شیوه صحیح انتقاد کردن از فرزندان

شیوه صحیح انتقاد کردن از فرزندان

شیوه صحیح انتقاد کردن از فرزندان

در این مقاله ما میخواهیم درباره مطالب روبرو صحبت کنیم:شیوه صحیح انتقاد از فرزندان

در این مقاله ما میخواهیم درباره مطالب روبرو صحبت کنیم:

چگونه انتقاد کنیم

روش صحيح انتقاد كردن

حدیث در مورد انتقاد

انواع انتقاد

انتقاد سازنده چیست

داستان درباره انتقاد

انتقاد سازنده و مخرب

جوانی دوران شیرین و البته سرنوشت‌سازی برای همه آدم‌ها محسوب میگردد، وقتی به دنیای یك جوان نگاه می‌كنید با كوله‌باری از دغدغه‌های متعدد مواجه می‌شوید. پدر‌ها و مادر‌ها در مدیریت این دوران از زندگی فرزندشان به واقع نقشی محوری بازی می‌كنند و به نوعی جهت دادن به این دغدغه‌های جوانان تا حد زیادی بر عهده والدین می باشد. صرف‌نظر از فاصله‌ای كه والدین با فرزندانشان دارند و البته تاكید می‌كنیم كه باید با اتخاذ راهكارهایی این فاصله به نوعی كم شود، اما باز هم شرایط و موقعیت‌هایی پیش می‌آید كه والدین بر پایه تجربه‌ای كه دارند، متوجه اشتباهاتی در جوانانشان می‌شوند كه انتقاد از آنها امری بدیهی می‌شود.اما شیوه صحیح انتقاد از فرزندان چگونه است؟
برای این که تذکر و انتقاد از فرزندان در سازندگی جوان موثر باشد، ضروری است نکاتی را رعایت نمایید:  

انتقاد از فرزندان باید منصفانه باشند:

این جمله را قطعا همه ما به دفعات شنیده‌ایم كه پدر و مادر خیر و صلاح فرزندانشان را می‌خواهند، اما مگر پذیرفتن این اصل كافی است؟ قطعا پاسخ این سوال منفی می باشد. چرا كه مفهومی كه همه ما به عنوان خیر از آن تلقی می نماییم تقریبا یکسان است،ولی روش رسیدن به آن می تواند کاملا متفاوت باشد.

تصور كنید كه مادری از انتخاب همسر آینده دخترش كه در دانشگاه همكلاس اوست ناراضی است و با این دیدگاه كه خیر و صلاح دخترش را می‌خواهد، سعی می‌كند او را از انتخابش منصرف نماید و ابتدا با یك انتقاد و سپس با اعمال فشار روانی به مقاصدش می‌رسد. در واقع مادر گمان می‌كند كه به صلاح دخترش فكر می‌كند و نه چیز دیگری، اما همه ما قطعا می‌دانیم وی سخت در اشتباه است. پس نتیجه می‌گیریم كه در قدم اول انتقاد باید اصولی ،منطقی و از همه مهم‌تر منصفانه باشد.

ما به عنوان پدر و مادر باید این واقعیت را بپذیریم كه زمانه كاملا تغییر كرده است و ایده‌آل‌های جوان امروز با دوران جوانی ما كاملا متفاوت می باشد و نمی‌توانیم همه دیدگاه‌های خودمان را به عنوان راه‌های طلایی به جوانان‌مان دیكته كنیم و از آنها تنها اطاعت بی‌چون و چرا طلب كنیم.

در انتقاد از فرزندان، مواظب شخصیت جوانتان باشید:

در انتقاد از فرزندان هرگز شخصیت جوان را زیر سوال نبرید، بدین معنا كه اگر مرتكب فعلی اشتباه شده دلیلی ندارد كه شخصیت و شعور وی كوچك شمرده گردد و با رفتاری خشن وی را محكوم كرده و شخصیتش را پیش بقیه اعضای خانواده خرد كنیم. همچنین از مقایسه جوانمان جدا پرهیز نماییم. بزرگ‌ترین سرمایه جوانان غرورشان است و هرگز نباید با یك مقایسه ساده غرور وی را خدشه‌دار كنیم. باید بپذیریم كه فرزندمان در حقیقت یك شخصیت مستقل از همه جوانان عالم است و باید با او مستقل از همه آدمهای دیگر برخورد كنیم، چرا كه فرزندمان جزئی از وجود خودمان است. با دادن اعتماد به نفس، به جوانان شجاعت دهید و حل مشکلات را در نظر ایشان راحت و ممکن سازید و با اعطای اعتبار و عزت و کرامت بر روحیه شان بیفزایید.

