عمل وازکتومی چیست

عمل وازکتومی چیست

عمل وازکتومی چیست ؟

در عمل جراحی وازکتومی (عقیم کردن یا بستن لوله‌ی مردان) لوله‌های حامل اسپرم به عنوان راهکاری دائمی برای پیشگیری از بارداری بسته می‌شود، وازکتومی معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می گردد، یعنی این که بیمار هوشیار می باشد، اما دردی حس نمی شود. جراحی وازکتومی حدوداً 15 دقیقه زمانبر می باشد. عمل در موارد نادر تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود

وازکتومی چیست؟

وازکتومی عملی مس باشد که مردان انجام می دهند تا نتوانند زنان را باردار کنند. نوعی جلوگیری دایمی است. وازکتومی مانع انتقال اسپرم ها از بیضه ها به منی میگردد. اگر در منی اسپرم موجود نباشد، زن باردار نمی شود. البته لذت مرد و انزال وی را تغییری نمی دهد.

وقتی وازکتومی می شوید چه اتفاقی می افتد؟  

وازکتومی عمل ساده ای می باشد که حدود ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان می برد. معمولا تحت تسکین یا بی حسی موضعی انجام می گردد، اما تحت بی هوشی عمومی هم انجام پذیر است. دکتر برش کوچکی جلوی کیسه بیضه های مرد انجام داده و لوله هایی را که اسپرم را انتقال می دهند بریده و می بندد. برش کیسه بیضه ها یا بخیه می خورد و یا با به هم فشار آوردن لبه پوست به هم می چسبند. بعد از عمل، از مرد خواسته می شود که به مدت دو ساعت در مرکز بماند. قرص مسکن و شورت مخصوص چسبان محافظ به درمان درد کمک می کند. بعد از وازکتومی مرد باید چند روز استراحت کرده و از تمرینات فیزیکی به مدت یک هفته بپرهیزد. دکتر به وی می گوید که چه زمانی دوش بگیرد یا حمام کند و چه زمانی بانداژ آنرا بردارد و کی می تواند سکس را دوباره آغاز کند.

چند وقت بعد از عمل مرد هنوز اسپرم خواهد داشت.

ممکن است تا ۲۰ بار آب منی وی خارج شود هم اسپرم داشته باشد. دو ماه بعد از عمل باید نمونه آب منی خود را به آزمایشگاه پاتولوژی برای تست ببرد و تا زمانی که تست نشان دهد هیچ اسپرمی وجود ندارد، باید از نوعی جلوگیری کننده مثل کاندوم استفاده  نمایند..

مزایای وازکتومی برای پیشگیری از بارداری در مردان

عوارض بلندمدت وازکتومی برای سلامتی نادر است.

میزان موفقیت وازکتومی در پیشگیری از بارداری بیشتر از 99 درصد است.

وازکتومی را می‌توان به عنوان جایگزینی ساده‌تر و ایمن‌تر برای بستن لوله‌ی زنان انتخاب کرد.

وازکتومی تاثیری بر روی میزان هورمون‌ها و میل جنسی ندارد و رابطه‌ی جنسی را مختل نمی‌کند.

وازکتومی برای چه مردانی مناسب می باشد؟

آقایانی که مطمئن هستند، دیگر تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند یا اصلاً نمی‌خواهند فرزندی داشته باشند، می‌توانند وازکتومی انجام دهند. وازکتومی روشی دائمی برای پیشگیری از بارداری می باشد؛ چون اگرچه برگشت وازکتومی گاهی اوقات امکانپذیر است، اما عمل برگشت همواره موفقیت‌آمیز نیست. حتی بعد از یک عمل برگشت موفق نیز ممکن است، بیمار هرگز نتواند صاحب فرزند شود.

آمادگی قبل از عمل وازکتومی

یک هفته قبل از جراحی مصرف آسپرین را از یک هفته قبل از عمل و مصرف فراورده‌های حاوی آسپرین، مانند ایبوپروفن، ناپروکسین، ادویل، الیو و اقلام مشابه را از حداقل 48 ساعت قبل از عمل قطع کنید.

