ریزش مو و بارداری

ریزش مو و بارداری

ریزش مو و بارداری

 به طور معمول خانم ها هنگام بارداری به دلیل تغییر میزان هورمون استروژن، موهای زیبا و ضخیمی دارند. چون این هورمون از ریزش فولیکول مو جلوگیری می کند. با این حال، این حالت برای همه زنان باردار یکسان نیست، چون ممکن است به دلایل مختلف مربوط به سلامتی یا عدم تعادل هورمونی موهای خود را در دوران بارداری از دست بدهند. عدم ثبات سطح هورمون های بدن و تغییرات جسمی خاص می تواند باعث ریزش مو در دوران بارداری شود.

آیا رشد موهای من متوقف شده است؟   

به طور کامل خیر، اما این امر تقریباً در حال اتفاق افتادن است. در هر زمانی، 85٪ موهای ما در حال رشد است. این موضوع همچنین به عنوان موی آناژن شناخته می‌شود و 15٪ دیگر که به عنوان موهای تلوژن شناخته می‌شوند، در حال استراحت می‌باشند. هر فولیکول مو معمولاً حدود چهار سال به عنوان موهای آناژن رشد می‌کند و سپس حدود چهار ماه استراحت می‌کند. حدود هر 2-3 ماه موهایی که استراحت می‌کنند می‌ریزند تا موهای جدید به جای آن‌ها رشد کند. با ظهور موهای جدید آناژن، به موهای تلوژن فشار وارد می‌کنند تا جای خود را برای رشد بیشتر باز کنند. ما به طور کلی همه موهای خود را با سرعت ثابت و مداوم از دست می‌دهیم. بیشتر ما با بیرون کشیدن مو از روی شانه ها و برس های خود، بخصوص بعد از شستشوی خوب موها ، آشنا هستیم. به طور متوسط ، روزانه حدود 100 تار مو از دست می‌دهیم ، اما این حالت در زمان ریختن بیش از حد و یا زمان ابقا، تغییر می‌کند. آنچه در دوران بارداری اتفاق می‌افتد این می باشد که مو دوست دارد بیشتر در مرحله استراحت و آرامش باشد و ما بیشتر از آن مویی که به طور طبیعی و منظم از دست می‌دادیم، از دست می‌دهیم. به همین دلیل می باشد  که بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری ریزش موی بسیار شدیدی را در آن دوران تجربه می‌کنند. در واقع بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که موهای آن‌ها نسبت به دوران قبل بارداری از ضخامت کمتری برخوردار بوده و رنگ موهایشان کم رنگ تر به نظر می‌رسد. برخی از خانم‌ها در واقع تغییر در ساختار موهای خود را تجربه می‌کنند. موهای آن‌ها روشن تر ، صاف تر ، یا تیره تر و حتی سایه دار یا دو رنگی می‌شود. حتی اگر ترجیح می‌دهید هیچ کدام از این‌ها را نداشته باشید، برای وقوع برخی از این اتفاقات در دوران بارداری خود آماده باشید. تغییرات مو فقط به آنچه روی سر شما اتفاق می‌افتد، محدود نمی گردد. بسیاری از زنان افزایش مو در نواحی مختلف بدنشان را نیز مشاهده می‌کنند. افزایش رشد مو در پاها ، قفسه سینه ، در زیر بغل ، ناحیه عانه و حتی اطراف نوک سینه نیز می‌تواند در دوران بارداری ایجاد شود. ممکن است متوجه شوید که هنگام بارداری نیاز به وکس ، موچین ، نخ و یا تراشیدن بیشتری نسبت به دوران قبل بارداری پیدا می‌کنید. اگر دچار چنین مشکلاتی شده اید ممکن است بخواهید در مورد گزینه های درمانی با یک متخصص پوست صحبت کنید.

چه چیز دیگری می‌تواند باعث تغییر در روند رشد موها شود؟ 

وقتی فرد دچار شوک یا تغییراتی شده است که می‌تواند باعث شود بدن آنها تعادل معمول خود را از دست بدهد، رشد موها نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این موضوع تعجب آور نیست زیرا که اکثر سیستم‌های بدن در صورت بروز شوک، تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند. بنابراین به جای نسبت رشد معمول 85٪ در حال رشد و 15٪  ریزش مو و استراحت (موهای معمول) ، این نسبت معکوس می‌شود. اکثر موها می‌توانند به مرحله تلوژن (استراحت) بروند و فقط 15-20٪ موهای دیگر همه کارهای فعال را از جوان سازی و حجم دهی گرفته تا تعویض مو انجام می‌دهند.

