ دهد که به آن متاستاز استخوانی نیز گفته می شود. اوستئوسارکوم شایع ترین تومور بدخیم اولیه استخوان در کودکان است که بصورت یک توده استخوانی دردناک مشخص می شود. سارکوم یوئینگ نیز از تومورهای بدخیم اولیه استخوان در کودکان است که علائمی همچون لمس توده ، درد ، خستگی و بی حالی و در مواردی تب همراه است. علت اصلی ایجاد تومورهای استخوانی تاکنون بطور دقیق مشخص نشده است اما محققان تلفیقی از عوامل مختلف همچون وراثت ، نوع تغذیه ، سبک زندگی و … را در بروز این بیماری موثر می دانند.

علل ، علائم و نکات مهم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان استخوان

سرطان استخوان یک نوع نادر از سرطان است که در استخوان ها آغاز می شود. حدود 550 مورد جدید در هر سال در انگلستان تشخیص داده می شوند. این وضعیت جُدا از «سرطان استخوانثانویه» است که به سرطانی گفته میشود که بعد از توسعه در قسمت دیگری از بدن، به استخوان انتقال می یابد.“سرطان استخوان” شاید به واقع جزو سخت ترین نوع سرطان باشد چرا که این بیماری اسکلت بدن فرد مبتلا را درگیر می کند و به طبع فعالیت برای این شخص بسیار مشکل خواهد بود .

انواع سرطان استخوان:

برخی از انواع اصلی سرطان استخوان عبارتند از: استئوسارکوم - شایع ترین نوع است که بیشتر بر کودکان و نوجوانان زیر 20 سال تأثیر می گذارد. ایوینگ سارکوم - که بیشترین تاثیر را در افراد بین 10 تا 20 سال دارد. کندروسارکوم - که بیشترین تاثیر را بر بزرگسالان بالای 40 سال می گذارد. جوانان می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند ،زیرا رشد سریعی که در دوران بلوغ رخ می دهد ممکن است تومورهای استخوانی را توسعه دهد. انواع فوق سرطان استخوان بر انواع مختلف سلول تاثیر می گذارد و درمان و چشم انداز بستگی به نوع سرطان استخوان شما دارد.

نقش شیمی درمانی در تومورهای استخوانی

  شاید قسمت اصلی درمان تومورهای استخوان موضعی و جراحی باشد اما بیمار برای نتیجه گیری درمانی بهتر، افزایش طول عمر و عوارض کمتر ناشی از جراحی نیازمند استفاده از داروهای شیمی درمانی است.  شیمی درمانی بیمار قبل از عمل جراحی در بیشتر موارد به منظور از بین بردن حجم توده و همچنین پاک شدن برخی نقاط بدن از آن که بصورت میکروسکوپی در گیر شده است و همچنین جلوگیری از معلولیت‌های ناشی از عمل جراحی مفیدتر است.

 در حال حاضر درمان این سرطان بصورت هدفمند انجام می‌شود، طبق این روش درمان پس از شناسایی ذرات و ملکول‌های ایجاد کننده تومورهای سرطانی صورت می‌گیرد.

 در این روش تنها تومور تحت تاثیر دارو قرار گرفته و ضمن اینکه نیاز به عمل جراحی برای بیمار کمتر می‌شود، تومور ها نیز دقیق‌تر از بین خواهند رفت.  مشکل دسترسی بیماران سرطانی به داروهای جدید درمانی، عدم پوشش بیمه ای این داروها و تهیه آزاد آن هزینه درمانی بیماران به خصوص مبتلایان به سرطان‌های پیشرفته را افزایش داده است. تاخیر در درمان این بیماری از دست رفتن نیروی جوان و فعال آینده کشور را بدنبال خواهد داشت. استئوسارکوم و سارکوم یوئینگ از شایع‌ترین تومورهای استخوانی دوره نوجوانی و جوانی است که به راحتی حتی با تصویر‌برداری ساده قابل تشخیص هستند. تشخیص به موقع این تومورها از متاستاز و انتشار تومور به سایر اندام‌ها و ریه‌ها جلوگیری می‌کند. این متخصص کلینیکال انکولوژی در ادامه تصریح کرد: کندروسارکوم از جمله تومورهای استخوانی در سنین میانسالی است که به صورت نادر بروز می‌یابد.

گام نخست برای درمان تومورهای استخوانی جراحی است ، در گذشته به دلیل جلوگیری از انتشار تومور، جراح ناچار بود عضو درگیر را قطع کند اما امروزه خوشبختانه با پیشرفت دانش انکولولوژی، تشخیص و مراجعه زودهنگام، این بدخیمی هابه موقع شناسایی و درمان می‌شوند و در نتیجه در اکثر موارد جراحی منجر به قطع عضو نخواهد شد.

