تاثیرات کرونا در بارداری و نوزاد

تاثیرات کرونا در بارداری و نوزاد

تاثیرات کرونا در بارداری و نوزاد

در حال حاضر نمی­‌دانیم آیا احتمال ابتلای زنان باردار به ویروسکووید-19 نسبت به عموم مردم بیشتر است یا آیا در نتیجه­‌ی ابتلا به آن بیماری جدی­‌تری را تجربه می­‌کنند یا خیر. زنان باردار تغییراتی در بدن خود تجربه می نمایند که ممکن است خطر بروز عفونت را در آن­ها بالا ببرد. سابقه­‌ی شدت بیماری زنان هنگام ابتلا به ویروس­‌هایی از خانواده­‌ی کووید-19 و سایر عفونت­‌های مسری تنفسی، مانند آنفلونزا، بیشتر بوده و همواره لازم است زنان باردار از خود در برابر هرگونه بیماری محافظت کنند.

اثرات کرونا در بارداری

 همه‌گیری کووید ۱۹ تمام افراد را در معرض خطر قرار داده است. اگر باردار هستید، بدون شک این سؤال برای شما ایجاد می شود که اثرات کرونا در بارداری چیست؟ آیا این ویروس برای شما و کودکی که در حال شکل‌گیری است خطری ایجاد می‌کند یا خیر؟

پاسخ کاملا واضح نیست. کووید ۱۹ یک بیماری همه‌گیر در حال تحول می باشد و ما هنوز در حال یادگیری در مورد تأثیر آن بر زنان باردار و نوزادان هستیم.
اما شواهد اطمینان‌ بخشی از خط مقدم شیوع کووید ۱۹ وجود دارد. در حالیکه این بیماری جدید است، تب و بیماری‌های تنفسی تازه نیستند. دانش به دست آمده از همه‌گیری‌های گذشته به ما کمک می‌کند تا عفونت‌های ویروسی در بارداری را درک کرده و آن‌ها را مدیریت کنیم.

تاثیر ویروس کرونا روی زنان باردار چیست؟

این ویروس جدید به همان اندازه که عموم افراد جامعه را آلوده می نماید می‌تواند به زنان باردار هم منتقل گردد، پس خطر ابتلای این زنان بالاتر نیست. از آن‌جایی که این ویروس به تازگی گسترش پیدا کرده و اطلاعات زیادی در مورد نوع رفتار آن وجود ندارد، نمی‌توان به درستی گفت که بر روی افراد باردار چه تاثیری خواهد گذاشت.

انتظار می‌رود که این دسته از افراد نوع خفیف یا متوسط این بیماری با نشانه‌هایی مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه نمایند. نوع شدیدتر این بیماری با نشانه‌هایی مشابه ذات الریه افراد مسن‌تر که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند یا افرادی که برای مدت‌های طولانی دچار بیماری‌های زمینه‌ای بودند را درگیر می‌کند.

در صورت ابتلای مادر، ویروس کرونا چه اثری روی نوزاد خواهد گذاشت؟

همان‌گونه که گفته شد، با ویروس تازه‌ای مواجه هستیم و مطالعه در مورد ویژگی‌های آن کماکان ادامه دارد. تا کنون شواهدی مبنی بر افزایش خطر سقط جنین در صورت ابتلای مادر، یا انتقال بیماری از مادر به جنین درون رحم مادر گزارش نشده است. همچنین بعید به نظر می‌رسد که در صورت بیماری مادر، نوزاد با نقص به دنیا بیاید. برخی از زنان چینی که نشانه‌های وجود این ویروس را داشتند، نوزادان خود را به صورت نارس به دنیا آورده‌اند. مشخص نیست که آیا ویروس کرونا باعث زایمان پیش از موعد شده یا به دلیل شرایط بد مادر پزشکان مجبور به تولد نارس نوزادان گرفته‌اند.


کروناویروس در سه‌ماهه اول بارداری در برابر سه‌ماهه دوم و سوم

۹ زن بارداری که در تحقیق قبلی به آن‌ها پرداخته شده بود، همگی در سه‌ماهه دوم یا سوم بیمار شده بودند. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چگونه این بیماری ممکن است در سه ماهه اول بارداری بر زنان و رشد نوزادان تأثیر بگذارد. تب بالا در اوایل دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به برخی نقایص هنگام تولد را افزایش دهد. این چیزی است که پزشکان و محققان باید از نزدیک مطالعه و بررسی نمایند. در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد تأثیر کووید ۱۹ در سه‌ماهه اول بارداری شناخته شده است.

اقدامات احتیاطی توصیه‌شده به زنان باردار

به طور مرتب دستان خود را بشویید. این توصیه را بارها و بارها شنیده‌اید، اما بهداشت دست واقعا می‌تواند ویروس را در مسیرهای خود متوقف نماید.

فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید.

از تماس با دیگران به ویژه در گروه‌های بزرگ خودداری کنید.

زمانیکه در جایی هستید که ازدحام جمعیت زیاد است، سعی کنید فاصله خود را تا حد یک متر و بیشتر حفظ نمایید.

واکسن آنفلوآنزا را بزنید.

این واکسن از شما در برابر کووید ۱۹ محافظت نمی‌کند، اما خطر ابتلا به آنفلوآنزا که یکی دیگر از بیماری‌های شایع تنفسی است و می‌تواند برای مادران عوارضی را به دنبال داشته باشد کاهش می‌دهد.