علل شایع ریزش مو:

بارداری زایمان شیردهی یک عمل جراحی بیماری ، به ویژه اگر درجه حرارت بدن بالا باشد تصادف تأثیرات هورمونی ، به ویژه کاهش یا افزایش مقدار استروژن تولیدی قرص‌های ضد بارداری یا سایر داروهای ضد بارداری مبتنی بر هورمون برخی از داروها کاهش وزن ناگهانی شوک عاطفی ناگهانی نارسایی های رژیم غذایی ، به ویژه پروتئین و ویتامین B6

حدود دو ماه بین شوک عمده به سیستم بدن و زمانی که ریزش مو قابل تشخیص می‌شود، زمان لازم است، موهای کلوپ توسط موهای جدیدی که از طریق پوست سر بیرون می آیند ، تحت فشار قرار می‌گیرند. این موضوع آن قدر ها هم بد نیست زیرا در واقع ، چون موهای قدیمی می‎‌ریزند، موهای جدید نزدیک به هم هستند. مشابه آنچه که هنگام خردسالی برای یک کودک اتفاق می‌افتد و دندان‌های جدید برای رشد و افزایش فضای دندانی، برای خود فضا ایجاد می‌کنند. ریزش مو به حدی می‌تواند زیاد شود که فرد ممکن است تعجب کند که آیا ممکن است مویی برایش باقی بماند یا خیر. ایجاد لکه های طاسی مخصوصاً در بالای گوش و روی تاج سر امری غیر معمول به حساب نمی‌آید. در برخی از خانم‌ها ریزش مو در یک طرف سر نسبت به طرف دیگر بیشتر است آنها و ممکن است احساس کنند که باید مدل موهای خود را تغییر دهند تا ریزش موی آنها کمتر دیده شود. معمولاً ریزش مو در دوران بارداری موقتی می باشد. اگر چه در برخی از زنان بعد از به دنیا آمدن نوزادشان موهای بیشتری ریخته می‌شود، و این موضوع به خصوص در شش ماهه اول بعد از زایمان بیشتر دیده می‌‍شود. برای بسیاری از خانم ها گرچه ریزش مو بعد از تولد نوزاد تقریباً در عرض چهار ماه به اوج می‌رسد و از آن زمان ، فولیکول های مو تمایل به جوان سازی دارند.

به طور کلی بین 6 تا 12 ماه پس از زایمان میزان رشد مو به حالت عادی باز می‌گردد.

آیا ریزش مو در بارداری طبیعی است؟

مقدار کمی ریزش مو در دوران بارداری، کاملا طبیعی می باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که حدود ۴۰ تا ۵۰٪ زنان باردار، از ریزش مو رنج می‌برند. اما خبر خوب آن است که این وضعیت موقتی است. به‌علت ترشح زیاد هورمون پروژسترون در دوران بارداری، مو ممکن است خشک‌تر شود و در نزدیکی ریشه‌ها بشکند. این امر اغلب در اواخر بارداری اتفاق می‌افتد. ریزش مو در دوران بارداری دلایل زیادی دارد. اما اگر ریزش موی شما غیرعادی است، باید با پزشک‌تان مشورت کنید تا علت دقیق آن مشخص شود.

چرا موهای زنان باردار می‌ریزد؟

از اصلی ترین دلایلی که می‌تواند عامل ریزش مو در بارداری باشد، تغییرات هورمنی است که خانم ها در این زمان بارداری آن را تجربه می‌نمایند و البته کمبود مواد معدنی و ویتامین های مختلف می‌تواند در این امر بسیار موثر و غیر قابل انکار باشد.

چه زنانی ریسک ریزش موی بیشتری در بارداری دارند؟

  زنانی که به موهای ضخیم ، بلند ، موج دار و تیره عادت دارند بیشتر از خانم‌هایی که موهای ظریف تر و نرم تری دارند ریسک ریزش موی بیشتری در بارداری دارند. موهای تیره همانطور که ریخته می‌شود ، بطور واضح تری مورد توجه قرار می‌گیرد و غالباً در کف حمام و پس از دوش گرفتن قابل رویت هستند. اما خانم‌هایی که دارای موهای ریز هستند، می‌گویند که موی کمتری را از دست می‌دهند و وقتی می‌بینند موهایشان حتی بیشتر نازک شده، بسیار نگران می‌شوند.