کلیه‌ی داروهای مصرفی خود را به پزشک معالجتان اطلاع دهید. داروهایی که باید مصرفشان را از یک هفته قبل از عمل قطع کنید، عبارتند از: داروهای رقیق کننده‌ی خون مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا وارفارین (کومادین)

در صورت تمایل می‌توانید از پزشک معالجتان بخواهید که داروی خوراکی ضداضطراب ملایمی را برای قبل از عمل تجویز کند.

روز جراحی لباس راحت بپوشید. قبل از ترک خانه دوش بگیرید و در صورت تمایل هدفون برای گوش دادن به آهنگ همراه بیاورید. ترتیبی بدهید تا یکی از نزدیکان همراهتان بیاید و شما را بعد از عمل به خانه برساند.

چنانچه داروی ضداضطراب برایتان تجویز شده باشد، دارو را سی دقیقه قبل از رسیدن به کلینیک مصرف کنید. در صورت مصرف داروی آرامبخش ضروری است که در مسیر رفت و برگشت همراه داشته باشید و رانندگی نکنید. وازکتومی تحت بی‌حسی موضعی انجام می گردد. پزشک داروی مسکن برای آرام کردن درد تجویز می‌کند. ایبوپروفن (ادویل یا مورتین) در اکثر موارد برای رفع ناراحتی در دو یا سه روز بعد از وازکتومی کافی است. موهای زائد ناحیه‌ی تناسلی را می‌توانید خودتان اصلاح نمایید، در غیر این صورت این کار در کلینیک قبل از عمل انجام می‌شود.

روش انجام وازکتومی

اسپرم بعد از انجام وازکتومی نمی‌تواند وارد مایع منی (سمن) مرد شود. جراح لوله‌هایی را که اسپرم را از بیضه‌ها به آلت منتقل می‌کنند، می‌برد و می‌بندد یا با حرارت مسدود می‌کند. بنابراین هنگام انزال هیچ اسپرمی در مایع منی وجود نخواهد داشت و تخمک زن بارور نمی‌شود. وازکتومی عمل جراحی سریع و تقریباً بدون دردی است. اکثر بیماران همان روز مرخص می‌شوند. وازکتومی به دو روش انجام می‌شود:

وازکتومی معمولی با استفاده از تیغ جراحی

وازکتومی بدون تیغ جراحی

پزشک معالج بهترین روش انجام وازکتومی را در جلسه‌ی مشاوره تعیین می‌کند.

پزشک ابتدا کیسه بیضه (اسکروتوم) را به صورت موضعی بی‌حس می‌کند. سپس دو برش کوچک را روی پوست هر اسکروتوم ایجاد می‌کند تا به لوله‌های خارج کننده‌ی اسپرم از بیضه‌ها یا همان لوله‌های وازدفران دسترسی پیدا کند. جراح لوله‌ها را برش می‌دهد و بخش کوچکی از آنها را جدا می‌کند. سپس سر لوله‌ها را می‌بندد یا با حرارت مسدود می‌کند. برش جراحی معمولاً با بخیه‌های جذبی بسته می‌شود، این بخیه‌ها ظرف یک هفته جذب می‌شود و نیازی به کشیدن ندارد.

وازکتومی بدون تیغ جراحی

مراقبت بعد از وازکتومی

کیسه یخ را هر چند وقت یک بار شب عمل و حتی‌الامکان روز بعد روی کیسه بیضه بگذارید. کیسه یخ را در هر نوبت بیشتر از 20 دقیقه روی موضع نگذارید.

تمام پانسمان داخل محافظ ورزشی بیضه را بعد از 24 ساعت باز کنید و فقط بگذارید که یک یا دو گاز تمیز روی زخم باقی بماند. به مدت یک هفته همچنان از محافظ استفاده نمایید.

گاز روی زخم‌های جراحی را تا سه روز بعد از عمل به طور مرتب عوض کنید. خون کمی که روی گاز پانسمان می‌بینید، طبیعی است. اما اگر خونریزی شدید داشتید یا لازم بود که پانسمان را بیشتر از دو یا سه بار در روز عوض کنید، با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

24ساعت بعد از عمل می‌توانید دوش بگیرید. بعد از آن لازم است که زخم‌های جراحی را خشک و تمیز نگه دارید.

رابطه‌ی جنسی/ انزال به مدت یک هفته ممنوع می باشد. تا زمانی که بافت‌ها التیام نیافته باشد، انزال باعث احساس ناراحتی در بیضه‌ها و کشاله ران می‌شود.

