معیار انتخاب پرستار کودک

معیار انتخاب پرستار کودک

معیار انتخاب پرستار کودک

با بررسی و در نظر گرفتن برخی نکات امیدواریم بتوانید بهترین پرستار را برای نگهداری از کودک خود پیدا نمایید، البته نباید تنها به این مقاله و مطالبی که ذکر میگردد اکتفا کرد، زیرا برای انتخاب پرستار مناسب باید تحقیقات گسترده ای انجام شود. شما باید صبور و زیرک باشید، برای پیدا کردن چند کاندید مناسب برای انتخاب پرستار کودک از دوستان، آشنایان، اقوام و هر کسی که می شناسید همچنین مراکز خدمات پرستاری کمک بگیرید و با آنها مشورت کنید. در این در بخش به چند نکته برای پیدا کردن پرستار رویاهایتان اشاره می‌کنیم. حضور پرستار در خانه به‌طور معمول با دردسرهایی همراه است و شاید مشکلاتی پیش بیاید، بنابراین بهتر است قبل از اینکه درمورد حضور پرستار در خانه‌تان تصمیم بگیریدمطالعاتی در این زمینه داشته باشید.

نکات مهم در انتخاب پرستار کودک

سن کودک  

یکی از اولین نکاتی که در مورد انتخاب پرستار باید درنظر گرفته شود، سن کودک  است  که  در سنین پایین که کودک نیاز به مراقبت دارد، بهتر است پرستار با مهارت‌های نگهداری از کودک آشنا بوده و تجربه کافی داشته باشد. به‌عنوان مثال پرستارانی که مادر هستند یا تجربه نگهداری از کودک را دارند یا برای نگهداری از کودک گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شوند. کودکان بزرگ‌تر خودشان قادر به صحبت کردن هستند و می‌توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند اما در مورد کودکانی که هنوز توانایی حرف زدن ندارند کنترل شرایط اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. علاوه بر این در مورد کودکان بزرگ‌تر توصیه می شود پدر و مادر پرستاری را انتخاب کنند که توانایی کار و بازی با کودک را داشته باشد. حتی اگر پرستار قادر باشد کارهای آموزشی انجام دهد و تجربه یا تحصیلات مرتبط داشته باشد، داشتن این قابلیت‌ها به مراتب بهتر است. بهترین سن برای پرستاران 28 تا 40 سال است.

کنترل از راه دور

در مورد کودکانی که در سنین قبل از سه سالگی هستند و توانایی صحبت کردن  را ندارند، بهتر است اقدامات دیگری هم در نظر گرفته شود. به‌عنوان مثال اگر پدر و مادر امکانات مالی خوبی دارند، خرید دوربین‌های مدار بسته اقدام موثری می باشد که می‌تواند در نظارت کارهای پرستار تاثیر داشته باشد. درصورتی‌که امکان خرید دوربین مدار بسته وجود ندارد، والدین می‌توانند حداقل صدای پرستار را ضبط نمایند. البته نکته مهم اینجاست که خود پرستار در جریان نصب دوربین یا دستگاه ثبت صدا باشد و بداند که والدین کودک، عملکرد او را کنترل می‌کنند.  برای نظارت بر کار پرستار می‌توان از همسایه‌ها هم کمک گرفت. مادر می‌تواند به یکی از خانم‌های همسایه بسپارد تا اگر صدای گریه ممتد کودک را شنید برای پیگیری به خانه‌شان مراجعه کند.

تعویض پرستار

ممنوع برای برقراری ارتباط بین کودک و پرستار، والدین باید به این دو نفر کمک کنند. اگر انتخاب پدر و مادر در مورد پرستار خوب و مناسب باشد، پیشنهاد می‌شود از تعویض پرستار کودک‌شان خودداری کنند؛ مگر اینکه دلایل موجهی مانند دوری مسافت، جابه‌جایی و مواردی از این دست وجود داشته باشد. در غیر این صورت به دلیل دلبستگی کودک به پرستار ممکن است مشکلی برایش ایجاد شود. درست است که پرستار به نوعی مادر دوم کودک محسوب  می گردد اما به هر حال نمی‌تواند جای مادر را بگیرد. بهتر است وقتی مادر از سرکار به خانه برمی‌گردد برای بودن در کنار فرزندش وقت بگذارد.

همسویی رفتار والدین و پرستار

هماهنگی و همسویی رفتار والدین و پرستار هم موضوع قابل‌توجهی می باشد که خانواده‌ها باید به آن توجه داشته باشند. قرار است کودک 7 یا 8 ساعت در روز را نزد پرستارش باشد و به همین دلیل لازم است بین رفتار پدر و مادر و پرستار همسویی جهت‌داری وجود داشته باشد. مثلا اگر در خانه قانونی وجود دارد که کودک نباید قبل از غذا شیرینی بخورد، توصیه می‌شود که از پرستار هم بخواهید به این نکات توجه داشته باشد و در مورد نحوه تشویق یا تنبیه کودک هم مطلع گردد. البته منظور از تنبیه ، کتک زدن یا فریاد کشیدن بر سر کودک نیست، بلکه پدر و مادر یا پرستار می‌توانند از کودک بخواهند که به دلیل رفتار نامناسب چند دقیقه‌ای کنار اتاق بنشیند. این موارد تنبیهات بی‌ضرری هستند که در مورد آنها والدین و پرستار می‌توانند به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاری بین والدین و پرستار بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات کمتر خواهد بود.