سعی کنید در جمع دوستان به جوان تذکر ندهید:

در زمان انتقاد از فرزندان تنها باشید و سایر اعضای خانواده را وارد موضوع نكنید. این‌كه به طبع شما هر كسی به خودش اجازه دهد كه جوان را مورد نصیحت و پند قرار دهد برای جوان دشوار است و به همین دلیل هم هرگز انتقاد شما كارساز نخواهد بود، چه بسا سبب شرمندگی و شکستن غرور و ایجاد عقده در او می گردد. بنابراین برای این که موعظه و پند، مفید باشد، باید به دور از حضور جمع و با زبان نرم و مهربان صورت پذیرد تا لجاجت جوان را به دنبال نداشته باشد.
بکوشید خود، الگوی عمل آن چیزی باشید که مورد توجه و نظر شما است:
خوب است که فرد موعظه کننده خود، نمونه کاملی از محتوای پند و اندرز خویش باشد و به عبارت دیگر، خود نیز به آنچه به دیگران سفارش می کند، عامل باشد.
در انتقاد از فرزندان  از در دوستی و محبت وارد شوید :
در این صورت است که جوان با علاقه و آسودگی خاطر بیشتر به موعظه شما گوش میدهد و احساس امنیت میکند .
نخست ارزش ها و نکات مثبت او را با احترام بازگو نمایید .
برای این که توجه جوان به سوی شما و سخنانتان جلب گردد، نخست ارزش ها و نکات مثبت او را با احترام بازگو کنید.سپس از او انتقاد کنید مثلا بگویید شما کسی هستی که در امتحان سراسری رتبه آن چنانی کسب کردی، پشتکار و استعداد درخشان شما ستودنی است. ازاین رو، سزاوار نیست در کلاس شرکت نکنی یا نمره کم بگیرید.
در زمان انتقاد از فرزندان از تذکر آمرانه پرهیز نمایید:
شفقت و خیراندیشی موعظه گر، با موعظه اش نمودار است بنابراین از تذکر آمرانه پرهیز نمایید و به صورت تبادل نظر و رهنمود خواستن، صحبت کنید . صبورانه به حرف هایش گوش فرا دهید و بدون تحقیر نظر و افکارش (هر چند ناپسند باشد) به اندیشه اش جهت داده شود. در انتقاد از فرزندان نظر خود را تحمیل ننمایید:  دیدگاه های خود را به گونه ای بیان کنید که جوان در گفت و گو با شما، احساس نکند شما می خواهید نظر خودتان را بر او تحمیل کنید.
چنانچه به صورت غیر مستقیم انتقاد و نصیحت کنید، قطعا سازنده تر و دارای نتیجه بهتری خواهد بود. چه بسا، موعظه ای که با یک اشاره و یا در قالب کلمه و عبارتی کوتاه و کلیدی (در صورت دارا بودن شروط لازم) بیشتر از پند و اندرزهای طولانی و خسته کننده مفید و موثر باشد.
 
در زمان انتقاد از فرزندان موقعیت شناس باشید:
به فردی باید پند و اندرز داد که پندپذیر باشد و در موقعیتی به او پند دهید که از نظر روانی آمادگی آن را داشته باشد، به اعتقاد بسیاری از روان‌شناسان وقتی از كسی انتقاد می‌كنید گویی شخصیت وی را جراحی می‌كنید، پس قبول كنید در نگاه اول هیچ‌كس از انتقادكردن خوشش نمی‌آید، بنابراین هرگز در انتقاد از فرزندان به شخصیت وی یورش نبرید و تنها همان مورد خاص را كالبدشكافی كنید و مورد بحث و بررسی قرار دهید .
انتقاد از فرزندان