بعد از گذشت دو روز می‌توانید در محل کار حاضر شوید و فعالیت‌های معمول و سبک را از سر بگیرید. اما برای انجام فعالیت‌هایی مانند وزنه‌برداری و دو باید حداقل یک هفته صبر کنید.

بیماران بعد از عمل وازکتومی ناراحتی مختصری را تجربه می‌کنند؛ عوارض وازکتومی نادر است، اما امکان بروز آنها وجود دارد. چنانچه بعد از رسیدن به خانه با علائم زیر مواجه شوید با پزشک معالجتان تماس بگیرید:

قرمزی، ورم، درد شدید یا خونریزی یا ترشح محل زخم

 نشانه‌های عفونت مانند تب و لرز

دشواری در ادرار کردن

مراقبت در بلند مدت ـ آنالیز سمن

دردی که حتی با مصرف مسکن هم آرام نشود.

اسپرم می‌تواند سه تا شش ماه یا بیشتر بعد از وازکتومی در مایع منی باقی بماند. بنابراین دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری باید تا زمانی که آنالیز مایع منی انجام داده شود و مشخص شود که اسپرمی در آن وجود ندارد، ادامه داده شود. از بیماران خواسته می‌شود که نمونه منی را بعد از گذشت سه ماه برای آزمایش باروری به کلینیک بیاورند. به بیماران توصیه می‌شود که حداقل بیست انزال را در طول سه ماهه‌ی نخست بعد از عمل انجام دهند. برای جمع‌آوری نمونه‌ی منی لازم است که از دو یا سه روز قبل از آزمایش انزال نداشته باشید.

معایب روش وازکتومی برای ناباروری مردان

وازکتومی مانع ابتلا به بیماری‌های عفونی مقاربتی (STIs) نمی‌شود، بنابراین بعد از عمل وازکتومی نیز همچنان باید از کاندوم استفاده کنید.

بعد از بستن لوله‌های مرد تا زمانی که آزمایش نشان نداده است که اسپرم در مایع منی وجود ندارد، همچنان باید دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری ادامه داده شود.

برگشت وازکتومی آسان نیست و هزینه‌ی عمل برگشت وازکتومی معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

خطرات و عوارض احتمالی وازکتومی  

احتمال اتصال مجدد لوله‌های وازدفران وجود دارد، هر چند این اتفاق بسیار نادر است. عوارض وازکتومی بسیار نادر است. در هر حال شایع‌ترین خطرات و عوارض احتمالی وازکتومی عبارت است از: عفونت محل زخم: عفونت در موارد نادر داخل کیسه‌ی بیضه ایجاد می‌شود.

خونریزی زیر پوستی که باعث ورم یا کبودی می‌شود.

ترشح کردن اسپرم از لوله‌های وازدفران، داخل بافت اطراف و تشکیل شدن توده‌ی کوچکی که اصطلاحاً گرانولوم اسپرم گفته می‌شود. این عارضه معمولاً دردناک نیست و با استراحت و مصرف دارو درمان می‌شود. عمل جراحی برای برداشتن گرانولوم ضروری است.

لوله‌های واز دفران در موارد نادر دوباره به هم متصل می‌شوند و قدرت باروری مرد برمی‌گردد.

التهاب لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها خارج می‌کنند. این عارضه اپیدیدیمیت احتقانی گفته می‌شود.

عمل وازکتومی بدون تیغ بعضی از خطرهای وازکتومی معمولی، از قبیل خونریزی، عفونت و درد را دارد. اما عوارض عمل بدون تیغ در مجموع کمتر از عمل معمولی است.

آیا وازکتومی میل جنسی را کاهش می‌دهد؟

خیر، بیضه‌ها بعد از یک عمل وازکتومی موفق، همچنان مانند قبل به تولید هورمون مردانه‌ی تستوسترون ادامه می‌دهند. وازکتومی هیچ تاثیری بر میل جنسی و توانایی نعوظ ندارد. تنها تفاوتی که بعد از عمل ایجاد می گردد، این است که دیگر اسپرمی در مایع منی وجود ندارد. البته بدن همچنان اسپرم تولید می‌کند، اما این اسپرم‌ها بدون هیچ ضرری دوباره جذب بدن می‌شوند.