 امروزه با انجام شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز می‌توان بسیاری از بیماران را درمان کرد بنابراین انجام یک کار تیمی بین جراحان ارتوپدی، کلینیکال انکولوژیستها می‌تواند منجر به بهبودی قطعی بیمار شود. فودازی در خصوص تاخیر در مراجعه اولیه بیمار هشدار داد و تاکید کرد: اگر افراد با تاخیر به پزشک مراجعه کنند، تومور به سایر استخوان ها و ریه‌های فرد منتشر می‌شود که متاسفانه کاهش طول عمر را بدنبال خواهد داشت.

علائم سرطان استخوان کودکان، ایجاد تورم و توده

تورمی که به صورت یک توده حس می شود یکی دیگر از نشانه های سرطان استخوان در کودکان است. این توده معمولا نرم بوده و حس گرما در محل دارد درصورت وجود چنین علائمی در پاها یا بازوها معمولا سرطان خود را نشان داده و به راحتی تشخیص داده می شود اما اگر تومور در قفسه سینه یا لگن ایجاد شده باشد ممکن است سال ها پنهان مانده و تا زمانی که بیش از حد بزرگ نشده تشخیص داده نشود.

سایر علائم سرطان استخوان در کودکان

از دیگر علائم سرطان استخوان در کودکان می توان به موارد زیر اشار کرد: لنگیدن ناشی از سرطان سختی در حرکت دادن استخوان های پا یا دست ها ایجاد شکستگی در استخوان ها بدون هیچ دلیل خاصی تب که هیچ علت مشخصی ندارد خستگی شدید کاهش وزن

آیا درمان های سرطان استخوان در کودکان عوارض جانبی دارد؟

بله. در کوتاه مدت، درمان های سرطان استخوان در کودکان می تواند عوارضی مانند درد، خستگی، حالت تهوع، استفراغ، عفونت، ریزش مو، کبودی و خستگی ایجاد کند. در طولانی مدت، کودک ممکن است در معرض انواع اثرات دیررس درمان قرار گیرد. این موارد ممکن است ماهها یا سالها پس از پایان درمان رخ دهد که معمولا شامل رشد غیرطبیعی استخوان، اثرات قلبی یا ریوی، ناباروری و افزایش خطر ابتلا به سرطان دیگری باشد. درصورت قطع عضو و جایگزینی عضو مصنوعی، باید اثرات روانی ناشی از دست دادن بخشی از بدن را نیز به این موارد اضافه کنیم.

آیا امکان بازگشت مجدد سرطان استخوان در کودکان وجود دارد؟

بله. درمورد بیشتر انواع سرطان امکان بازگشت مجدد آنها وجود دارد بنابرین انجام پیگیری های منظم، زیر نظر متخصص جهت بررسی عود مجدد و نیز عوارض دیررس درمان ضرورت دارد. به همین جهت مراجعه مجدد به متخصص سه ماه پس از درمان و بعد هر چند ماه یکبار و در نهایت، به مدت دو سال هر شش ماه یکبار را نباید فراموش کنید. این زمان بندی به این دلیل تنظیم شده که در بیشتر موارد عود کننده سرطان استخوان در کودکان، 18 ماه پس از اتمام درمان علائم سرطان استخوان در کودکان مجددا خود را نشان داده اند. اما باید بگوییم امیدوار باشید، موارد بسیار زیادی نیز وجود داشته که سرطان برای همیشه از بدن کودک پاک شده است.

روش های درمان برای درمان تومورهای استخوان در اطفال

لازم است تا به جراح ارتوپد اطفال مراجعه شود ، جراح ارتوپد اطفال علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی پرونده پزشکی کودک از روش های تصویربرداری همچون رادیوگرافی ، ام آر آی یا سی تی اسکن استفاده می کند. همانطور که گفته شد تومورهای استخوانی در اطفال اغلب از نوع ثانویه هستند و درمان نیز با توجه به نوع و شدت تومور و همچنین سن بیمار با روش های مختلفی انجام می گیرد.

درمان تومورهای استخوانی بدخیم جراحی و پس از آن شیمی درمانی و پرتو درمانی و در موارد خوش خیم شیمی درمانی و پرتودرمانی می باشد.

درمان رادیوتراپی: قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای تابش در طول پرتودرمانی ممکن است تغییرات سرطانی در سلول های استخوانی را در مرحله بعد ایجاد کند.

شرایط استخوانی: برخی از شرایط غیر سرطانی (خوش خیم) که بر روی استخوان ها تاثیر می گذارد، ممکن است خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش دهد، اگرچه هنوز خطر وجود دارد ؛ به طور خاص، یک بیماری به نام بیماری پاجت استخوان می تواند خطر ابتلا به سرطان استخوان در افراد بالای 50-60 سال را افزایش دهد. شرایط خفیف تر که موجب رشد تومورها در استخوانها می شود، مانند بیماری Ollier، همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش دهد.

شرایط ژنتیکی: یک بیماری ژنتیکی نادر که به نام سندروم Li-Fraumeni نامیده می شود خطر ابتلا به سرطان استخوان، و نیز چندین نوع سرطان را افزایش می دهد. افراد مبتلا به این سندروم دارای نمونه معیوب یک ژن هستند که معمولا به توقف رشد تومورهای بدن کمک می کند.