ریزش مو در دوران بارداری

موساختار بسیار پیچیده ای دارد و به همین دلیل تا سالیان سال علت ریزش مو نامشخص بود. تا اینکه پس از بررسی و مشخص شدن ساختار مو، متخصصین به دلایلی که می تواند باعث ایجاد اختلال در چنین ساختار پیچیده ای شود و باعث ریزش آن شود پی بردند. در دوران بارداری بسیاری از بانوان با مشکل ریزش مو مواجه می شوند. این ریزش مو دلایل زیادی می تواند داشته باشد از جمله موارد زیر:

·       بیماری ومصرف دارو:

برخی بیماری ها مانند دیابت و عفونت های قارچی که ممکن است در هرجایی از پوست بدن رخ دهد می تواند باعث ریزش مو شود. همچنین مصرف برخی داروها مانند داروی فشار خون و استرس، می تواند عاملی برای ریزش مو شود.

·       عوامل ژنتیکی:

اگر مادر شما پس از زایمان شما دچار ریزش مو شده است احتمال زیادی دارد که شما نیز در دوران بارداری با ریزش مو مواجه شوید.

·       از کار افتادن غدد درقی:

کاهش تولید هورمون تیروئید در بدن می تواند به از کار افتادن یا کاهش فعالیت غدد منجر شود و بلطبع باعث ریزش مو شود. این نوع ریزش در بین بانوان رایج است.

·       PCOS:

نوعی عدم تعادل هورمونی به نام اختصاری PCOS وجود دارد که  در بانوان رایج است  و باعث می شود در تخمدان زنان، هورمونهای مردانه تولید شود که این امر باعث افزایش رشد موها در بدن و ریزش موها در اطراف سر می شود.

·       کم خونی:

کم خونی به کاهش مقدار گلبولهای قرمز خون اشاره دارد که باعث ریزش مو می شود.

·       دلایل متفرقه: دلایلی دیگر در بانوان می تواند باعث ریزش مو شود از جمله مصرف قرص های ضد بارداری.

تغییر دادن نحوه مراقبت از موها: به گفته پزشکان بهتر است بانوان در دوران بارداری محوه مراقبت از موهایشان را تغییر بدهند به عنوان مثال از سرم های تقویتی مو استفاده کنند، اگر از سشوار برای خشک کردن مو استفاده می کنند از حالت سرد ان استفاده کنند و...

·       پوست سرتان را چرپ کنید: چرب کردن پوست سر، دوبار در هفته قبل از خواب به تغذیه مو کمک می کند. پوست سرتان را می توانید با روغن هایی مثل روغن زیتون چرب کنید و ماساژ بدهید.

·       از فراورده های ارگانیک استفاده کنید: چون استفاده ازمحصولات شیمیایی می تواند باعث عفونت یا آلرژی پوست سر می شود پزشکان پیشنهاد می کنند در دوران بارداری از محصولات ارگانیک استفاده شود.

·       رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید: در دوران بارداری یک سبد غذایی سالم با ویتامینهای ضروری و مواد معدنی که برای بدن ضروری است را داشته باشید چون کمبود پروتئین و ویتامین هایی مانند A,B,C و روی باعث ریزش مو می شود.

·       مدیتیشن انجام دهید: در دوران بارداری اصلا نگران نباشید سعی کنید شاد باشید چون استرس یک عامل مهم در ریزش مو محسوب می شود.

·       داروهای گیاهی استفاده کنید: بر اساس تجربه ثابت شده داروهای گیاهی مانند آلوئه ورا را تاثیر ویژه ای در برطرف کردن اغلب مشکلات پوست و مو دارد بنابراین در این دوران از این داروهای گیاهی استفاده کنید.

درست است که همه بانوان در دوران بارداری تجربه متفاوتی از ریزش مو خواهند داشت اما این فرآیند، فرآیندی است طبیعی که می توان آنرا کنترل کرد در نتیجه به بانوان پیشنهاد می شود در این خصوص با پزشکان متخصص مشورت کنند و سر خود هیچ اقدامی انجام ندهند.