 احتمال دارد که وازکتومی منجر به ابتلا به سرطان بشود؟

اگرچه سرطان پروستات و سرطان بیضه در مردانی که وازکتومی انجام داده‌اند، مشاهده شده است، نتایج پژوهش‌ها بیانگر آن است که وازکتومی خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد.

آیا اسپرم بعد از وازکتومی تولید میشود؟

بله، اسپرم بعد از وازکتومی همچان در بیضه‌ها تولید می‌شود.

اسپرم‌ها بعد از وازکتومی کجا می‌روند؟

اسپرم تولید شده در بیضه‌ها نمی‌تواند از لوله‌ های واز دفران بریده شده و بسته شده عبور کند، بنابراین دوباره جذب بدن می‌شود.

آیا جراحی برگشت وازکتومی ممکن است؟

امکان انجام عمل برگشت وازکتومی وجود دارد؛ اما این عمل همواره موفقیت‌آمیز نیست. هر چه فاصله‌ی بین عمل وازکتومی و عمل برگشت کمتر باشد، احتمال موفقیت عمل برگشت بالاتر است. چنانچه عمل برگشت ظرف ده سال بعد از وازکتومی انجام شود، نرخ موفقیت آن تقریباً 55 درصد خواهد بود. اما اگر این فاصله بیشتر از 10 سال شود، میزان موفقیت عمل برگشت به 25 درصد کاهش می‌یابد. حتی اگر جراح بتواند لوله‌های وازدفران را دوباره به هم متصل کند، باز هم ممکن است قدرت باروری مرد برنگردد. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از انجام عمل وازکتومی تمام جوانب را بسنجید و تصمیم قطعی خود را بگیرید.

آیا بعد از وازکتومی می‌توانم به روش IVF بچه‌دار شوم؟

اگر وازکتومی انجام دهید و بعد از مدتی تصمیم به بچه‌دار شدن بگیرید، می‌توانید از روش کمک باروری IVF استفاده نمایید. جراح اسپرم را از بیضه‌ها می‌گیرد و تخمک همسرتان را با آن بارور می‌کند.

عقیم شدن چه تاثیری بر احساسات دارد؟

انجام دادن وازکتومی تصمیم بزرگی می باشد، بنابراین قبل از اقدام برای عمل به خوبی درباره‌ی آن فکر کنید. اگر آگاهانه تصمیم قطعی خود را برای انجام وازکتومی بگیرید، بعد از  عمل دیگر لازم نیست که به روش‌های جلوگیری از بارداری فکر کنید و نگران بارداری ناخواسته باشید. اما اگر فکر انجام وازکتومی مضطرب و ناراحتتان می‌کند، یا فکر می‌کنید که پذیرش ناباروری برایتان سخت است، بهتر است دست نگه دارید.

باید ها و نباید  های بعد از عمل وازکتومی

رعایت نکات زیر باعث می شود تا نتیجه هرچه بیشتری از جراحی خود گرفته و بتوانید زندگی بهتری داشته باشید :

1ـ بعد از انجام عمل وازکتومی لازم است که بیمار 1 تا 3 روز استراحت کامل داشته باشد و تا حد ممکن از حرکات اضافی خودداری نماید تا توم بعد از جراحی کاهش یابد. بهتر است که به پشت خوابیده و پاهایتان را مقداری بالا بیاورید.

2ـ از آنجایی که انجام حرکات سنگین می تواند باعث ایجاد التهاب و خونریزی در اسکتروم شود ، بعد از انجام وازکتومی تا مدتی انجام حرکات شدید ، بلند کردن اجسام سنگین و راه رفتن زیاد ممنوع می باشد. مدت زمان این کار بستگی به وضعیت بیمار و نظر پزشک معالج دارد.

3ـ مانند هر عمل جراحی دیگری ، بعد از انجام وازکتومی داشتن احساس ناراحتی در فرد تا 1 هفته طبیعی می باشد. برای کنترل و کاهش درد ناشی از جراحی می توانید تحت نظر پزشک معالج خود از داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده نمایید. استفاده از کیسه های کمپرس سرد هم می تواند در کاهش التهاب ناحیه جراحی مناسب باشد.