فرصت آشنایی کودک و پرستار

نکته مهم دیگر این است که بعد از توافقات اولیه، کودک و پرستار ناگهان باهم تنها نمانند. باید فرصتی برای آشنایی هردوی آنها ایجاد گردد. بهتر است این فرایند از چند هفته قبل شروع شود و زمانی که مادر هم حضور دارد، پرستار و کودک برای مدت کوتاهی در اتاق تنها باشند تا کودک به تدریج به حضور پرستار عادت کند و پرستار هم بتواند ریزه‌کاری‌های کار با کودک را یاد بگیرد و بتواند به پرستار اطمینان کند. در این صورت راحت‌تر کنار او می‌ماند.

مراحل انتخاب پرستار خوب

برای نگهداری و مراقبت از کودک: ویژگی های پرستار مورد نظر خود را مشخص کنید. پرستار مورد نظر را به صورت آزمایشی استخدام کنید. تحقیقات گسترده و کامل انجام دهید. جلسه مصاحبه برگزار کنید. در باره معرف های پرستار بررسی و تحقیق کنید.

نحوه اعتماد به پرستار

شاید این سؤال برای برخی خانواده‌ها پیش بیاید که چطور می‌شود به یک فرد غریبه اعتماد کرد و کودک را کنار او تنها گذاشت؟ توصیه اول این است که والدین برای انتخاب پرستار بچه از افراد آشنا کمک بگیرند. در این صورت امکان اطلاع از سابقه و پیشینه فرد وجود دارد. اگر چنین امکانی برای خانواده‌ها وجود ندارد بهتر است به موسسه‌های معتبر مراجعه کنند. البته باید گفت که هر موسسه‌ای معتبر نمی باشد. بعضی موسسه‌ها روی این موضوع تاکید دارند که پرستار باید مدارک یا گواهینامه‌های معتبر ارائه دهد یا تحصیلات مرتبط داشته باشد. در واقع موسساتی که مجوز دارند نسبت به این موضوع سختگیرتر هستند و مشکلات را بهتر پیگیری می‌ نمایند، ضمن اینکه پدر و مادر می‌توانند در زمان مصاحبه رفتار پرستار را ببینند.    توصیه دیگر این است که شماره تماسی از نزدیکان پرستار هم داشته باشید تا در زمان‌های ضروری بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید. به یاد داشته باشید زمانی که پرستار در خانه شماست وسایلی که ارزش مادی دارند و همین‌طور پول و جواهرات را در خانه قرار ندهید تا احتمال بروز خطای پرستار به حداقل برسد.

چطور از طریق موسسات پرستار استخدام کنیم؟

اگر می‌خواهید برای انتخاب پرستار از آگهی روزنامه‌ها کمک بگیرید با موسسات مختلفی روبه‌رو می‌شوید که همگی ادعا می‌کنند پرستار مناسبی را برای فرزند شما پیدا می‌کنند ، البته مواردی مانند دوری و نزدیکی راه، تحصیلکرده بودن پرستار، انجام سایر کارهای خانه و... هزینه نگهداری از کودک را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. برخی از این موسسات هم شرایط نصب دوربین مدار بسته را فراهم می‌کنند تا امکان نظارت از راه دور برای شما وجود داشته باشد. به کمک این دوربین‌ها می‌توانید از طریق گوشی تلفن همراه، خانه‌تان را کنترل کنید و رفتار پرستار را ببینید.

شرایط استخدام پرستار کودک و نوزاد

شرایط استخدام پرستار کودک و نوزاد حساسیت بیشتری دارد و باید شخص مورد نظر از نظر اخلاقی جسمی و روحی توسط کارشناس پرستاری  مورد بررسی گردد تا پس از تایید مدارک لازم دریافت به تحت نظارت شرکت ناجی شروع به فعالیت در حوزه پرستاری کودکان و نوزادان در منزل شود.

وظایف پرستار کودک در منزل

1- برای کودکان سنین پایین تر بازی و خنده و برای کودکان سنین بالاتر بازی و سرگرمی و توجه به نیاز ها و هیجانات او در در برنامه خود داشته باشد.  

2- لباس پوشاندن و غذا دادن سر وقت به کودک و نوزاد با توجه و هماهنگی خانواده او

3- حمام و انجام مسائل بهداشتی کودک و توجه زیاد به تمیزی وسایل شخصی کودک

4- یک پرستار کودک در منزل به صورت حرفه ای عموما باید تحصیل کرده دلسوز مهربان، عاشق بچه ها و ترجیحا خانم باشد. و اگر تحصیلات روانشناسی و آموزشی داشته باشد داشته باشد خدمات بهتری را ارائه می دهد.

5- تعویض پوشک بررسی و توجه حالات نوزاد در منزل