درمان ریزش موهای مرتبط با بارداری

ریزش مو در دوران بارداری و بعد از آن ممکن است نیاز به درمان خاصی نداشته باشد. این وضعیت به طور کلی با گذشت زمان حل می شود.اگر رشد مو به سطح قبلی نرسد ، پزشکان گاهی استفاده از محلولی موضعی به نام ماینوکسیدیل (Rogaine) را تجویز می کنند ، اما در استفاده از این دارو برای استفاده در دوران بارداری و شیردهی می بایست احتیاطات لازم صورت پذیرد.در مورد شرایطی مانند کم کاری تیروئید یا کم خونی فقر آهن ،پس از تایید صحت این موضوع با انجام آزمایش خون پزشک با تجویز مکمل های حاوی آهن ، ویتامین ها و قرص لووتیروکسین سبب بازگرداندن سطوح این آیتم ها در خون به وضعیت عادی می شود .بیشتر شیوه های درمانی برای درمان شرایطی مانند آلوپسی آندروژنی نیز در دوران بارداری توصیه نمی شود. پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که به جای دارو درمانی ، استفاده از لیزر سطح پایین (LLLT) را که از امواج مادون قرمز برای تحریک رشد مو استفاده می کند را امتحان کنید.در نهایت این پزشک است که تصمیم می گیرد با توجه به شرایط شما استفاده از چه روش درمانی برای شما مناسب می باشد.

پیشگیری از ریزش مو در دوران بارداری

برای پیشگیری از ریزش مو در دوران بارداری و پس از زایمان به نکات زیر توجه نموده و بدان ها عمل نمایید: پیروی از یک برنامه غذایی سالم و مبتنی بر مصرف مواد غذایی پروتئینی و حاوی آهن و سایر مواد مغذی مانند ویتامین ث،ویتامین ای،ویتامین ب کمپلکس ،زینک و ….می تواند سبب تامین عناصر حیاتی مورد نیاز بدنتان گردد . بدین منظور از یک رژیم غذایی سرشار از غلات سبوس دار و کامل ،میوه و سبزیجات تازه که حاوی فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان هایی است که می تواند از فولیکول های مو محافظت کرده و رشد مو را تقویت کند ، استفاده نمایید.

ماهی یا روغن بذر کتان مصرف کنید.مصرف این مواد غذایی سبب ترمیم مطلوب موها و تامین اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۳ ، امگا ۶ و امگا ۹ که سبب تقویت موها می شوند برایتان خواهد شد.

نوشیدن آب فراوان را از یاد نبرید .

در برخی مواقع پزشک نیز با تجویز قرص های ویتامین و مکمل های حاوی املاح معدنی در قبل و حین بارداری سبب تامین ویتامین های مورد نیاز روزانه شما از طریق دارو می شود.از پزشک خود بپرسید که آیا داروهای یا مکمل هایی که مصرف می کنید ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشد.

شستن مو به آرامی و استفاده از یک شانه با دندان های بزرگ برای جلوگیری از کشیدن بیش از حد مو راهکار دیگری برای پیشگیری از ریزش مو به شمار می آید.

از کشیدن و سفت بستن موها خودداری کنید.

از شانه کردن موهای خیس اجتناب کنید .

برای افزایش گردش خون، پوست سر را ماساژ بدهید.بدین منظور از روغن های گیاهی و طبیعی مانند روغن نعناع،روغن نارگیل و روغن کنجد،روغن بادام و … برای ماساژ پوست سر و موهایتان استفاده کنید .

با توجه این که ریزش مو در تمامی زنان به صورت یکسان اتفاق نمی افتد و زنانی که موهای بلندتری دارند بیشتر در معرض ریزش مو می باشند بنابراین توصیه می کنیم در بارداری موهایتان را کوتاه کنید تا مراقبت از آن ها برایتان آسان شده و به طور عملی ریزش مو را کاهش دهید .

از رنگ کردن موها با ترکیبات شیمیایی حتی الامکان خودداری کنید. چون موها را شکننده و خشک می‌کنند.

از مدل‌های دم‌اسبی، ردیف ذرتی، بافته، اکستنشن مو و … برای موهایتان استفاده نکنید، چون با تحت فشار قرار دادن موها سبب شکنندگی و ریزش موها می شوند.

استفاده از شامپوهای حجیم کننده و ضد ریزش مو که حاوی بیوتین و سیلیس هستند را فراموش نکنید.

اگر نیاز به استفاده از سشوار و سایر ابزارهای حرارتی مو را دارید ، از موقعیت “Cool” از آن ها استفاده کنید.

استرس خود را را به وسیله استفاده از تکنیک های مختلف تمدد اعصاب مانند ذهن آگاهی ، مدیتیشن یا ورزش های تنفسی و یوگا کاهش دهید.

گاهی اوقات ریشه ریزش مو را نمی توان به راحتی با یک معاینه فیزیکی مشخص نمود. در حالی که بیشتر موارد ریزش مو در دوران بارداری موقتی می باشند، شرایط دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در طی آن شما نیاز به درمان برای افزایش سطح ویتامین یا تنظیم سطح هورمون داشته باشید.