مقاربت امن بعد از وازکتومی

از آنجایی که اسپرم ها می توانند بیشتر از یک هفته در وازدفرانس زنده بمانند ، انجام عمل وازکتومی سریعا عقیم بودن در یک مرد را ایجاد نمی کند . در بیشتر آقایان ، بعد از انجام 10 تا 14 مقاربت و خروج مایع منی ، 1 تا 2 هفته تا  از بین رفتن تمام اسپرم ها زمان نیاز می باشد. برای اطمینان از این مساله ، در طی 1 هفته تا 1 ماه ، 2 نمونه مایع منی از بیمار گرفته می شود تا وجود اسپرم در آن ها بررسی شود. زمانی موفقیت آمیز بودن و عقیم شدن فرد تایید می شود که تعداد اسپرم ها در گزارش صفر باشد که البته قبل از این زمان استفاده از ابزارهای پیشگیری از بارداری در هنگام مقاربت ، ضرورت دارد.

نکته بسیار مهمی که مردان باید بدانند این است که عمل وازکتومی هیچ تاثیر سوئی در کیفیت روابط جنسی او نخواد داشت. چرا که اسپرم ها تنها 5% از مایع منی را تشکیل می دهد و بعد از انجام وازکتومی فرد احساس کم شدن مایع منی را نخواهد داشت . همچنین برخلاف شایعات موجود عمل وازکتومی هیچ تاثیر منفی در تولید هورمون جنسی مردانه تستوسترون نخواهد داشت .

رابطه جنسی بعد از عمل وازکتومی چگونه  می باشد؟

داشتن وازکتومی به این معنی می باشد که شما دیگر نمیتوانید شریک زندگی خود را باردار کنید. با تقریبا 100 درصد موفقیت، آن را یکی از موثرترین روش های کنترل تولد در نظر گرفته می شود. ممکن است برای مدت کوتاهی لازم باشد بعد از این عمل جراحی از فعالیت جنسی خودداری نمایید،اما عموما اثرات طولانی مدت آن بر عملکرد جنسی وجود ندارد. پس از وازکتومی خود، بیشتر درباره چیزی که از رابطه جنسی انتظار دارید، مطالعه کنید.

چه موقع می توانم پس از یک وازکتومی رابطه جنسی داشته باشم؟

پس از وازکتومی، شما  به زمان نیاز دارید تا جای برش و بخیه ها بهبود پیدا کند. به طور کلی، باید منتظر بمانید تا قبل از رابطه جنسی احساس درد و یا تورم در اطراف محل جراحی نداشته باشید. ممکن است این انتظار یک هفته یا بیش از یک هفته طول بکشد مهم است که صبور باشید و اجازه دهید محل عمل جراحی به خوبی بهبود یابد چرا که داشتن رابطه جنسی بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند برش ها و بخیه ها را مجددا باز کند و اجازه دهد باکتری ها وارد زخم شوند. این امر به طور بالقوه منجر به عفونت می شود. متاسفانه برخی افراد برای محافظت از جای برش و بخیه از کاندوم استفاده می کنند که این یک روش غلط محافظت از زخم است و از نظر علمی به طور کامل رد شده است.

آیا آلت تناسلی پس از وازکتومی آسیب می بیند؟

 آسیب به آلت تناسلی یکی از نگرانی های بزرگ افراد پیش از عمل وازکتومی است .سوالات متعددی که یک فرد قبل از وازکتومی با آن مواجه می شود عوارض و اثرات وازکتومی است که آیا سبب آسیب به آلت تناسلی می شود؟ یا خیر؟ جالب است بدانید وازکتومی یکی از کم عارضه‌ترین روش‌های جلوگیری از باروری  است  و عوارض آن شامل عوارض تکنیکی جراحی، مثل احتمال خونریزی و ایجاد عفونت محل جراحی می‌باشد.

پس از این روش، ممکن است حالات زیر را تجربه کنید که شامل:

خون در مایع منی

درد خفیف

لخته شدن خون در کیسه بیضه

تورم در  اطراف ناحیه تناسلی

درد و کبودی در اطراف آلت تناسلی

متورم شدن بیضه ها

این علائم می تواند از چند روز تا چند هفته  زمان ببرد. اگر درد یا تورم را تجربه می کنید، داشتن فعالیت جنسی به دلیل تحرک و فشار در آن ممکن است باعث افزایش ناراحتی شما شود. هنگامی که علائم شما فروکش می شود و زخم ها بهبود می یابند، باید بتوانید فعالیت جنسی را بدون تحریک محل جراحی انجام دهید.