به صورت مجازی عمل نمایید. هر زمان که امکان داشت به جای ملاقات حضوری با پزشک، از ملاقات‌های مجازی از طریق اینترنت و گوشی‌های هوشمند بهره بگیرید. صرف وقت کمتر در اتاق انتظار مطب پزشک، ممکن است خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهد. هرچند که برخی از ویزیت‌ها مانند انجام سونوگرافی، آزمایش جنین و برخی از مداخلات خونی نیاز است که به صورت حضوری انجام شود.

اگر سرفه می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت بروز علائم تنفسی مانند سرفه، تب یا تنگی نفس از طریق تلفن یا ویزیت مجازی با پزشک خود تماس بگیرید. آن‌ها تعیین می‌کنند که آیا نیاز است که آزمایش انجام دهید یا نه و اقدام بعدی را که می‌بایست انجام دهید تعیین می‌کنند.

آیا کووید-19 از زن باردار به جنین یا نوزاد منتقل می­‌شود؟

هنوز نمی­‌دانیم مادر هنگام بارداری یا وضع حمل ویروسی را که باعث بروز کووید-19 شده به جنین یا نوزاد منتقل می­‌کند یا خیر. آزمایش هیچ‌­یک از نوزادانی که مادرشان مبتلا به کووید-19 بود مثبت اعلام نشده است. در هیچ‌­یک از این موارد، که تعداد اندکی را شامل می­‌شود، ویروسی در مایع آمنیوتیک یا شیر مادر مشاهده نشد.

درجه حرارت بالا هنگام بارداری یکی از علائم ویروس کرونا تب (دمای بالای بدن) است. بدین‌­ترتیب، خطر بروز عوارض طی سه ماه اول (هفته­‌ی 0 تا 13) بالا می­‌رود. اگر باردار هستید و تب دارید، با پزشک مشورت نمایید. اقدامات لازم در هنگام وضع حمل یا زایمان قبل از زایمان کادر پزشکی باید شما را از هر تصمیم مطلع کند. در صورت ابتلا به ویروس کرونا، باید مراقبت­‌های ویژه­‌ای قبل، هنگام و بعد از تولد نوزاد لحاظ شود. ماما یا متخصص زایمان باید درمورد بی­‌خطرترین روش و زمان تولد نوزاد با شما صحبت کند.

متخصصان دیگری نیز می­‌توانند در امر مراقبت از شما و نوزاد دخیل باشند که شامل متخصص بیماری­‌های عفونی و نوزادشناس (یعنی پزشکی که متخصص مراقبت از نوزادان است) می­‌شود. می­‌توانید هنگام شروع درد زایمان در اتاق ایزوله با حمام و دستشویی مستقر شوید. شاید نیاز باشد تمام مدتی که در بیمارستان بستری هستید در این اتاق بمانید.

هنگام زایمان

هنگام شروع درد و زایمان نیازی به پوشیدن ماسک نیست اما خارج از اتاق خود باید ماسک جراحی بزنید. به­ غیر از ماما و متخصص تنها یک نفر دیگر (شریک یا یکی از اعضای خانواده) می­‌تواند هنگام زایمان کنار شما باشد. این فرد باید برای کاهش خطر عفونت از تجهیزات لازم استفاده کند.

پس از زایمان

درصورت ابتلا به ویروس کرونا، پزشک یا ماما گزینه­‌های مربوط به پس از زایمان را با شما در میان می­‌گذارد. یک راه این است که تا زمان برطرف شدن بیماری، فرد دیگری از نوزاد مراقبت کند. این­ روش برای جلوگیری از ابتلای نوزاد به ویروس است. پرستار یا یکی از اعضای خانواده می­‌تواند در خانه یا بیمارستان از عهده­‌ی این­کار برآید. این­که این دوره چقدر طول می­‌کشد متغیر و به علائم و نتیجه­‌ی آزمایشات وابسته است.

اگر زن باردار در طول مدت حاملگی به ویروس کرونا مبتلا شود، نوزاد آسیب می­‌بیند؟

فعلا نمی­‌دانیم جنین مادر مبتلا به کووید-19 در معرض خطر قرار می­‌گیرد یا خیر. گزارش شده است تعدادی از نوزادان که مادرانشان هنگام بارداری دچار کووید-19 شده بودند، با مشکلاتی (نظیر زایمان زودرس) هنگام بارداری یا زایمان روبه­‌رو شدند اما مشخص نیست این نتایج به عفونت مادر ربط داشته یا خیر

مراقبت از نوزاد

اگر تصمیم دارید پس از زایمان از کودک مراقبت کنید، ماما یا پزشک خطرات احتمالی این کار را برایتان توضیح می­‌دهد. سپس به­‌همراه نوزاد در یک اتاق شامل حمام و دستشویی ایزوله می­‌شوید. کودک در یک محفظه­‌ی بسته داخل اتاق قرار می­‌گیرد که گهواره­‌ای از جنس پلاستیک است و کودک را گرم نگه می­‌دارد. شما می­‌توانید نوزاد را از داخل این محفظه ببینید. شما باید هنگامی­‌که کودک برای خوردن شیر، استحمام یا مراقبت از محفظه بیرون آورده می­‌شود: روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید قبل و بعد از تماس با کودک، دستان خود را مرتب و صحیح با آب و صابون یا پد الکلی بشویید دست کم 14 روز پس از آخرین تماس نوزاد با شما، علائم عفونت در او تحت نظارت قرار می‌­گیرد. اگر نوزاد هرگونه علامت بیماری از خود نشان دهد، باید تحت آزمایش قرار بگیرد. تعداد ملاقات­‌کنندگان شما و نوزاد به شما گوشزد می­‌شود. دربرخی موارد، ممکن است تنها شما و شریکتان حق ملاقات داشته باشید. تمام ملاقات‌کنندگان باید لباس­‌های ایمنی بپوشند.