چقدر طول می کشد تا وازکتومی از حاملگی جلوگیری کند؟

شما بلافاصله بعد از عمل جراحی نمی توانید با خیال آسوده رابطه جنسی داشته باشید چرا که هنوز در بسیاری از مردان عامل باروری یعنی اسپرم بالافاصله بعد از عمل مسدود نمی  شود. توجه  نمایید در وازکتومی حجم مایع منی هیچ تغییری نمی کند فقط مسیرهای اسپرم مسدود می گردد. پزشک مایع منی شما را به مدت شش تا دوازده هفته تجزیه و تحلیل می کند. این آزمایش میزان اسپرم موجود در مایع منی را اندازه گیری می کند.تا زمانی که پزشک موفقیت عمل وازکتومی را تایید کنید شما یا شریک زندگیتان باید از روش های جلوگیری استفاده کنید. کاندوم، قرص های ضدبارداری، و یا داروهای مدروکسی پروژسترون (Depo-Provera) می توانند به شما در جلوگیری از بارداری کمک کنند تا اثرات وازکتومی دائمی گردد.

آیا وازکتومی بر روی میل جنسی اثر می گذارد؟

مقدار اسپرم در مایع منی هیچ ارتباطی با میل جنسی شما ندارد، این روش تنها با جراحی کوچک، مسیر وازدفران را که وظیفه عبور اسپرم را از بیضه به سمت پروستات و مجرای ادراری دارد مسدود می‌کند. اما نگرانی در مورد داشتن یک نوزاد، اتخاذ مسئولیت بیشتر به خاطر بارداری ناخواسته یا صرف پول در کنترل تولد، می تواند بر روی سلامت روانی شما تأثیر بگذارد در این صورت کیفیت رابطه جنسی پایین خواهد آمد. پس از وازکتومی، بدون این نگرانی ها در ذهن شما ، ممکن است متوجه شوید که اعتماد به نفس شما در فعالیت جنسی افزایش می یابد. همچنین می توانید از محصولات جنسی نظیر روغن زالو خراطین برای تحریک بیشتر پس از وازکتومی استفاده کنید.

آیا می توانم پس از وازکتومی از محصولات جنسی استفاده کنم؟

وازکتومی هیچ تاثیری بر هورمون ها، فرایندهای بدن و یا ساختارهای آلت تناسلی که بر توانایی شما برای ایجاد نعوظ  ضروری است ، تاثیر نمی گذارد. اما برخی مردان حتی قبل از وازکتومی بر اساس برخی از بیماری ها مانند دیابت و فشار خون دچار اختلال نعوظ هستند و برای رفع اختلال نعوظ از وکیوم مردانه و اکستندر کمک می گیرند. اختلال نعوظ با عمل وازکتومی درمان نمی شود و تنها راه رهایی از آن استفاده از محصولات جنسی نظیر وکیوم مردانه ، روغن خراطین و اکستندر است که بعد از وازکتومی مجبورند از این محصولات استفاده کنند. اگر افراد سالم بعد از وازکتومی هر گونه تغییرات در نعوظ خود مشاهده کردند فورا باید به پزشک مراجعه کنند.

آیا انزال پس از وازکتومی متفاوت می باشد؟

کیفیت، مقدار و بافت منی شما پس از وازکتومی به میزان قابل توجهی تغییر نخواهد کرد. حس انزال در طول یک ارگاسم نباید در هیچ موردی متفاوت باشد ، ممکن است اولین انزال پس از عمل جراحی با درد همراه باشد اما این ناراحتی در طول زمان کاهش می یابد. اما اگر احساس درد پس از یک ماه یا بیشتر ادامه یابد، به پزشک خود مراجعه  نمایید.سندرم درد پس از وازکتومی ممکن است ناشی از آسیب عصبی و یا ایجاد اسپرم در vas deferens باشد. دکتر شما می تواند علائم را ارزیابی کند و راهکارهایی در جهت بهبود ارائه دهد.